En Nadir Kaktüs Çeşitleri ve Özellikleri

Kaktüsler, kaktüsgiller (Cactaceae) familyasında yer alan bitki türüdür. Gövdesi dikenli olan çeşitleri olduğu gibi dikensiz kaktüs türleri de vardır.

Kaktüsler gövdesinde su biriktirir. Bu özellikleri sayesinde en olumsuz iklim şartlarında bile yaşayabilirler. Ev ortamında bakılacak olurlarsa nem iyi ayarlanmalıdır.

Tüm bitki türlerinde olduğu gibi kaktüsler toprakta yer alan mineralleri emerek beslenir. Meydana gelen emilim belirli bir süre sonra toprağın besleyicilik değerlerinin düşmesine neden olur. Bitki sağlığını korumak için en az 2 yılda 1 olmak üzere toprakları değiştirilmelidir.

Bitki toprağını değiştirme imkanınız yoksa toprağın besleyiciliğini arttırmak için sıvı kaktüs besinleri kullanabilirsiniz. Neredeyse tüm çiçekçilerden sıvı kaktüs besini almanız mümkün.

Kaktüsler çok fazla sulama olursa çürür. Kaktüsün uzun yıllar boyunca bozulmadan kalması için botanikçiler sulamanın damla sulama şeklinde olmasını tavsiye etmektedir.

Evinizde ve Bahçenizde Bakabileceğiniz Nadir Kaktüs Çeşitleri

Cactaceae ailesinde yer alan kaktüsler, nadir görülen en popüler bitki türleridir. Tüm türleri kendisine has dikenlere ya da tüylere sahiptir. Genelde nem oranı düşük sıcak iklimlerde yetişirler.

Kaktüsleri diğer bitkilerden ayıran en önemli özellikleri çok az miktarda suya ihtiyaç duymalarıdır. Aldıkları suyu depolayabildikleri için en kurak yerlerde bile yetişebilirler.

Kaktüsler genellikle çöl bitkileri olarak bilinse de ev ortamında da gelişebilirler. Türleri iç mekan ve dış mekan kaktüsleri olarak sınıflandırılır. Hangi bitkinin size uygun olduğuna karar vermek için her birinin görünümüne, su alımına ve güneş ışığına olan gereksinimine dikkat edin.

Evinizde Bakabileceğiniz Kaktüs Çeşitleri

Kaktüsler, güneş ışığına olan ihtiyaçlarıyla bilinmesine rağmen kaktüs çeşitlerinin çoğu iç mekan bitkileri haline geldi. Yaşam alanlarını dekore etmek için sizler de evinizin bir köşesinde kaktüs besleyebilirsiniz.

Evinizde bakabileceğiniz kaktüs çeşitleri diğerlerine oranla daha az ışığa ihtiyaç duyar. Ayrıca dışarıda bakılanlara göre boyutları daha küçüktür. Sahip oldukları özellikleri iç mekan kaktüslerini ev ortamıyla uyumlu hale getirir.

1. Tavşan Kulak (Opuntia Microdasys)

Tavşan kulağı kaktüsü
Tavşan kulağı kaktüsü

Görüntüsü tavşan kulağına benzediği için bu isim verilmiştir. Tavşan kulak kaktüs türünün ana vatanı Meksika’dır. 2-3 ay içerisinde büyürler.

Hızlı büyümeleri sayesinde en çok tercih elden ev bitkilerinden birisidir. Yeterli oranda ışık alabilirlerse yaz mevsimi gelince beyaz çiçek açıp mor renkte meyve verirler.

Tavşan kulak kaktüs türünü seviyorsanız bu bitkileri 3-4 hafta da bir olmak üzere sulamanızın gerekli olduğunu bilin. Uygun sulama, bitkinin sağlıklı gelişebilmesi için önemlidir. Ayrıca kısmi güneş alması gerekir. Tamamen gölge bir alanda sağlıklı gelişim gösteremez.

