Dünyanın en büyük hayvanı
Dünyanın en büyük hayvanı

Dünya genelinde çok sayıda hayvan türü vardır. Bu hayvanlar boyutsal olarak birbirlerinden farklıdır. Dünyanın en büyük hayvanı nedir konusu üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en büyük hayvanının mavi balina olduğu tespit edilmiştir.

Dünyanın en büyük hayvanı denildiği zaman korkutucu bir varlık hayal edilebilir. Mavi balına ismini duyunca sizler de korkabilirsiniz ancak bu canlıların aşırı derecede insan canlısı olduğunu söyleyebiliriz.

Hayvanların boyutları büyüdükçe korkutuculuk dereceleri artsa da mavi balinalar aşırı derecede uysal olmalarıyla bilinmektedir. Sizlere sunacağımız dünyanın en büyük hayvanı görselleri sayesinde birçoğunuz mavi balinalar ile sıcak bir iletişim içerisine girecektir. Emin olun bu canlıyı sizler de seveceksiniz.

Yaşayan En Büyük Hayvan Olan Mavi Balinalar

mavi balina

Dünya genelinde yer alan mavi balinalar incelendiğinde bu balinaların ortalama olarak 24 metre ile 31 metre arasında bir boya sahip oldukları tespit edilmiştir.

Dünyanın en büyük hayvanı olan mavi balinanın boyutu bu denli büyük olduğu için tabii ki ağırlığı da fazladır. Yakalanan mavi balinalar tartıldıktan sonra bu mavi balinaların ortalama olarak ağırlığının 150 ton civarında olduğu tespit edilmiştir.

Bir mavi balinanın büyüklüğünü gözünüzde hayal etmekte zorlanıyorsanız ortalama olarak 10 katlı binanın büyüklüğünü referans almanız yeterli olacaktır. Çünkü mavi balinalar ortalama olarak 10 katlı binanın sahip olduğu uzunluğa sahiptir.

Mavi balinaların dişilerinin erkeklere oranla daha ağır oldukları tespit edilmiştir. Yetişkin bir dişi mavi balina ortalama olarak 180 ton ağırlığına kadar çıkabilmektedir.

Mavi balinalar memeli sınıfında yer alan bir canlıdır. Yeni bir mavi balina dünyaya geldiği zaman ortalama olarak 8 metre uzunluğuna sahip olur. Yaklaşık olarak 7 ay boyunca anne sütü emerek derin sularda tek başına yaşayabilecek kadar güçlenir. Memeli hayvanların gebelik süreleri çok uzundur. Balinaları gebelik sürelerinin 360 gün olduğu bilinmektedir.

Mavi balinalar ağız kısmının aşırı derecede büyük olması ile bilinen canlılardır. Su içerisinde ağızlarını açtıklarında birçok canlıyı kolay bir şekilde yutabilirler.

Yetişkin bir mavi balina ele alındığında bir mavi balinanın ağzının içerisine ortalama olarak 60 insan sığabilir. Bu da ilgili canlının ne kadar tehlikeli olduğunun bir göstergesidir. Ancak dünya genelinde yapılan saldırılar incelendiğinde mavi balinaların aşırı derecede uysal olmalarından dolayı insanlara saldırdıkları pek gözlemlenmemiştir.

mavi balina

Mavi balinalar derin okyanus sularının en gizemli canlılarından birisidir. Etinin değerli olmasından dolayı insanlar bu balina türünü bilinçsiz bir şekilde avlamaya devam etmektedir.

Geçmiş zamanda sayıları bir hayli fazla olan bu mavi balinalar bilinçsiz avlanmadan dolayı nesli tükenen hayvanlar arasına girmiş durumdadır. Yapılan incelemeler sonucunda dünya genelinde yaklaşık olarak 15 bin tane mavi balinanın olduğu ve bu balinaların her geçen gün yok olmaya devam ettiği tespit edilmiştir.

Hayvan bilimcileri ne kadar önlem alırsa alınsın mavi balina neslinin aşırı derecede kötü olmasından dolayı bir süre sonra bu canlıların yok olacağını, ilgili canlıları kurtarmanın mümkün olmadığını belirtmektedir. Her ne kadar uzmanlar bu konuda bu tarz açıklamalar yapsa da ilgili canlıları kurtarmak adına herkes el ele verip mücadele etmelidir. Bu sayede gelecek nesil dünyanın en büyük hayvanı olan mavi balinaları görmeye devam edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here