elmas

Doğal taşlar arasında yer alan elmas maddi değeri en yüksek olan maddelerden birisidir. Doğadan doğal bir şekilde temin edilen elmaslar özellikle mücevher dünyasında sıklıkla kullanılmaktadır. Elmasın özellikleri şüphesiz bu doğal taşın maddi değerinin artmasındaki en büyük etkenlerden birisidir. Elmasın bu kadar değerli olmasındaki en büyük nedenlerden birisi bu maddenin dünya genelinde çok az oranda çıkarılıyor olmasıdır. Elmasın özellikleri incelenirken özellikle bu maddenin aşırı derecede sert olması hatta dünyanın en sert maddesi olması karşımıza çıkmaktadır. Elmasın sertlik değeri üzerinde yapılan testler sonucunda bu maddenin sertlik değerinin 10 olduğu tespit edilmiştir. Elmasın bu kadar sert olması da ilgili maddeyi dünyanın en sert maddesi haline getirmektedir. Elmastan sonra en çok sert maddeler sıralamasında yer alan diğer maddeler kuvars, topaz ve yakut gibi maddelerdir. Elması sertlik değerini anlamak için özellikle elması saymış olduğumuz bu maddeler ile karşılaştırmanız yeterli olacaktır.

Elmas aşırı derecede değerli bir maden olduğundan dolayı kadınların en çok almak istediği maddelerden birisidir. Elmas aşırı derecede sert olduğundan dolayı sadece mücevherat sektöründe kullanılmamaktadır. Elmasın ayrıca aşırı derecede sert olan bir maddeyi kolay bir şekilde kesmek adına da kullanıldığı bilinenler arasında yer alıyor. Elmas bu özelliğinden dolayı özellikle kesici takım sanayisinin vazgeçilmez maddelerinden birisi olmaya devam etmektedir.

Elmas karbon ve grafit in bir araya gelerek bir bileşik oluşturması ile meydana gelmektedir. Günümüzde teknoloji aşırı derecede ilerlediğinden dolayı laboratuar ortamında karbon ve grafit bir araya getirilerek yapay yolla elmas üretilmektedir ancak yapay yolla üretilen elmasların doğal elmaslara oranla daha düşük niteliklere sahip olduğu bilinenler arasında yer alıyor. Elmasın özellikleri arasında yer alan ve elması diğer birçok maddeden ayıran en önemli özelliklerinden biriside şüphesiz erime noktasının aşırı derecede yüksek olmasıdır. Yapılan ölçümler sonucunda elmasın 3547 derecede erimeye başladığı tespit edilmiştir. Sarı, pembe, mavi ve kahverengi gibi renkleri olan elmasın erime noktasının aşırı derecede yüksek olmasından ötürü yüksek ısı gerektiren alanlarda koruma amaçlı olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

elmas

Doğal yollarla çıkarılan elmas en fazla Güney Afrika, Rusya, Güney Amerika, Endonezya, Hindistan ve Avustralya’da yer almaktadır. Doğal yollarla elde edilen elmas aşırı derecede pahallı olduğundan dolayı birçok sektörde yapay yollarla elde edilmiş olan elmas kullanılmaktadır. Yapay elmasların sahip olduğu özellikler her ne kadar doğal elmaslara oranla düşük olsa da yapay elmasların gelişen teknoloji sayesinde doğal elmaslara yakın özellikler sergilediği biliniyor. Bazı maddelerin yapayları yapıldığı zaman orijinallerinin değerleri düşse de elmas da böyle bir şey söz konusu olmamıştır. Piyasada yapay elmaslar ucuz bir şekilde satılsa da doğal elmaslar hiçbir şekilde değerini kaybetmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here