enerji içeceği

Özellikle yoğun iş temposundan dolayı takati kalmayan birçok kişi vücudunun gereksinim duymuş olduğu enerjiyi enerji içeceklerini tüketerek sağlamaya çalışmaktadır. Enerji içeceklerinin bu nedenden dolayı tüketiminin her yaş grubunda hızla arttığını söylemek mümkündür ancak bilinmelidir ki enerji içecekleri bilinçli bir şekilde tüketilmediği zaman ilk etapta iyi bir şeymiş gibi düşünülen bu içeceklerin çok sayıda zararı bulunmaktadır. Enerji içeceklerinin zararları nelerdir konusunda araştırma yaptıktan sonra bu içeceklerin yaşam kalitesini düşüren birçok etkinin ortaya çıkmasına neden olduğunu ve ayrıca ölümcül durumların da ortaya çıkabilmesine sebep olduğunu gözlemledik. Bu yüzden sizlere bilinçli bir tüketici olabilmeniz adına enerji içeceklerinin zararları ve yan etkileri hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Enerji içeceklerini yapısal olarak inceleyecek olursanız bu içeceklerin çeşitli aminoasitler, kafein, guarana ve taurin gibi uyarıcı maddeler içerdiğini görebilirsiniz. Bu uyarıcı maddeler insanın uzun süre boyunca uyumadan kalabilmesini sağlamaktadır ve bu yüzden enerji içecekleri ilk olarak uzun yol şoförlerinin hayatta kalabilmesi için üretilmiştir. Daha sonra bu alanda başarılı olduğu kanıtlanınca dünya genelinde satışı yapılmaya başlanmıştır. Yüksek oranda enerji vermesinden dolayı yaşlısından tutun genci ne kadar her yaş grubundaki kişi enerji içeceklerini günümüzde tüketmeye devam etmektedir.

Uzun süre boyunca uyanık kalmanız gerekiyorsa sizler de enerji içeceklerini tüketerek uykunuzun dağılmasını sağlayabilirsiniz ancak bunu sürekli olarak yapacak olursanız enerji içeceklerinin zararları ortaya çıkacaktır ve bu durumdan sağlığınız aşırı derecede olumsuz etkilenecektir. Ayrıca enerji içeceklerinin içerisinde yer alan maddeler kişinin bağımlı hale gelmesine neden olmaktadır. Yani enerji içeceklerini periyodik olarak içmeye başlayacak olursanız bu enerji içeceklerine karşı bağımlılığınız gelişecektir ve bu içecekleri daimi olarak içmek isteyeceğinize emin olabilirsiniz.

Enerji içeceklerinin zararları incelendiğinde ilk olarak kalbe olan zararları karşımıza çıkıyor. Enerji içecekleri kanın olduğundan daha hızlı bir şekilde akmasına neden olduğundan dolayı çeşitli kalp damar hastalıklarının ortaya çıkması muhtemeldir. Bu içecekleri içen ve çeşitli kalp problemi olan kişilerde kalp krizinin ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden kesinlikle çocukların, hamile kadınların ve çeşitli kalp damar hastalıkları olan kişilerin enerji içeceklerinden uzak durması gerekmektedir. Enerji içecekleri ilk içildiği zaman kişiye yüksek bir enerji verir ancak bu enerji içeceğinin etkisi bittikten sonra metabolizma aşırı derecede hızlı çalıştığı için bu durum ciddi anlamda yorgunluk hissiyatının oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumun yaşanmasındaki temel neden enerji içecekleri tüketildiğinde vücudun aşırı derecede su kaybediyor olmasıdır.

enerji içeceği

Enerji içecekleri ağır egzersizlerden önce ve sonra içilmemelidir çünkü ağır egzersizler esnasında vücut aşırı derecede faaliyetlerini hızlı bir şekilde yerine getirmektedir. Bu esnada enerji içeceği de tüketilecek olursa metabolizma hızı artar ve bu durum kalp ritim bozukluklarının yaşanmasına neden olur. Ayrıca kan basıncı değerleri arttığından dolayı kalp damar hastalıkları ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde ağır egzersiz öncesinde enerji içeceği alındığında beyin kanamalarının dahil ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Şu veya bu nedenden dolayı enerji içeceği tükettiyseniz ayrıca ekstradan sıvı alımına özen gösterin çünkü bu içecekler aşırı derecede sıvı kaybetmenize ve iç organlarımızın zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden her ne olursa olsun mutlaka gün içerisinde minimum iki buçuk litre civarında su içmeye özen gösterin. Buna dikkat edecek olursanız enerji içeceklerinin yan etkilerinden büyük oranda korunmuş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here