E-104 Gıda Katkı Maddesi

Gıda sektöründe kullanılması yasak olmasına rağmen kullanılmaya devam edilen E-104 maddesi, sentetik maddeler sınıfında yer aldığından dolayı kanserojen özelliği bulunan bir maddedir. Birçok ülke halk sağlığını korumak adına E-104 madde kullanımını yasaklamıştır. Ülkemizde de birçok gıda ürünü içerisinde E-104 katkı maddesinin kullanılması yasak olsa da özellikle aromalı içecekler içerisinde kullanımı serbest bırakıldığından dolayı kanser ile hepimiz iç içe yaşamaktayız. Aromalı içeceklerin daha canlı sarı ve portakal renklerini almasını sağladığından dolayı bu hazır içeceklerin albeni kazanmasını sağlamaktadır. Ayrıca ürünlerin de raf ömrünü uzatıcı yönde etki yapmadı gıda sektöründe yer alan firmaların E-104 katkı maddesinden vazgeçememesine neden oluyor.

Hiperaktivite, kanser, astım ve cilt kanseri gibi birçok soruna neden olan E-104 katkı maddesi özellikle çocukların bağışıklık sistemi yeterli düzeyde gelişmediğinden dolayı çocuklara daha ciddi zararlar vermektedir. Çocuklarınızda kalıcı sağlık sorunlarının oluşmasını istemiyorsanız içerisinde E-104 katkı maddesini bulunduran ürünlerden uzak durmanızda fayda var.

Sizlere yeterli düzeyde E-104 katkı maddesinin zararları hakkında bilgi vermiş bulunuyoruz. İlgili katkı maddesi bir ara üzerinde en çok tartışılan ve zararları tespit edilmiş olan bir madde olduğundan dolayı bu maddenin kullanımı devlet tarafından yasaklandı. Tüketicilerin sağlığı ile oynamamak adına E-104 katkı maddesini kullanan firmaların ürünlerinin içerik listesine eklemesi zorunlu hale getirildi. Makalemiz sayesinde birçok kişi ilgili maddenin zararlarını öğrendiklerinden dolayı her ürünü alırken E-104 katkı maddesini ihtiva edip etmediğine bakmasında fayda var.

E-104 maddesi ürünlerin sahip oldukları sarı ve yeşil gibi renklerin daha canlı olması adına kullanılır. Sentetik bir maddedir ve bu nedenden dolayı sağlığı ciddi anlamda tehdit etmektedir. İlgili maddenin alerji yapıcı etkisinin olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. Bu maddenin işlenmesinde alkol de kullanıldığından dolayı İslam dini açısından sakıncalı maddeler sınıfında yer almaktadır.
E-104 Gıda Katkı MaddesiE-104 katkı maddesi zararları ile gündeme geldiğinden dolayı birçok firma müşteri kaybı yaşamamak adına ilgili madde ile benzer özellikleri gösteren daha farklı katkı maddelerine yönelmiş durumda. Sentetik özelliği olan her katkı maddesi kanser riskini beraberinde getirdiğinden dolayı aldığınız her ürünün içindekiler kısmına bakın ve etkilerini bilmediğiniz maddeleri internet ortamında araştırarak ne gibi etkilerinin olduklarını öğrenin. Bu sayede firmaların üretmiş olduğu ürünler içerisinde yer alan katkı maddelerinin sağlığınızı tehdit etmelerini engelleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here