deprem

Doğu Anadolu Fay Hattı üstünde yer alan Elazığ ilinde 6.8 büyüklüğünde deprem oldu. Yaklaşık 1 dakika süren depremde Elazığ ve Malatya illerinde yıkım oldu.

Depremle alakalı açıklama yapan AFAD; ”Deprem, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Ağrı, Ankara, Hatay, Irak ve Suriye’de de hissedildi.” dedi.

İçişleri Bakanlığı “Elazığ Sivrice’de 6.8 büyüklüğünde gerçekleşen depremde, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” Şeklinde açıklama yaptı.

ilk belirlemelere göre Elazığ ilinde 8, Malatya ilinde 6, Diyarbakır’da 1 olmak üzere toplamda 15 kişi hayatını kaybetti. Hastanelere 200 civarında yaralı ulaşırken ikisinin durumunun ağır olduğu açıklandı.

6.8’lik depremden sonra 36 yeni artçı deprem oldu. Uzmanlar artçı sarsıntıların 1 hafta kadar daha devam edeceğini açıkladı.

Artçı sarsıntıların şiddeti yüksek olduğu için insanlar evlerine girmekte korkuyor. Artçı sarsıntılar hasarlı binaları yıkabilir. Bu yüzden evi hasar almış kişilerin kesinlikle binalara girmemesi gerekmektedir.

Insanlar geceyi sokakta geçireceğin den dolayı Kızılay devreye girdi. Malatya ve Elazığ illerine 10000 civarında çadır gönderildi. Ayrıca bölgeye çok sayıda battaniyenin de gönderildiği biliniyor.

İnsanlar deprem korkusuna ek olarak soğukla mücadele etmek zorunda. Kış mevsiminde olduğumuz için havalar çok soğuk. Duyarlı birçok iş adamı depreme karşı dayanıklı olan depolarının kapısını insanlara açtı. Bu sayede insanlar üşümeden geceyi gecirebilecek.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ’daki deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma hakkı tanımladıklarını duyurdu. Bu bölgede yer alan kişiler yakınlarıyla ücretsiz olarak iletişime geçebilir.

Göçük altında kişilerin çıkarılmasına dair çalışmalar devam ediyor. Göçük altında kalan çok sayıda kişi olduğu için ilerleyen saatlerde can kaybının artması muhtemel.

Türkiye 3. Jeolojik zamanda oluşan bir ülke olduğu için deprem riski yüksek. Buna rağmen 1999 ve Van depreminden beri şiddetli sarsıntılar olmamıştı.

Son zamanlarda yaşanan depremlerden dolayı İstanbul halkı da tedirgin. Sarsıntıların İstanbul’da meydana gelmesi beklenen olası depremi tetiklemesinden korkuluyor.

Elazığ Belediyesi 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra resmi Twitter adresinden acil kan çağrısında bulundu. Bölgede yer alıyorsanız hastanelere ve kızılay merkezlerine giderek kan bağışı yapabilirsiniz.

İnsanlar yaķınlarına ulaşmak için telefona sarıldığından dolayı iletişimde sorunlar yaşanıyor. Yetkililer gerekli olmadıkça telefonların kullanılmaması için ricada bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here