ekinoks

Ekinoks kavramı, coğrafya derslerinde karşılaştığımız bir kavram olduğundan dolayı ekinoks nedir diye merak edilmektedir. Ekinoks hem kuzey hem güney yarım kürede gece ile gündüz sürelerinin eşit olduğu günlere verilen isimdir. Ekinoks tarihleri sabittir. Yani her yıl aynı tarihlerde gece ve gündüz süreleri eşit olur. Bu günlerin bu kadar önemli olmasına neden olan şey şüphesiz ilgili günlerin özellikleridir. Ekinoks kavramı ile ilk defa karşılaştıysanız makalemizden bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dünya, hem kendi ekseni hem de güneşin etrafında dönen bir gezegendir. Güneş sistemi içerisinde yer alan dünyanın bu hareketleri gece ile gündüzün oluşmasını sağladığı gibi mevsimlerin de meydana gelmesini sağlamıştır. Yaşanan bu hareketler kimi zaman gece ve gündüz sürelerinin belirli tarihlerde eşitlenmesine neden olmuş ve ilgili durum ekinoks olarak nitelendirilmiştir.

Her yıl 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde, güneş ışınları ekvatora dik bir şekilde gelir. Yaşanan bu durum da dünyanın her yerinde gece ve gündüz sürelerinin eşit yaşanmasına neden olur. Eşitlik saatsel bazdadır. Yani 12 saat gece ve 12 saat gündür yaşanmaktadır. Ekinoks olarak adlandırılan bu durum sadece ilgili tarihlerde gerçekleşmektedir. Bu tarihlerin değişmesi ancak dünya hareketlerinde bir dengesizliğin oluşması ile meydana gelebilir. Bilim dünyasında ekinoks olarak adlandırılan bu durumun halk arasında gün dönümü olarak da nitelendirildiğini bilmenizi isteriz.
ekinoksKuzey ve güney yarım küreler özellikle mevsimsel olarak birbirinden ayrılmaktadır. 21 Mart tarihinde Kuzey yarım kürede bahar başlarken, Güney yarım kürede sonbahar başlar. Aynı şekilde 23 Eylül tarihinde Kuzey yarım kürede sonbahar başlarken, Güney yarım kürede ilkbahar başlamaktadır. Bu durum dikkate alındığında iki kürede birbirinin zıttı olan mevsimlerin olduğu kolay bir şekilde anlaşılabilir. Mevsimlerin başlangıcı olarak kabul edilen ekinoks tarihleri küreler arasında mevsimsel kıyas yapmamıza yardımcı olan tarihlerdir.

Ekinoks içerisinde tarihsel kıyas olduğundan dolayı akıl karıştırıcı niteliği olan coğrafya konularından birisi olarak kabul edilir. Çok yanıltıcı türden soruları sormaya imkan tanımasından dolayı özellikle bilgiye dayalı sınavlarda kişileri ayırt edebilmek için ekinoks ile alakalı çok sayıda sorunun sorulduğu biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here