el bacak uyuşması

Uyuşma vakaları incelenecek olursa uyuşmaların en çok el uyuşması ve bacak uyuşması olarak gözlemlendiği görülmektedir. Meydana gelen uyuşmalar kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden dolayı el uyuşmasının nedenleri ve bacak uyuşmasının nedenleri merak edilmektedir. El ve bacak uyuşmaları çoğu zaman çeşitli hastalıkların habercisi olduğundan dolayı meydana gelen bu uyuşmalar önemsenmeli ve problemin neyden kaynaklandığı tespit edilmeye çalışılmalıdır. Bu sayede bazı hastalıkların önceden tanısı koyulup erken dönemde tedavi edilmesi mümkündür. El ve bacaklarda meydana gelen uyuşmalar yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir. Meydana gelen uyuşmalar sonrasında el ve bacaklarda krampların meydana gelmesine neden olduğu da tespit edilmiştir. Bu sorunlar kişinin doğduğu andan itibaren meydana gelebileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Meydana gelen uyuşmaların büyük bölümü damarlarda meydana gelen sorunlardan dolayı ortaya çıktığından dolayı el ve bacak uyuşmaları çeşitli kalp damar hastalıklarının habercisi olarak kabul edilir.

El ve bacak uyuşmalarının en büyük nedeni damar sertliği ve damar tıkanıklığıdır. Bacak bölgesinde ya da ellerde damar sertliği ya da damar tıkanıklığı meydana gelecek olursa bu durum ilgili bölgelerde uyuşmaların oluşmasına neden olur. Damar sertliği uyuşmaların meydana gelmesine neden olduğu gibi krampların oluşmasına, el ve ayaklarda bir türlü kapanmayan yaraların meydana gelmesine, ereksiyon olma konusunda zorluk çekilmesine, sırt ve karın bölgesinde şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olmaktadır. Damar sertliği kendisini ilk olarak uyuşma olarak gösterdiğinden dolayı el ve ayaklarınızda sürekli olarak uyuşmalar meydana geliyorsa bu durum damar sertliğinin belirtisi olabilir. İlgili sorun ortadan kaldırılmadığı müddetçe uyuşmalar sıklıkla yaşanmaya devam edecek ve bu duruma paralel olarak saymış olduğumuz bu diğer sorunlar da ortaya çıkacaktır.

Damar tıkanıklıkları nedeniyle kan dolaşımı sekteye uğradığından dolayı kanın yeterli oranda ulaşamadığı bölgelerde uyuşmalar meydana gelmektedir. Ayrıca damar tıkanıklığı nedeni ile hücrelere yeterli oranda oksijen ulaştırılamadığından ötürü tıkanıklığın meydana geldiği bölgelerde herhangi bir yaralanma meydana gelecek olursa ilgili bölgedeki yaralar aşırı derecede geç iyileşmekte ya da hiç iyileşememektedir. Hücrelere yeterli oranda oksijen ulaşamadığı zaman bölgede kangren meydana gelebilmektedir. Bu nedenden dolayı damar tıkanıklığı nedeniyle hücre ölmesi meydana geldiği zaman bazı vakalarda uzuv kayıtlarının dahi yaşandığı bilinmektedir. Damar tıkanıklığı kendisini ilk olarak uyuşma olarak gösterdiğinden dolayı el ve ayaklarınızda uyuşmalar meydana geliyorsa bu durum damar tıkanıklığının habercisi olabilir. Özellikle şeker hastaları damar tıkanıklığından en fazla olumsuz etkilenen kişiler olduğundan dolayı bu tip kişilerde damar tıkanıklığının tedavisi en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Karpal tünel sendromu da uyuşmaların ortaya çıkmasına neden olan bir problemdir. : elinizdeki ve bileğinizdeki uyuşma durumları geceleyin artıyorsa ve parmaklarınız, başparmağınız ve eliniz aşırı derecede kuvvet yaşıyorsa ilgili sorun karpal tünel sendromundan dolayı ortaya çıkabilir. Bu problem uzuvların sürekli olarak aynı şekilde hareket ettirilmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Karpal tünel sendromu nedeniyle ortaya çıkan uyuşmalar çeşitli ilaçlar ve özel olarak tasarlanmış olan bileklikler yardımıyla ortadan kaldırılabilmektedir. İlgili problemin tedavisi yapılmayacak olursa bu durum ilerleyen zaman içerisince ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden ötürü tedavisinin vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesi önemlidir.

el bacak uyuşması

Sürekli olarak sabit bir şekilde kalan kişilerde de el ve bacak uyuşmasına sıklıkla rastlanır. Özellikle masa başında iş yapan kişiler gün içerisinde daimi olarak aynı pozisyonda oturduklarından dolayı el ve bacaklarında sıklıkla uyuşmalar meydana gelir. Uzmanlar bu uyuşmaların ilerleyen zaman içerisinde damar tıkanıklığı ya da damar sertliği gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaması için masa başında iş yapan kişilerin gün içerisinde belirli aralıklarla yerlerinden kalkıp en az 10 dakika hareket etmelerini tavsiye etmektedir. Eğer buna dikkat edecek olursanız durağan bir şekilde kalmaktan ötürü meydana gelen el ve ayak uyuşmalarınız ortadan kalkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here