batık tırnak

Tırnağın normal bir şekilde uzamak yerine et içerisine doğru uzaması olayına batık tırnak denilmektedir. Batık tırnak tedavisi gerçekleştirilmeyecek olursa tırnak batmasının meydana geldiği bölgede iltihaplanma oranında artış olur. Bu durum zaman içerisinde durumun kötü yönde ilerlemesiyle tırnak kaybına hatta parmak kaybına kadar ilerleyebilir. Bu yüzden her ne kadar batık tırnak basit bir rahatsızlık olarak görülse de tedavisi gerçekleştirilmeyecek olursa ciddi problemlerin oluşmasına neden olur. Bu konu hakkında doktora gitmeye korkan ya da tırnak batması henüz yeni başlamış olan kişiler evde batık tırnak tedavisi nasıl yapılır diye merak etmektedir. Bu yüzden sizlere ev ortamında batık tırnak probleminin sonlanması adına neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Batık tırnak özellikle tırnak yapısı aşırı derecede sert olan kişilerde daha fazla gözlemlenir. Eğer sizlerin de tırnaklarınız aşırı derecede sertse batık tırnak problemini yaşamanız normaldir. Her gün periyodik olarak ayaklarınızı ılık su içerisinde yaklaşık olarak 20 dakika civarında bekletmeniz tırnaklarınızın büyük oranda yumuşamasını sağlayacaktır. Tırnaklarınızın sert olmasından dolayı batık tırnak sorununu yaşıyorsanız bu sayede bu sorundan kurtulmanız mümkündür ayrıca tırnaklarınızda yumuşama meydana geldiğinden dolayı bu sorunu bir daha yaşamamak için önlem almış olursunuz.

Tırnak batması en çok ayak parmaklarında yer alan tırnaklarda görülmektedir. Batan tırnakları çıkarmak için öncelikli olarak tırnaklarınızı yumuşatmak adına bir duş alın ve ayaklarınızı sıcak su ile yıkayın. Banyo sonrasında tırnaklarınızı yuvarlak şekilde kesmek yerine düz bir şekilde kesin çünkü yuvarlak şekilde kesilen tırnaklarda batık tırnak probleminin oluşma ihtimali daha yüksektir. Batan tırnaklarınızı yerinden çıkarmaya başlamadan önce pedikür yapmanız tırnağın daha rahat bir şekilde çıkarılmasını sağlayacaktır. Pedikür malzemelerinden dolayı mikrop kapmak istemiyorsanız kesinlikle hijyenik malzemeleri kullanmaya özen gösterin.

Batan tırnağı yerinden çıkarmak için ucu sivri olan bir malzeme kullanmanız gerekmektedir. Kullanacağınız bu malzemenin steril olmasına özen gösterin. Ucu sivri olan bu malzeme aracılığıyla tırnağınızı batan bölgeden kaldırdıktan hemen sonra serbest bırakmanız durumunda tırnak batmış olduğu yere tekrardan geçecektir. Bu yüzden tırnağı kaldırdıktan hemen sonra batmanın meydana geldiği bu yere pamuk yerleştirin. Tabii ki pamuğu aşırı derecede ittirmemeye özen gösterin. Pamuğu fazla ittirecek olursanız ilgili bölgeyi zedeleyebilir ve tırnak batması kaynaklı olan enfeksiyonların yayılmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden pamuğu az miktarda ve dikkatli bir şekilde koymaya çalışmalısını.

Tüm bu belirtmiş olduklarımızı yaparken parmağınızda herhangi bir enfeksiyonun meydana gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Tırnak batmasından kaynaklı tırnaklarınızda enfeksiyon meydana geldiyse kesinlikle tırnağınıza hiçbir müdahale yapmadan bir doktora görünün çünkü tırnağınıza bilinçsiz bir şekilde müdahale yapacak olursanız enfeksiyonun yayılmasına ve tırnak batması probleminin daha kötü bir hal almasına neden olabilirsiniz. Bu tip durumlarda tırnak batması tedavisi aşırı derecede uzun sürdüğünden dolayı yaptığınız gözlemlemeler sonucunda enfeksiyon emaresi görecek olursanız vakit kaybetmeden bir doktora gitmeniz mantıklı olacaktır.

batık tırnak

Tırnak batmasından dolayı bir enfeksiyon meydana gelmişse öncelikli olarak bu enfeksiyonun kurutulması ve daha sonrasında tırnak batması tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer enfeksiyon kurutulmadan tırnak batmış olduğu bölgeden çıkarılacak olursa bu durum enfeksiyonun yayılmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden uzmanlar tırnak batması vakalarında enfeksiyon meydana geldiği zaman çeşitli antibiyotik ilaçlar reçete ederek oluşan enfeksiyonları ortadan kaldırdıktan sonra tırnak batması tedavisinde geçmektedir. Eğer kendi tedavinizi evinizde uygulayacaksınız kesinlikle gün içerisinde pansuman yapmaya özen gösterin çünkü ilgili bölgenin daimi olarak temiz ve mikropsuz bir şekilde kalması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here