2. Çene Kaktüsü (Gymnocalycium)

Çene kaktüsü
Çene kaktüsü

Bilimsel adı gymnocalycium olan bu kaktüs, halk arasında çene kaktüsü olarak bilinir. Anavatanı Güney Amerika’dır. Çoğu çene kaktüsü sürü güneşe ihtiyaç duysa da bazı türlerinin gölgede büyüdüğü bilinmektedir.

Ev ortamında çene kaktüsü bakılacaksa en az haftada 1 sulanması gerekir. Saksınızı konumlandırmak için günün belirli bölümünde güneş alan yerleri tercih edin.

Çene kaktüsü çiçek açan kaktüs türlerindendir. Beyaz, kırmızı, pembe ve sarı renkte çiçek açan çene kaktüsleri vardır.

3. Saguaro Kaktüsü (Carnegiea Gigantea)

Saguaro kaktüsü
Saguaro kaktüsü

Saguaro kaktüsü, 40 metreye kadar büyüyebilmesiyle tanınır. Bu kadar uzayabilen bir kaktüs türünün evde nasıl bakılabileceğini düşünebilirsiniz. Her ne kadar uygun şartlar sağlandığında 40 metreye kadar büyüse de büyüme hızı yavaştır. Bu özelliği ilgili kaktüs türünün uzun yıllar boyunca evde bakılabilmesini sağlamaktadır.

Ev ortamında bakılamayacak kadar büyüdüğü zaman dış mekana taşınabilir.

Saguaro kaktüsü, Sonoran Çölüne özgü kaktüs türüdür. Ayda 1 defa sulanması gerekir. Gün boyu güneş alan yerde bakılmalıdır. Güneşe olan gereksinimi yüksektir. En verimli döneme ulaştığında çiçek açmaktadır.

4. Yaşlı Kadın Kaktüsü (Mammillaria Hahniana)

Yaşlı kadın kaktüsü
Yaşlı kadın kaktüsü

Yaşlı kadın kaktüsü, yaklaşık olarak 250 türü içerisinde barındıran mammillaria ailesinde yer alan dikenli kaktüs türüdür.

İlk bahar geldiği zaman pembe ve mor renkte çiçekler açar. Çiçekleri çok güzel olduğu için evde en çok bakılan kaktüs türüdür.

Yaşlı kadın kaktüsünü verimli bir şekilde bakmak için kumlu toprak tercih edilmelidir. Haftada en az 1 defa sulanmalıdır. Gün boyu güneş gören yerde durmalıdır.

5. Yıldız Kaktüsü (Astrophytum Asteria)

Yıldız kaktüsü
Yıldız kaktüsü

Deniz kestanesi kaktüsü ve kum dolar kaktüsü olarak da bilinir. Yıldız kaktüslerine dıştan bakıldığı zaman 8 dilime bölündüğü örülür.

Yıldız kaktüsü yuvarlak yapıda gövdeye sahiptir. Gövdesinin büyük bölümü küçük beyaz noktalarla kaplıdır. İlkbaharda sarı renkte çiçek açarlar.

Küçük olmalarından dolayı yıldız kaktüsleri evde bakılmak için uydundur. Ayda en az 1 defa sulanmalarını gerekir. Yeterli oranda güneş almalıdır. Uygun şartlar sağlandığında verimli bir şekilde bakılabilir.

6. Yılbaşı Kaktüsü (Hatiora Gaertneri)

Yılbaşı kaktüsü
Yılbaşı kaktüsü

Yılbaşı kaktüsünün anavatanı Brezilya’dır. Bahar başında ve kış sonunda çiçek açar. Ülkemizde yetiştirilen türü genelde pembe renkte çiçek açmaktadır. Beyaz ve kavuniçi renkte çiçek açan türleri de vardır.

Yılbaşı kaktüsünün verimli gelişimi için haftada 1 defa sulanmalıdır. Diğer kaktüs türlerine göre suya olan ihtiyacı yüksektir. Günün belirli bölümünde güneş alan, yarı gölge yerlerde bakılması gerekir.

