Yeni nesil grip türlerinden birisi olan domuz gibi, birçok ülkeyi etkisi altına aldığından dolayı bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığını merak eden kişiler domuz gribi belirtileri hakkında bilgi istemektedir. Ciddi derecede yaşamsal tehdit oluşturmasından dolayı sizlere domuz gribinden korunma yolları hakkında bilgi vereceğiz.

İlk olarak Meksika’da gözlemlenmiş olup süratle yayılan domuz gribi hastalığı, insanlığın korkunç düşü halini aldı ayrıca bu rahatsızlığın domuz gribi, kuş gribi ve sıkça karşılaştığımız soğuk algınlığı rahatsızlığı ile meydana gelen grip mikroplarının kombinasyonu olduğu dedikoduları insanların hissetmiş olduğu korkuyu arttırarak panik havasının büyümesine neden olmaktadır. Kuş gribinden farklı bir şekilde bu grip kişiden kişiye da geçebilmektedir. Yaşanan bu durum da domuz gribi hastalığının korkulan bir hastalık haline gelmesine neden olmaktadır.

Domuz gribi aslına bakarsak düzgüsel bir teneffüs yolu rahatsızlığıdır. Domuz adı verilen hayvanlar da insanoğlu gibi grip rahatsızlığına yakalanmaktadır. Bu hastalık en çok domuzlarda görüldüğünden dolayı ilgili gribe domuz gribi adı verilmiştir. Rahatsızlık bulaşıcıdır amma velâkin ölüm olaylarına nadir rastlanıyor. Rahatsızlığın bulaşma tipi ise teneffüs yolu kaynaklıdır. Domuz gribi sanıldığının tersine yemek yöntemiyle bulaşmıyor kısaca virüse haiz bir domuzun eti rahatsızlığa sebep olmuyor. Bu nedenden dolayı Müslüman olmayan kişiler hastalık her geçen gün yayılsa da domuz tüketmeye devam etmektedir.

Bu grip çeşidi öteki grip virüsleri gibi devamlı farklılaşma hususiyetine haiz yani virüs domuzlardan diğer canlılara basit bir şekilde bulaşıyor, bulaştığı yaşayan varlığın genlerinde reaksiyon meydana geliyor ve ortaya değişik bir virüs daha çıkıyor. Bu nedenle rastgele bir aşısı bulunmuyor yalnızca düzgüsel grip ilaçlarının rahatsızlığın iyileştirmesinde etken olduğu söyleniyor. Domuz gribi ilerleyen zaman içerisinde mutasyona uğrayıp daha ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden dolayı uzmanlar bu rahatsızlık üzerinde çalışmalar yapmaya devam etmektedir.
domuz gribiDomuz gribi öteki grip çeşitleri gibi ilk başlarda yüksek ateş ve dermansızlık ile varlığını göstermektedir. Hemen sonra şiddetli öksürük, eklem sızıları, boğaz sızıları, iştah kaybı, üşüme gibi emareler gözlemleniyor. Bunların haricinde kusmaya ve amele sebep olabiliyor. Bu belirtiler gözlemlenirse kesinlikle vakit kaybetmeden doktora görünülmesi gerekmektedir.

Sık görülen grip tipleri, genel anlamda yaşı ilerlemiş kişileri hedef alırken domuz gribinde ise ölümle sonuçlanabilecek seyreden olaylar daha fazla 25-45 yaş arasındakilerde görülüyor. Bu yaş aralığında yer alan kişilerin hastalık ile mücadele etmek adına önlem almalarında fayda var.

Yukarda anlattığımız gibi bu virüsün etkili olduğu kanıtlanmış olan bir aşısı yer almıyor ve rahatsızlıktan korunmanın en mühim yolu temizlik, bilhassa ellerin hijyenliği büyük ehemmiyet arz ediyor. Öyle ki rahatsızlığa yakalanmış biriyle tokalaşmak dahi virüsün bulaşmasına neden olabiliyor. Bu yüzden domuz gribi olduğu bilimsel olarak teşhis edilmiş kişilerden uzak durulmasında fayda var.

Domuz gribi virüsünün mutasyona uğramış olan bazı türleri çeşitli ülkelerde gözlemlendiğinden dolayı ilgili hastalık her geçen gün korku salmaya devam eden bir hastalık haline gelmiştir. Yakın zaman içerisinde bu hastalıktan dolayı hayatını kaybeden kişilerin olduğu bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here