Elmas Nedir Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Elmas, maddi değere en yüksek olan doğal taşlardan birisidir. Değerli bir taş olmasından dolayı mücevher sektöründe kullanılır. Elmas özellikleri sayesinde bu kadar değerli hale gelmiştir. Elmasın bu kadar değerli olmasının bir diğer nedeni dünya genelinde çok az oranda çıkarılıyor olmasıdır.

Elmas dünyanın en sert maddelerinden birisidir. Bu özelliğinden dolayı mücevher sektörü dışında aşırı derecede sert malzemeye ihtiyaç duyulan yerlerde de kullanılır. Elmas özellikleri sayesinde elmasın kullanım alanları da genişlemiştir.

Elmas Nedir?

Elmas nedir

Elmas, karbon elementinin modifikasyonu sonucunda meydana gelen bir taş türüdür. Karbon ve grafit in bir araya gelip özel bir şekilde bileşik oluşturmasıyla meydana gelir.

Elmas dünyanın en sert maddesidir. Elmasın saf karbon içerdiğini Fransız kimyacı Lavoisier keşfetmiştir. Ünlü bilim insanı Lavoisier, elması yaktıktan sonra çıkan gazları incelemiş ve yanma sonucunda sadece karbondioksitin açığa çıktığını görmüş. Bu deney sonrasında elmasın karbondan oluştuğunu belirlemiştir.

Elmasın Özellikleri Nelerdir?

Elmasın özellikleri

Elmasın özellikleri incelenirken özellikle bu maddenin aşırı derecede sert olması hatta dünyanın en sert maddesi olması karşımıza çıkmaktadır. Elmasın sertlik değeri üzerinde yapılan testler sonucunda bu maddenin sertlik değerinin 10 olduğu tespit edilmiştir.

Elmasın bu kadar sert olması da ilgili maddeyi dünyanın en sert maddesi haline getirmektedir. Elmastan sonra en çok sert maddeler sıralamasında yer alan diğer maddeler kuvars, topaz ve yakut gibi maddelerdir. Elması sertlik değerini anlamak için özellikle elması saymış olduğumuz bu maddeler ile karşılaştırmanız yeterli olacaktır.

Doğada farklı görünümde taşlar bulan kişiler elmas nasıl anlaşılır diye merak eder. Eğer elmasın özellikleri iyi bilinirse küçük bir inceleme sonrasında var olan maddenin elmas olup olmadığı kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Elmas karbon ve grafit in bir araya gelerek bir bileşik oluşturması ile meydana gelmektedir. Günümüzde teknoloji aşırı derecede ilerlediğinden dolayı laboratuar ortamında karbon ve grafit bir araya getirilerek yapay yolla elmas üretilmektedir.

Ancak yapay elmasların doğal elmaslara oranla daha düşük özelliklere sahip olduğu bilinenler arasında yer alıyor. Elmasın özellikleri arasında yer alan ve elması diğer birçok maddeden ayıran en önemli özelliklerinden biriside şüphesiz erime noktasının aşırı derecede yüksek olmasıdır.

Yapılan ölçümler sonucunda elmasın 3547 derecede erimeye başladığı tespit edilmiştir. Sarı, pembe, mavi ve kahverengi gibi renkleri olan elmasın erime noktasının aşırı derecede yüksek olmasından ötürü yüksek ısı gerektiren alanlarda koruma amaçlı olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Elması ölçmek için karat adlı birim kullanılır. Genel olarak bir elmasın değerini sahip olduğu renk ve büyüklüğü belirler. Ne kadar eşsiz renge ve büyüklüğe sahip olursa maddi değeri de o denli yüksek olur.

Elmas Çeşitleri Nelerdir?

Elmas çeşitleri

Elmas kendi içerisinde ham elmas, sanayi elması ve sentetik elmas olarak sınıflandırılır. Her elmas çeşidinin kendine has özellikleri vardır. Şimdi ilgili elmas çeşitlerinin özelliklerini inceleyelim.

1. Ham Elmas: Elmasın, toprak altından çıkarıldığı ham halidir. Ham haldeki elmas irili ufaklı boyutlardadır. Boyutu büyük olanlar en değerli olanlarıdır.

2. Sanayi Elması: Sanayi endüstrisinde kullanılan elmas çeşididir. Bu elmas kendi arasında ballas, bort ve karbonat olarak sınıflandırılır. Bu isimler sertlik değerlerine göre verilmiştir.

3. Sentetik Elmas: Elmas, doğal taşlar arasında yer alır. Değeri yüksek olduğu için yapay olanları da yapılmıştır. Yapay yollarla imal edilen elmas çeşidine sentetik elmas denir.

Elmas, dünya genelinde sahip olduğu renklere göre de sınıflandırılır. Bugüne kadar çıkarılan elmasların sahip olduğu renkler şu şekildedir.

 • Beyaz Elmas
 • Siyah Elmas
 • Sarı Elmas
 • Kahverengi Elmas
 • Pembe Elmas
 • Menekşe Rengi Elmas
 • Mavi Elmas
 • Yeşil Elmas
 • Renksiz Elmas
 • Kırmızı Elmas
 • Siyah Elmas

Bu elmaslar arasında yer alan pembe renkli elmasa diğerlerine göre daha fazla ilgi vardır. Bu yüzden en pahallı elmaslar listesinde pembe elmas kendisine baş sıralarda yer bulmuştur.

Elmas En Çok Nerelerde Çıkarılır?

Elmas nerelerde çıkarılır

Doğal yollarla çıkarılan elmas en fazla Güney Afrika, Rusya, Güney Amerika, Endonezya, Hindistan ve Avustralya’da yer almaktadır. Doğal yollarla elde edilen elmas aşırı derecede pahallı olduğundan dolayı birçok sektörde yapay yollarla elde edilmiş olan elmas kullanılmaktadır.

Yapay elmasların sahip olduğu özellikler her ne kadar doğal elmaslara oranla düşük olsa da yapay elmasların gelişen teknoloji sayesinde doğal elmaslara yakın özellikler sergilediği biliniyor.

Bazı maddelerin yapayları yapıldığı zaman orijinallerinin değerleri düşse de elmas da böyle bir şey söz konusu olmamıştır. Piyasada yapay elmaslar ucuz bir şekilde satılsa da doğal elmaslar hiçbir şekilde değerini kaybetmiştir.

Elmas Nerelerde Kullanılır?

Elmas nerelerde kullanılır

Elmas sert bir taş türü olduğu için özellikle mücevherat sektöründe kullanılmamaktadır. Elmasın ayrıca aşırı derecede sert olan bir maddeyi kolay bir şekilde kesmek adına da kullanıldığı bilinmektedir. Elmas bu özelliğinden dolayı özellikle kesici takım sanayisinin vazgeçilmez maddelerinden birisi olmaya devam etmektedir.

Elmasın yüksek ısıl dayanımı olduğunu belirtmiştik. Bazı özel elmas türleri anca 3547 dereceye ulaşıldığı zaman erir. Sadece bu özelliğinden dolayı yüksek ısı olan alanlarda ısı yalıtımı yapmak için de kullanılır.

Yorum yapın