Kış mevsimiyle birlikte soğuyan hava dudakların kuruyup çatlamasına ve can yakıcı acıların oluşmasına neden olur. Her ne kadar soğuk havalar dudak çatlamasının nedenleri arasında sayılsa da bu durumun ortaya çıkmasında sadece soğuyan havalar etkili değildir. Dudağın nemsiz kalıp kuruması da dudaklarda çatlamaların oluşmasına neden olmaktadır. Dudak çatlaması nasıl geçer sorusuna da bu doğrultuda cevap verilirse dudaklara gerekli olan nemi kazandırarak çatlakların önlenmesinin mümkün olduğu söylenebilir.

Soğuk hava nedeniyle oluşan dudak çatlaklarını kozmetik firmaları tarafından üretilen nemlendirici kremler ile geçirebilirsiniz. Nemlendirici krem kullanmanıza rağmen dudaklarınızda meydana gelen çatlamalar bir türlü geçmeyecek olursa kesinlikle bir cilt doktoruna görünün çünkü dudak çatlamaları bazı hastalıkların belirtisi olabiliyor. Dudak çatlamasına çeşitli etmenler neden olduğundan dolayı sizlere öncelikli olarak dudak çatlamasının nedenleri hakkında bilgi vereceğiz.

Dudak çatlamasının nedenleri

Merdiven altı üretim olan kozmetik ürünlerin içerisinde insan cildine zararlı maddeler vardır. Bu maddeler dudakların hasar görüp çatlamasına neden olabilir. Havanın nemden yoksun olduğu ve aşırı rüzgarların meydana geldiği zamanlar dudaklar nemden arınır yanı dudaklarda kuruma meydana gelir. Bu durum da dudakların çatlamasına neden olmaktadır. Aynı şekilde kişi uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalırsa bu durum da dudakların kuruyup çatlamasına neden olmaktadır.

Uzmanlar cildin en önemli besin kaynağının su olduğunu belirtiyor. Bedeninize gün içerisinde yeterli miktarda su almayacak olursanız bu duruklarda yeterli oranda nemin oluşmamasına ve bir süre sonra dudakların çatlamasına neden olacaktır. Özellikle dudak çatlaması sıkıntısı olan kişiler ağızlarında nefes almamalıdır. Ağızdan nefes alınması dudakların daha fazla çatlamasına neden olur.

Şeker hastası olan kişilerde sürekli olarak dudak çatlaması meydana gelir. Dudaklarınız sıklıkla çatlıyorsa alanında uzman bir doktora giderek kan şekerinizi ölçtürmenizde fayda var. A ve B vitamini eksikliği de aynı şekilde çatlamalara neden olmaktadır.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir?

Dudaklar nemin azalmasından dolayı çatladığı için dudaklarınızı nemlendirecek kremler çatlamaların oluşmasını ve var olan çatlakların yok olmasını sağlayacaktır. Çatlaklar bir nevi açık yara olduğu için çatlamalarda kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Geçmişten günümüze dudak çatlakları ile mücadele etmek için sıklıkla gül yaprağı ve süt karışımı kullanılıyor. Birçoğunuz buna koca karı ilacı dese de dudak çatlaklarını yok etmek için etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Salatalık en etkili nemlendirici bitkilerden birisidir. Salatalıkları ince bir şekilde kesip dudaklarınıza sürecek olursanız dudaklarınız neme doyar ve bu sayede çatlaklar yok olur. Eski bir merhem olsa da vazelin iyi bir nemlendiricidir. Özellikle soğuk havalarda dudak çatlakları ortaya çıkıyorsa dudaklara vazelin sürülebilir.

dudak çatlaması

Zeytinyağı da cildi nemlendirme konusunda etkili olan bir maddedir. Doğal yollardan dudaklarınızı nemlendirmek isterseniz zeytinyağını kullanabilirsiniz. Dudak balsamları en etkili dudak nemlendiricileri arasında yer alır. Bu ürünleri de nem kaynaklı olarak ortaya çıkan dudak çatlaklarını geçirmek için kullanabilirsiniz. Dudak çatlakları tedavi edilmeyecek olursa dudak şişmesi sorunu ortaya çıkabilir. Bu sorunla uğraşıyorsanız dudak şişmesi makalesinden bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here