Dunning Kruger sendromu

Adını araştırmasını yapmış olan kişiden alan Dunning Kruger sendromu, algıda yanlılık olarak tanımlanan bir psikolojik durumdur. Dunning Kruger sendromu Cornell Üniversitesi bünyesinde yer alan Justin Kruger ve David Dunning tarafından incelenip bulunmuş bir durum olarak bilinmektedir. Yaptıkları araştırmalar ve elde ettikleri bulgular sayesinde 2000 senesinde Nobel ödülüne layık görülmüşlerdir.

Dunning Kruger Sendromu Ne Demek?

Dunning Kruger sendromu denilince akla ilk gelen şey cahil cesareti kavramıdır. Hiçbir bilgisi olmamasına rağmen bazı şeyleri ölesiye savunan insanlar Dunning Kruger sendromunda olan kişiler olarak kabul edilmektedir. Yani kişinin sahip olduğu cesaret aslında bilgisizliğinden ileri gelmektedir.

Günlük hayatınızı analiz edecek olursanız çok bilgisi olmasına rağmen bilgisi az olan kişilere göre daha alt makamlarda olan insanların olduğunu görürsünüz. Bunu gözlemlediğimizde de bu olayın nasıl gerçekleştiğine anlam vermekte zorlanırız. Böyle bir düşünce içerisine girmemiz psikologlar tarafından tanımlanmış ve bu konutla alakalı çeşitli teoriler üretilerek durum gerçekliğe büyük ölçüde yaklaştırılmıştır.

Dunning Kruger sendromu üstünde çalışma yapılırken toplamda 45 öğrenci mercek altına alınmış ve bilgi kapasiteleri ölçülmüş. Bunlara gün içerisinde kaç soruya yanıt verebilecekleri sorulmuş. Bilgi seviyesi düşük olan kişiler iyi günde oldukları zaman soruların neredeyse tamamını cevaplayacaklarını belirtirken, bilgi seviyesi yüksek olan kişiler az miktarsa soruya cevap vereceklerini belirtmiş. Bunun üstüne kişilere sorular yöneltilmiş ve ilgisi yüksek olan kişilerin daha fazla doğru cevap verdiği, bilgisi az olan kişilerin ise daha az doğru cevap verdiği belirlenmiş. Yapılan bu testten yola çıkacak olursak bilgisiz olan kişilerin bu kadar iddialı konuşmasını kesinlikle cahil cesareti olarak yorumlayabiliriz.

Bilgisiz insanların iş yaşamında bu denli çok hızlı yükselmesinin en büyük sebebi bilgisizliklerini sahip oldukları cahil cesaretiyle ortadan kaldırmalarıdır. Bilgisi olan kişiler kendilerini değerlendirme becerisine sahip olmadığından dolayı da sürekli olarak geri planda kalmakta ve mesleki yaşamlarında yükselememektedir. Bilgi sahibi olan kişiler de bilgisiz insanların kendilerinden daha üst makamlarda yer aldığını görünce becerilerini gizleme yolunu seçmekte ve verimlerini düşürmektedir. Özellikle bu etkisinden dolayı cahil cesaretinin iş dünyasında başarılı olmak için etkili olduğu söylenebilir.

#Bilgi: tüm bu verdiğimiz bilgileri özetleyecek olursa; cehaletin gerçek bilgiye göre kişinin daha özgüvenli olmasını sağladığını söyleyebiliriz.

Dunning Kruger sendromu teori sonuçları:

  • Herhangi bir niteliğe sahip olmayan kişiler, abartı yolunu seçerek kendilerini olduklarından daha nitelikli gösterirler.
  • Herhangi bir niteliği olmayan kişiler kendilerini üstün gördükleri için nitelikli insanların sahip oldukları nitelikleri göremezler.
  • Niteliksiz kişiler kendilerinin niteliksiz olduğunu fark etmedikleri için kendilerini niteliksiz kabul etmezler.
  • Nitelikli insanlar niteliklerini ön plana çıkarma konusunda daha etkili olurlarsa niteliksiz insanlar niteliksiz olduklarını kesinlikle anlarlar.

Dunning Kruger Sendromu Tavsiyeler

Dunning Kruger Sendromu

Dunning Kruger sendromu aslında kişinin özgüven eksikliği olarak tanımlanabilir. Sürekli çevrenizde yer alan bilgisiz kişilerin sizden daha ön planda olması ve sizden daha fazla değer görmeleri sizi rahatsız ediyorsa aslında sorun kendinizdedir.

Bilgilerinizi ön plana çıkarıp bilginizin yetersiz olduğunu düşündüğünüz zamanlarda bile öz güvenli davranarak ön plana çıkarsanız hak ettiğiniz değeri görürsünüz. Bilginiz ne kadar fazla olursa olsun bunu insanlara göstermediğiniz müddetçe kimsenin niteliklerinizden bir haberi olmayacaktır. Eğer tüm denemelerinize rağmen ön plana çıkmayı başaramıyorsanız kesinlikle psikolojik destek almanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here