engelli sorunları

Engellilerin toplumda karşılaştığı sorunlar insanların engellilere karşı duyarsız kalmaya devam etmesinden dolayı her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden toplum içerisinde yaşam süren insanları engelliler konusunda bilinçlendirmek için maddeler halinde engellilerin karşılaştığı sorunlar nelerdir konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Vermiş olduğumuz bu bilgileri sanki sizler de engelli bir vatandaşmışsınız gibi düşünecek olursanız eminiz engellilere karşı daha duyarlı hale gelirsiniz. Şu anda birçoğumuzun herhangi bir bedensel engelli bulunmadığından dolayı engellilerin karşılaştığı sorunları net bir şekilde kavramamız mümkün değildir. Bu yüzden dünyaya bir de engelli insanların bakmış olduğu pencereden bakmanızı temenni ederiz.

Engellilerin karşılaştığı sorunlar nelerdir konusunu incelediğimizde engelli vatandaşların karşılaşmış oldukları sorunların büyük bölümünün toplum içerisinde yer aldığını görmekteyiz. Yani ortak yaşam alanlarımızda yer alan bazı düzenlemeler engellilerin mağdur olmasına neden olmaktadır. Bu mağduriyetin önüne geçilebilmesi için yaşam alanlarının engelli vatandaşlar da baz alınarak düzenlenmesi gerekmektedir. Bu sayede engelli kişiler hiçbir sorun yaşamadan gündelik yaşam içerisinde aktivitelerini yerine getirebilir. Unutmayın ki tüm sağlıklı insanlar da bir engelli adayıdır. Yarın bugün başımıza bir kaza gelip engelli olabilme ihtimalimiz bulunmaktadır. Bu yüzden vakit geç olmadan yani bu ateş evimize düşmeden diğer engellilerin de durumunu anlamalı ve yaşam alanlarımızı bu yönde şekillendirmeliyiz. Gelin engellilerin karşılaştığı sorunlar nelerdir maddeler halinde birlikte ele alalım.

Maddeler halinde engellilerin karşılaştığı sorunlar

• Engellilerin yürüyüş alanlarında sorun yaşamadan yürüyebilmesi için yürüme alanlarında rampaların bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca yürüyüş yolları geçişlerinin dar ve yüksek konumda olmaması gerekmektedir. Yaya yollarının bozuk yüzeylere sahip olması engelli vatandaşların buralara takılıp düşmesine ciddi derecede yaralanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden engellilerin hayatındaki engelleri kaldırabilmek adına öncelikli olarak yürüyüş alanlarının düzenlenmesi gerekmektedir çünkü birçok engelli vatandaş karşılaştığınız en büyük sorun nedir denildiğinde yürüyüş alanlarının yanlış bir şekilde düzenlenmiş olmasından yakınmaktadır.

• Şehir mobilyalarının yanlış konumlandırılması engellilerin şehir alanlarında yürürken zorlanmasına neden olmaktadır. Örneğin geçiş yollarına bankların koyulması engellilerin bu banklara takılmasına ve düşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden şehir planlayıcılarının şehir mobilyalarını engellileri düşünerek konumlandırması gerekmektedir. Çöp kutularının, bankların ve posta kutularının doğru bir şekilde konumlandırılması engellilerin yaşamlarını aşırı derecede kolaylaştıracaktır.

• Engellilerin karşılaştığı sorunlardan birisi de taşıtları yaya kaldırımlarına park etmeleridir. Kaldırımların üzerinde yer alan araçlar sadece engellilerin değil normal vatandaşların da zorlanmasına neden olmaktadır. Kaldırımlara araç park eden kişilere yüksek cezalar verilerek bu durumun önüne geçilebilir. Taşıtların yaya kaldırımlarına araç park etmesi ciddi bir şekilde bilinçsizliğin büyük bir göstergesidir. İnsanlar diğer insanların haklarına müdahale etmeden yaşam alanlarını kullanmalıdır. Buna dikkat edildiği müddetçe engeller aşılır ve tüm insanlar huzurlu bir şekilde yaşam sürer.

• Yaya kaldırımlarına çıkış bölümleri yapılmalıdır. Birçok yaya kaldırımında çıkış rampaları yer almadığından dolayı engelliler kaldırımlara çıkmakta zorlanmakta ve bu yüzden çevrede bulunan kişilerden yardım istemektedir. Engellilerin tek başlarına yaşam alanlarını kullanabilmesi için kesinlikle yaya yollarına engellilerin rahat bir şekilde kaldırma çıkabilmesi için rampalar yapılmalıdır. Bu rampalar yapılırken rampaların aşırı dik bir şekilde olmamasına özen gösterilmelidir. Aşırı dik şekilde konumlandırılan rampalar engellilerin daha da zorlanmasına neden olmaktadır.

• Toplu taşıma araçları engelliler düşünülerek tasarlanmalıdır hatta sadece engelliler için hizmet veren toplu taşıma araçları hizmete sokulmalıdır. Kapıların dar olması engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarına binmesini zorlaştıran önemli bir faktördür. Bu yüzden toplu taşıma araçlarının kapıları kesinlikle büyük bir şekilde tasarlanmalıdır. Ayrıca toplu taşıma araçlarına engellilerin rahat bir şekilde bine bilmesini sağlamak için engelli rampaları yapılmalıdır.

• Engellilerin karşılaştığı sorunlar arasında taşıtlar üzerinde yer alan istikamet bilgilerini aşırı derecede küçük harfler ile yazılıyor olması bulunuyor. Engellilerin taşıtların üzerinde yer alan istikamet yazılarını rahat bir şekilde okuyabilmesi için yazıların büyük bir şekilde yazılmasına dikkat edilmelidir. Hatta görme engelli olan vatandaşlar düşünülerek tüm toplu taşıma araçlarına sesli ikazlarının takılması engellilerin büyük ölçüde rahatlamasına yardımcı olacaktır.

engelli sorunları

Yöneticiler bu uyarılarımızı dikkate alacak olursa eminiz ki engellilerin toplu yaşam alanlarında hiçbir sıkıntısı kalmayacaktır. Son günlerde ülkemizde yer alan yöneticiler geçmiş yıllardaki yöneticilere oranla daha bilinçli olduklarından dolayı engelliler düşünülerek şehir planlamalarının yapıldığını görmekteyiz ve bu da bizleri ciddi anlamda mutlu etmektedir. İlerleyen yıllarda da aynı şekilde bilinçli yöneticiler ülkemizin başında var olmaya devam ettiği müddetçe engellilerin önündeki tüm engellerin kaldırılacağını düşünmekteyiz. Eminiz ki buna dikkat edilecek olursa engellilerin sorunları hakkında hiçbir konu bir daha gündeme gelmeyecektir çünkü engelliler bu saydıklarımız yapılacak olursa bireysel olarak tüm ihtiyaçlarını kendi başlarına girebileceklerdir. Bu konuda bilinçli olabilmek için sadece empati yapmanız yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here