eft havale fark

Bankacılık alanında yer alan kavramlar arasında bulunan EFT ve havale para transferi işlemleridir. EFT ve havale işlemleri kullanıcılar tarafından sürekli olarak karıştırıldığından dolayı sizlere EFT ve havale arasındaki farklar hakkında bilgi vereceğiz. Birçok kişi EFT ve havale nasıl yapılır konusunda da bilgi sahibi olmadığından dolayı verdiğimiz bilgiler sonrasında bu konu hakkında da detaylı bilgiye ulaşacağınızı bilmenizde fayda var.

İlgili bankacılık işlemleri gündeme geldiğinde en çok EFT ve havale ücreti almayan bankalar hangileridir sorusu sorulmaktadır. Öncelikle her bankanın yapılan para transferlerinden ücret aldığını bilmenizi isteriz. EFT ve havale saatleri de farklılık gösterdiği gibi her iki işlemden alınan ücretler farklıdır. Havalenin EFT’ye oranla daha ucuz olduğunu bilmenizde fayda var.

Bahsi geçen işlemler banka şubelerinden bonko asistanları aracılığı ile yapılabileceği gibi internet bankacılığı sistemi kullanılarak online bir şekilde de yapılabilmektedir. Normal şartlarda banka hesabı açıldığı zaman internet bankacılığı devreye sokulmamaktadır. Bu nedenden dolayı internet bankacılığını kullanamayan kişilerin kullanıcısı oldukları bankaların müşteri hizmetlerini arayarak hesaplarını internet bankacılığına açtırmaları gerekmektedir. Hesabınızı internet bankacılığına açtırdıysanız gelin para transferi işlemleri arasında yer alan EFT ve havale kavramlarının neler olduğunu öğrenelim.

Havale Nedir?

Bir para transferi işlemi olan havale, hesaplar arasında para transferi yapmayı sağlamaktadır. Para transferi aynı bankanın farklı hesapları arasında gerçekleştirilir. Başka bankalara havale ile para göndermek mümkün değildir. Genel olarak havale işlemleri için 1.5 TL ücret alınmaktadır. Bu oran tabi ki bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

EFT Nedir?

Bireyler ve kurumlar arasında internet üzerinden gerçekleştirilen para transferi işlemidir. Açılımı elektronik fon transferidir.  Bu işleminin havaleden olan farkı EFT sayesinde farklı bankalara da para gönderilebilmektedir. EFT için sistem başında yer alan kişilerin onaylama yapması gerektiğinden dolayı EFT işlemi hafta içi her gün 08.00 -17.00 saatleri arasında gerçekleştirilir. Bankaların kapalı olduğu hafta sonlarında ya da resmi tatil günlerinde EFT işlemini yapmanız mümkün değildir. Bankalar günümüzde EFT işlemi için ortalama olarak 2.5 TL almaktadır ancak bu oranın bankadan bankaya değiştiğini bilmenizi isteriz.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferidir. Bu para transferi merkez bankası yetkilileri tarafından onaylandıktan sonra gerçekleşeceği için EFT işlemlerinde istenen bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması önemlidir.

Günümüzde EFT işlemleri IBAN (International Bank Account Number) ve hesap numarası aracılığıyla yapılmaktadır. Hesap numarasıyla EFT yapılacak olursa sistem sizden IBAN ile yapılan EFT’ye oranla daha fazla bilgi isteyecektir. Bu durum hata yapma olasılığınızı arttırabilir. Bu yüzden transferinizi IBAN kullanarak gerçekleştirmeniz daha güvenli olacaktır.

IBAN kullanarak EFT yapılacaksa sisteme sadece gönderim yapılacak olan hesap sahibinin adı soyadı, uluslar arası banka numarası (IBAN) girilmektedir. IBAN sayesinde sistem diğer bilgileri otomatik olarak tanımlayacak ve size doğruluğunu soracaktır. Bilgilerin doğru olduğunu teyit ettikten sonra işlemi onaylayıp para transferini başlatabilirsiniz.

EFT işlemini hesap numarası kullanarak yapacaksanız sisteme gönderilecek hesap sahibinin tam adı, hesap numarası, banka şube numarası ve banka adı girilmelidir. Bu bilgiler elinizde varsa hesap numarasını kullanarak para transferini gerçekleştirebilirsiniz.

eft havale fark

EFT Havale Arasındaki Farklar

  • Havale ile gerçekleştirilen para transferi işlemi aynı banka bünyesinde yer alan farklı hesaplar arasında gerçekleştirilirken, EFT farklı bankalarda yer alan hesaplar arasında para transferi yapmayı sağlamaktadır.
  • Havale haftanın her günü ve her saati gerçekleştirilebilir ancak EFT işlemleri sadece bankaların açık olduğu zamanlar gerçekleştirilebilmektedir.
  • Havale işlemi için alınan ücret EFT işlemine oranla daha azdır.
  • EFT işlemlerinde kullanıcıdan daha az bilgi istenirken havale işlemlerinde daha fazla bilgi istenmektedir.

Bankacılık sektöründe en ok karşılaşılan EFT ve havale işlemleri bu şekildedir. Verdiğimiz bilgileri dikkatli bir şekilde okumanız durumunda sürekli olarak karıştırdığınız bu kavramlar daha iyi anlayacağınız inancındayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here