doping

Doping özellikle spor dünyasında yer alan sporcuların kendilerine ekstra güç ve enerji vermek adına kullandıkları performans arttırıcı niteliği olan yöntemlerdir. Özellikle olimpiyatlarda birçok futbolcumuzun doping kullanmasından dolayı yarışlardan elenmesinden dolayı doping nedir konusu gündeme gelmiştir. Sizlere doping hakkında net bilgiler verebilmek adına doping nasıl yapılır konusuna da değineceğiniz. Doping genel olarak kan içerisinde yer alan oksijen miktarının arttırılmasını hedeflenmektedir. Oksijen miktarının arttırılması da hemoglobin konsantrasyonunun arttırılması ile gerçekleştirilmektedir. Kandaki oksijen seviyesini arttırarak kişiye ekstra güç kazandırılmasını hedefleyen bu yönteme bilim dünyasında kan dopingi denilmektedir ve en çok yapılan doping yöntemi olduğunu söylemek mümkündür.

Kan dopingi adı verilen bu yöntem kişiye kan naklinin yapılması ve toplardamar sistemine yeni kan nakledilmesi ile gerçekleştirilmektedir. İlgili yöntemler sayesinde kan içerisinde yer alan hemoglobin seviyesi yükseltilir ve bu sayede kişi ekstra güç kazanır. Ekstra gücün elde edilmesindeki temel neden hemoglobin seviyesi arttıkça kandaki oksijen düzeyinde de artış olmasıdır. Hücrelere daha fazla oksijen gittiğinden dolayı doping yapan kişinin gücünde ve direncinde artış meydana gelir.

Doping her ne kadar ahlak dışı bir davranış olarak kabul edilse de özellikle sporların geçmişini incelediğimizde eski Yunan medeniyetlerinde dahi dopingin yapıldığı karşımıza çıkmaktadır. Mantar, ginseng ve morfin gibi şeyleri kanlarına enjekte eden eski Yunan uygarlıkları bu sayede güçlerini arttırmış ve çeşitli spor dallarında diğer milletlere oranla daha başarılı hale gelmiştir. Zaman zaman eski Yunan uygarlıkları arasında yer alan sporculardan bazıları doping kullanmayı etik bir davranış olarak görmediğinden dolayı doping almayarak sportif faaliyetlerini gerçekleştirmiştir.

Anlattıklarımızdan yola çıkacak olursak dopingin genel olarak kan içerisindeki oksijen seyisini arttırarak daha yüksek güç elde edilmesi şeklinde tanımlama yapabiliriz. Doping kan nakli, çeşitli sportif faaliyetler ve çeşitli ilaçlar ile günümüzde gerçekleştirilmektedir. Doping alan bir kişi yüksek enerjiye sahip olduğundan dolayı hız kapasitesini yükseltir ve aynı zamanda eskisine oranla daha az yorulur. Doping yapmak pek de adil olmadığından dolayı günümüzde birçok spor dalı içerisinde doping yapılması yasaklanmıştır. Birçok turnuva öncesinde turnuvada yer alacak olan sporculara doping testi yapılarak doping yapıp yapmadıkları tespit edilmeye çalışılmaktadır. Doping yaptığı tespit edilen sporcular ise turnuvalardan diskalifiye edilmektedir. Doping yöntemleri arasında her gün yeni bir yöntem eklendiğinden dolayı bazı yapılan dopingler tespit edilememekte ve bu nedenden dolayı gerçekleştirilen turnuvalarda adaletsizlikler yaşanmaya devam etmektedir.

Dünya genelinde doping ile mücadele etmek adına WADA adında olan Dünya Anti Doping Ajansı adına bir kuruluş oluşturulmuştur. Dünya genelinde doping kana oksijen yüklemesi yapılması ve yapay oksijen taşıyıcıların kullanılması ile gerçekleştirilmektedir. Kan dopinginde kan içerisinde yer alan kırmızı kan hücrelerinin sayısı arttırılır. Kırmızı kan hücreleri eritroprotein gibi sentetik hormonların vücuda verilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Kan dopinginin tespit edilmesi kolay olduğundan dolayı birçok sporcu doping yapmak için yapay oksijen taşıyıcılarını tercih ediyor. Yapay oksijen taşıyıcıları genel olarak oksijenin taşınımını arttırmak adına tasarlanmış olan maddelerdir. Yapay oksijen taşıyıcılar sentetik ürünler olduğundan dolayı vücutta toksin birikimi meydana getirirler. Bu durum sağlığı tehdit ettiğinden dolayı uzmanlar yapay oksijen taşıyıcılarının kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir.

doping

Doping spor alanında başarıyı bir türlü yakalayamayan sporcuların özellikle performans arttırmak adına başvurdukları bir yöntemdir. Her ne kadar doping yapmak atik kabul edilmese de sporcular hırslarına yeni düşerek doping yapmaya devam ediyor. Yeni geliştirilen doping yöntemlerinin yapılan testler ile tespit edilmesi pek mümkün olmadığından dolayı maalesef çoğu müsabakada adaletsizlikler yaşanmaktadır. Yeni nesil doping yöntemlerini de tespit edebilmek adına yeni yöntemler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar meyvesini verdiğinde büyük ölçüde adaletsizliklerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here