Ekspresyonizm

Yaklaşık olarak yirminci yüzyılda ortaya çıkmış olan ekspresyonizm, dönemin önemli akımlarından birisi olan izlenimcilik akımına tepki gösterilmesi sonucunda gelişmiş olan bir akımdır. Birçoğunuz tarafından dışavurumculuk olarak bilinen bu akım etkisini en çok resim sanatı üzerinde göstermiş olsa da edebiyat alanında da ciddi etkilerinin olduğu bilinmektedir. Dışavurumculuk olarak kendisini gösterdiğinden dolayı dünya genelinde yer alan neredeyse her sanat akımında kendisini göstermiş olsa da resim ve edebiyat dışındaki diğer sanat dallarında bu sanat dallarına oranla daha az ön plana çıkmaktadır.

Bu akım ilk olarak Almanya’da yaşam sürmüş olan Wilhelm Worringer tarafından ortaya atılmıştır. Ekspresyonizm akımında yer alan sanat eserleri dikkatli bir şekilde ele alındığında ruh isyanının boyutu ciddi derecede anlaşılmaktadır. Söz konusu isyan da şüphesiz hayata karşı bir isyandır. Dışavurumculuk sanatçıların iç dünyasında yer alan duyguları dışa yansıtması olarak görülse de zaman içerisinde ekspresyonizm akımı insanların düzene karşı sanatı aracı koyarak isyan etmesine neden olmuş ve bu durum da toplum içerisinde ciddi anlamda kargaşaların çıkmasına neden olmuştur. Ekspresyonizm akımında yer alan bir sanatçının eserlerini gözlemlendiğiniz zaman emin olun sanatçı hakkında detaylı bilgi edinirsiniz. Bu durumun böyle olmasındaki temel nedende sanatçıların duygularında herhangi bir değişiklik yapmadan duygularını ve düşüncelerini sanat eserlerine yansıtmalarıdır.

Ekspresyonizm akımının en önemli temsilcileri yani sanatçıları arasında Franz Kafka, Thomas Stearns Eliot ve James Joyce yer almaktadır. Bu üç sanatçı içerisinde en iyi olanı seç sorusunu soracak olursanız size vereceğimiz cevap şüphesiz Franz Kafka olacaktır.

Ekspresyonizm akımını daha iyi anlayabilmeniz adına sizlere bu akımın özelliklerini maddeler halinde sunacağız. Günümüzde düşünce özgürlüğüne ciddi anlamda kısıtlama getirildiğinden ve birçok kişinin kaleme aldığı yazılardan ötürü yargılanmasından dolayı ekspresyonizm akımı net bir şekilde sanatseverlere yansımamaktadır ancak korkusuz olan birçok sanatçının bu akımın tadını bizlere doyasıya yaşattığı bilinmektedir.

• Ekspresyonizm akımının en büyük amacı sanatçının ruhsal durumunu anlatmasıdır.
• Ekspresyonizm akımını toplumsal görüşten çok kişisel görüşe yani sanatçının görüşüne yer verir.
• Ekspresyonizm bir şeyi çevresinde yer alan etkilerden uzaklaştırıp onu yalın yani sade bir şekilde ele alır.
• Dünyada yer alan be anlamsız olarak nitelendirilen birçok şeye anlam katmaya çalışır.
• Akıl insanın özünü yakalamasına mani olmaktadır. Bu nedenden dolayı aklın kontrolünde olmamak koşulu ile insanın özünü bulmaya çalışır.
• Ekspresyonizm akımı resim sanatında gözlemlendiğinde kişi sanat eserlerine baktığı zaman garip ve bozulmuş çizgiler görür. Bu bozulmuş yapılar sanatçının duygusal izlerini bünyesinde barındırmaktadır.
• Ekspresyonizm resim akımında etkin olduğundan dolayı bu akım ile ilgilenen kişiler resimlere baktıkları zaman resimleri kolay bir şekilde yorumlayabilirler ancak ekspresyonizm akımını bilmeyen kişilerin sanat eserlerine bakarak sanatçının ruh halini anlaması mümkün değildir.
EkspresyonizmEkspresyonizm yani dışavurumculuk nedir ve ekspresyonizm sanatçıları kimler gibi konularda sizlere bildiklerimizi aktarmaya çalıştık. Sanat dünyasının en önemli akımlarından birisi olan bu akım hakkında bildikleriniz varsa bunları bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca sanat ile yakından ilgilenen kişilerin kolaj nasıl yapılır bağlantısına da bakmasını tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here