Düşük çeşitli nedenlerden dolayı doğum gerçekleşmeden hamileliğin sonlanması durumudur. Düşük yapmak çocuğun vaktinde dünyaya gelmemesine neden olduğu gibi ailelerin çocuk sahibi olamamasına da neden olabilmektedir. Düşük yapma konusu üzerinde yapılan incelemeler sonucunda düşük vakalarının özellikle gebeliğin ilk altı ayında sıklıkla gerçekleştiği tespit edilmiştir. Hamilelik döneminde 6 ay tamamlandıktan sonra düşük olayının gerçekleşme ihtimali azalmaktadır. Düşük neden olur konusu üzerinde yapılan incelemeler sonucunda düşük olayının çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği tespit edilmiştir. Yaşanan düşük vakalarının büyük bölümü hamile bayanların aşırı derecede ağır yük kaldırmasından kaynaklanmaktadır. Eğer hamile bir bayansınız düşük yapmamak için özellikle ağır şeyleri kaldırmamaya özen gösterin.

Her ne kadar halk arasında sadece ağır bir şey kaldırıldığı zaman düşük yapılacağı yönünde bir düşünce olsa da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle de düşük vakalarının ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Annenin kromozomunda ya da genlerinde çeşitli bozuklukların olması bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişememesine ve bu olay sonucunda düşük olayının gerçekleşmesini neden olabilir. Çoğu zaman genlerdeki bozukluklar tespit edilemediğinden dolayı annelerin neden düşük yaptığı da belirlenemez. Özellikle birden fazla kez hamile kalıp sürekli olarak düşük yapan bayanların büyük bölümünün bu sorunu kromozom ve genlerinde meydana gelen bozukluklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bozulan genlerin tedavi edilmesi günümüzde pek mümkün olmadığından dolayı gen bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan düşükleri engellemek pek mümkün değildir.

Anne karnında yer alan plasenta bebeğin gelişmesi konusunda aşırı derecede büyük bir görev üstlenmektedir. Plasenta annenin tüketmiş olduğu besinleri oksijen yoluyla bebeğe ulaştırır ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Plasenta da meydana gelebilecek herhangi bir sorun bebeğin gelişimini ciddi anlamda olumsuz etkiler ve bu durum düşük vakalarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Plasentadaki problem giderilmediği müddetçe annenin sorunsuz bir şekilde gebelik dönemini geçirmesi mümkün değildir. Bu yüzden gebeliğin vaktinde gerçekleşmesi adına plasentadaki problemlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

düşük

Gebelik döneminde annelerin özellikle beslenme konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Dengeli bir beslenme zinciri oluşturulamayacak olursa bebek düzgün bir şekilde gelişemez ve bu durum düşük vakalarının yaşanmasına neden olabilir. Son zamanlarda meydana gelen düşük vakaları incelendiğinde birçok vakanın psikolojik sorunlar nedeniyle ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Hamilelik döneminde annelerin psikolojisinin düzgün olması bebek gelişimini doğrudan etkiler. Bu yüzden sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek adına hamile bayanların psikolojisinin her daim yüksek yani iyi olması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen durumların ortaya çıkma ihtimali bir hayli yüksek olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here