En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri

Besin değerinin yüksek olmasından dolayı yumurta en çok tüketilen besinler arasında yer alır. Özellikle köy yumurtası ve gezen tavuk yumurtası gibi kavramların ortaya çıkması insanların kendi tavuğunu beslemesini sağladı. Peki, en çok yumurta veren tavuk cinsleri nelerdir biliyor musunuz?

Kendi tavuğunu kendi besleyip yumurta üretimi yapma düşüncesinde olanlar için en çok yumurta yapan tavuk cinslerini listeledik. Listemizde yer alan tavuk cinslerine yönelerek beslediğiniz tavukların yumurta veriminin yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

Maksimum verimle yumurtlayan 1 tavuk, yıl içerisinde en fazla 300 yumurta yapar. Böylesine yüksek bir verimi yakalayabilmek için tabili bu alanda profesyonel olunması gerekir.

Tavukların çok yumurtlaması elbette cinsle yakın alakalıdır. Ancak yumurtlamaya etki eden başka faktörlerdir vardır ve bunlardan birisi de beslenmedir. Tavukların yumurtlaması için ne yedirmeli makalesinde bu konuya da değindik.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri Listesi

Dünya genelinde çok sayıda tavuk türü olsa da yumurta veriminin yüksek olduğu tespit edilen az sayıda tavuk türü vardır. Eğer yumurta veriminin yüksek olması için tavuk beslenmesi düşünülüyorsa aşağıdaki listede yer alan tavukların tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

1. Ligorin tavuğu:

Ligorin tavukları, en çok yumurtlayan tavuklar listesinde baş sırada yer alır. İyi beslenen ve en verimli döneminde olan ligorin tavukları yıl içerisinde 300’e yakın yumurta yapabilmektedir. Beyaz renkte olan ligorin tavuklarının yumurtası da kendisi gibi beyazdır. Cılız oldukları için etlik olarak beslenmesi uygun değildir. Buna rağmen yumurta verimleri yüksek olduğu için yumurta üreticileri tarafından yoğun bir şekilde tercih edilir.

2. Lohman brown tavuğu

Lohman brown tavukları, hem yumurta hem de et verimi yüksek olan tavuk türüdür. Yıl içerisinde 250 civarında yumurta yapabilir. Belirli bir dönem hiç yumurta yapmazlar. Bu tavuk besleyicileri arasında dinlenme dönemi olarak tabir edilir. Kahverengi olan bu tavukların yumurtası kendisi gibi kahverengidir.

3. Thode ıslan red tavuğu:

Rhode islan red tavuklarının ana vatanı Amerika birleşik devletleridir. İlk olarak Amerika’nın rhode eyaletinde görüldükleri biliniyor. Boyun bölgesinde kırmızıya yakın bir rengin olmasından dolayı bu cins tavuklara bu isim verilmiştir. Rhode islan red tavukları yıl içerisinde 270 civarında yumurta yapabilmektedir. Yumurta verimleri yüksek olduğu kadar et verimleri de yüksektir. Tavuklar arasındaki en dayanıklı tavuk türlerinden birisidir. Bu özelliklerinden dolayı zorlu yaşam koşullarına dahi adapte olabilirler.

4. Nick brown tavuğu:

Nick brown tavukları, kahverenginde olup kahverengi yumurta yaparlar. Yıl içerisinde 280 civarında yumurta yaptıkları bilinmektedir. Hem yumurta hem de et verimleri yüksektir. Yumurta üreticilerin büyük bölümü bakımının kolay olmasından dolayı bu tavuk cinsini tercih ettiği biliniyor.

5. Ataks tavuğu:

Ataks tavukları yıl içerisinde 260 adet yumurta verebilir. Aynı şekilde et verimi yüksek olan tavuk türlerinden birisidir. İyi bakılmaları durumunda daha fazla yumurta da yapabilirler. Özellikle kapalı alanda tavuk bakmayı düşünen kişiler bu tavuk türünü tercih edebilir.

6. Amrock tavuğu:

Amrock tavukları, hem et hem de yumurta verimi yüksek olan tavuk türlerindendir. Yıl içerisinde 240 civarında yumurta yapabilirler. Uysallıklarıyla bilinen bu tavuklar diğer tavuklara göre görüntü açısından daha çok beğenilir. Bu özelliklerinden dolayı süs tavuğu bakıcılarının da ilgi gösterdiği bir tavuk türüdür.

Yorum yapın