kongo nehri

Afrika’da yer alan Kongo Nehri dünyanın en derin nehri olma özelliğine sahiptir. İnsanların nedeni bilinmese de dünyanın en yüksek dağı, okyanusların en derin kısmı, dünyanın en hızlı hayvanı gibi bilgileri öğrenmek istediği bir gerçektir. Dünyanın en derin nehri de bunlardan biridir. Kongo nehri dünyanın en derin nehri olsa da en büyük nehir olduğunu söyleyemeyiz. Kesinlikle derinlikle büyüklük eşleştirmesi yapılamaz çünkü dünyanın en uzun nehri 4,132 kilometre uzunluğunda olan Nil nehridir.

Kongo Nehri Coğrafi ve Genel Özellikleri

Kongo nehri özellikleri

Saniyede 41,800 metreküp su akışı olan bu nehir en fazla su taşıma kapasitesine sahip olan dünyanın ikinci nehridir. Bu nehri diğer nehirlerden ayıran en önemli özellik dünyanın en derin nehri olmasıdır. Yapılan ölçümler sonucunda bu nehrin derinliğinin 750 metre olduğu tespit edilmiştir. Birçok kişi en büyük derinliğe sahip olan nehrin Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Pocomoke Nehri olduğunu düşünse de yapılan ölçümler sonucunda 750 metre derinliğe sahip olan Kongo Nehrinin en derin nehir olduğu tespit edildi.

Kongo Nehri Nereden Doğar Kaynağı ve Akışı

Kongo nehri nereden doğar

Bazı kişilerin Zaire Nehri olarak bildiği Kongo Nehri, Afrika’da yer alan Kongo yağmur ormanlarından geçtiğinden dolayı bu ismi almıştır. Doğu Afrika yaylalarından ve dağlarından kaynağını alan bu nehrin uzunluğu 4700 kilometredir. Ekvator çizgisini iki defa kesecek kadar uzun olan bu nehir derin olduğu kadar yüksek debiye sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Afrika’nın batı kıyılarından ilerleyerek Atlas Okyanusuna sularını bırakan bu nehir toplamda 9Afrika ülkesinden geçmektedir. Kongo nehrinin geçtiği ülkeler arasında Zambiya, Angola, Ruanda, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Burundi ve Tanzanya yer almaktadır. Bu uzun nehir Afrika topraklarının büyük bölümünden geçtiği için geçtiği bölgelerde tarımsal çeşitliliğin artmasını sağlamaktadır.

Afrika ekosistemi açısından aşırı derecede önemli olan bu nehir, Afrika topraklarında susuzluk sıkıntısı olduğundan dolayı gelişmiş şehirlere kıyılarında ev sahipliği yapıyor. Örneği Demokratik Kongo Cumhuriyetinin başkenti olan Zaire Kongo nehrinin kıyısına kurulmuştur. Ayrıca Kongo Cumhuriyetinin başkenti olan Brazzaville şehri de bu nehrin kıyısına kurulmuş olan şehirlerden birisidir. Bu nehrin derinliği çok olduğundan dolayı su taşımacılığına da uygundur. Bölgeye turist çekebilmek adına gelişmiş olan tekneler ve yatlar ile Kongo nehri üzerinde çeşitli turizm faaliyetleri yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here