7. Ay Kaktüsü (Gymnocalycium Mihanovichii)

Ay kaktüsü
Ay kaktüsü

Ay kaktüsünün en popüler çeşidi hibotan kaktüsüdür. Anavatanı Güney Amerika’dır. Parlak kırmızı, sarı, pembe renkte olanları vardır.

Ay kaktüsleri bakmak için en uygun olan yer, kısmi güneş alan pencere kenarlarıdır. 3-4 haftada bir sulanmaları gerekir. Uygun şartlar sağlandığında herhangi bir sorun yaşanmadan uzun yıllar boyunca bakılabilir.

Bahçenizde Bakabileceğiniz Kaktüs Çeşitleri

Kaktüs denildiği zaman hepimizin aklına devasa büyüklükte olan bitkiler gelir. Doğal yaşamda yer alan kaktüsler ciddi anlamda büyük olduğu için böyle düşünürüz. Bilmelisiniz ki bahçenizde de rahat bir şekilde bakabileceğiniz kaktüs türleri vardır.

Yaşadığınız coğrafyanın iklimine uygun olan kaktüslerle bahçenizi süslemeniz mümkündür. Tek dikkat etmeniz gereken şey iklim koşullarına dikkat ederek doğru kaktüs çeşidini belirlemek olmalıdır.

1. Namlu Kaktüs (Ferocactus)

Namlu kaktüs
Namlu kaktüs

Namlu kaktüs, namlu şeklinde veya dairesel şekilde olabilir. Sahip olduğu şekilden dolayı bu isim verilmiştir.

Namlu kaktüsü Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar. Kırmızı veya sarı renkte çiçek açan türleri vardır.

Namlu kaktüs, peyzaj için en çok tercih edilen kaktüs türüdür. 3-4 haftada bir sulanması gerekir. Yarı gölge olan bahçelerde rahatlıkla bakılabilir.

2. Gecenin Kraliçesi (Epiphyllum Oxypetalum)

Gecenin kraliçesi kaktüsü
Gecenin kraliçesi kaktüsü

Anavatanı Hollanda’dır. Ağaçlarda yetişen epiphyllum kaktüsüdür. En çok Brezilya’da gözlemlenir. İri yapılı beyaz çiçekleri bahçelerin renklenmesini sağlar.

Asit oranı yüksek toprakların tercih edilmesi gecenin kraliçesi kaktüsünün daha fazla çiçek açmasını sağlar.

Verimli yetişmesi için haftada en az 1 defa sulanmalıdır. Bahçelerin yarı gölge alanlarında verimli bir şekilde yetişir.

3. Dikenli Armut Kaktüsü (Opuntia)

Dikenli armut kaktüsü
Dikenli armut kaktüsü

Dikenli armut kaktüsü kuraklığa eğilimli bölgelerde çok popüler olan kaktüs türüdür. Dikenli armut kaktüsü arka bahçelerde iyi iş çıkarır ancak dikenlerini tutar. Bu yüzden herkes sevimli bir kaktüs türü olmayabilir. Heybetli yapısından dolayı dev kaktüs türleri arasında kabul edilir.

Dikenli armut kaktüsü sarı, kırmızı veya mor çiçekler açar. Gün boyu yeterli oranda güneş olan yerleri sever. En az 4 haftada 1 olmak üzere sulanmalıdır.

4. Totem Direği Kaktüsü (Pachycereus Schottii Monstrose)

Totem direği kaktüsü
Totem direği kaktüsü

Totem direği kaktüsü, uzun boylarından ismini alır. Yılın her ayı olanca hızıyla uzamaya devam ederler. Öğle vaktinin sert güneşi bitkinin yanmasına neden olabilir.

Set güneşe dayanıklı olmadıkları için sabah ya da akşam güneşini alan yerler bakımı için tercih edilmelidir. Suya gereksinimi çok değildir. Ayda 1 defa sulanması yeterli olacaktır.

Yorum yapın