Evleneceğin Kişinin Doğru Kişi Olup Olmadığını Anlama

İlişkiler her zaman güzel başlar. Aşkın gözünü kör etme ihtimali aşırı derecede yüksektir. Bu yüzden karşınızdaki kişinin hatta evlenmeyi düşündüğünüz kişinin yanlış kişi olduğunu görmekte zorlanabilirsiniz. Hazırladığımız rehber sayesinde evleneceğin kişinin doğru kişi olup olmadığını anlamana yardımcı olmaya çalışacağız.

Kimse ayrılmak için evlenmez. Biriyle hayatınızı birleştirmeniz belki de bugüne kadar alacağınız en önemli karar olacaktır. Genelde evliliklere baktığımızda yaşanan basit kavgaların büyümesi sonucunda işin ayrılığa kadar gittiğini görüyoruz. Aslında bu durumun altında daha büyük sorunlar vardır.

İnsanlar birbirini iyi bir şekilde tanımadan evlilik yaptığı için bu tarz sorunlar yaşanmaktadır. Sizin henüz yolun başında olduğunuzu düşünerek evlenmeden önce evleneceğiniz kişinin yanlış kişi olup olmadığını sorgulamanıza yardımcı olacağız. Bazı şeyleri gözlemleyerek partnerinizin doğru kişi olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

1. Empati Kurma Seviyesindeki Farklılıklar

Empati kurmak

İnsanların duygusal durumları birbirinden aşırı derecede farklı olabilir. Bu durum genellikle bir kişinin iyi empati kurarken karşısındaki kişinin iyi empati kuramaması şeklindeki sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Evleneceğiniz kişi ile sizin empati kurma seviyenizin farklı olduğunu düşünün. Siz acı bir durum yaşadığınızda partneriniz kendisini sizin yerinize koyamadığı için duygu durumunuzu iyi bir şekilde kavrayamaz. Bu da çektiğiniz tüm acılarda yalnızlaşmanız anlamına gelir. Unutmayın ki evliliklerde sorunlar birlikte aşılmalıdır. Bu evliliğin temelidir. Bir evlilikte temel olmazsa en ufacık sarsıntıda yani sorunda bu evlilik çöker.

Eğer partneriniz ile evlenmek gibi bir niyetiniz varsa kesinlikle onun empati kurma seviyesine dikkat edin. Empati kuramayan kişiler kesinlikle hoşgörülü olmaz. Her zaman evlilikte üstün taraf olmaya çalışırlar. Bu durum esaret altında bir evlilik sürmenize neden olacağı için yolun başındayken partnerinizle yolunuzu ayırıp sizin için daha uygun olan birini bulmaya çalışın.

2. Hobileri Olmayan Kişilerden Uzak Durun

Hobisi olmayan kişiler

Eğer partnerinizin hobileri yoksa boş kaldığı her zaman sizinle görüşmek isteyecektir. Bu durum bir zaman sonra kişisel alanınıza saygı duyulmamasına neden olacaktır. Sizin sevdiğiniz şeyler artık onun için önemsiz gelebilir. Sadece boş zamanlarını sizinle geçirmek ister. Çünkü siz onun bir hobisi haline gelirsiniz. Yaşanan bu durum kesinlikle özgürlüğünüzü kısıtlayabilir. Bu yüzden hobileri olmayan kişilerden kesinlikle uzak durun. Bu kişilerin sizin için yanlış kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Evli olsanız da illaki yalnız kalmak istediğiniz zamanlar olacak. Asosyal bir eşiniz olduğu zaman yalnız kalma ihtimaliniz kesinlikle olmayacaktır. Sürekli sizi yanında görmek isteyeceğinden dolayı kendinize vakit ayırmakta zorlanabilirsiniz. İlk etapta bu tarz şeyler sizi sıkmaya bilir. Yani mutlu olmaya devam edebilirsiniz. Ancak zaman ilerlediğinde gerçekten de kendinize hiç vakit ayırmadığınızı göreceksiniz.

Kişisel alanınıza saygı duyulmadığı için de mutsuz bir kişi haline geleceksiniz. Evliliğinizin bu denli çekilmez hale gelmesine mani olmak için hobileri olmayan kişilerden uzak durun. Bu tarz kişiler yerine hobileri olan kişileri evlenmek için tercih edin.

3. Sizi Değiştirmek İstiyorsa Arkanıza Bakmadan Kaçın!

Sizi değiştirmek isteyenler

Bu hayat sizin hayatınız. Hayatınızı nasıl şekillendirmek istiyorsanız o yönde şekillendirebilirsiniz. Ancak buna dışarıdan bir müdahale söz konusu olursa bu kesinlikle esaretten başka bir şey olmaz.

Bu yüzden evleneceğiniz kişinin sizi değiştirmek isteyip istemediğini anlamaya çalışın. Örneğin giydiğiniz kıyafeti değiştirmenizi, saç renginizi değiştirmenizi istiyorsa bu kişi kesinlikle ileride hayatınızda da köklü değişiklikler yapmanızı isteyecektir. Eminim hiç biriniz hayatınızda köklü değişiklikler yapmak istemez. Böyle bir kişiyle yaşam sürmek ilerde derin üzüntüler yaşamanıza neden olur. Bu yüzden yol yakınken bu kişiyi hayatınızdan çıkarın.

Evleneceğiniz kişi sizi siz olduğunuz için sevmelidir. Sizi kendisine göre değiştirmek istememelidir. Eğer böyle bir şey söz konusuysa zaten sizi sevmiyordur. Hayalinde sevdiği kişiyi gerçek hayatta görmek için sizi ona benzetmeye uğraşmaktadır. Böyle bir şeyi eminim hiçbiriniz kabul etmezsiniz.

4. Senin Derdin De Dert Mi?

Derdini dert bilmek

Birlikteliklerde her zaman eşitliğin ön planda olması önemlidir. Ancak bazı ilişkilerde kişi kendi sorunlarını daha fazla önemser. Bu durum diğer kişinin kendini önemsiz hissetmesine neden olur.

Hastalandığınızı düşünün. Evlenmeyi düşündüğünüz kişi siz hastalandığını< zaman sizi yeterli ölçüde önemsiyor mu? Belki siz o hastalandığı için iş yerinizden izin alıp onu iyileştirmek için vakit harcıyordunuz. Peki, o sizi sizin onu önemsediğiniz kadar önemsiyor mu? Senin derdin de dert mi tarzında umursamaz bir tavır takılıyorsa bu ileride tüm sorunlarınızı içinize atıp ciddi sorunlar ve depresyonlar yaşamanıza neden olabilir. Sizi önemsemeyen biriyle kesinlikle birlikte olmayın. Evlenmeyi düşündüğünüz kişinin sizin için uygun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

5. Ne Bilirsin Ki Sen?

Düşüncelerini beğenmeme

Evlenmeyi düşündüğünüz kişi, ikinizin de yaşamını etkileyecek kararlar da tek başına mı karar alıyor? Bu durum partnerinizin düşüncelerinizi önemsemediği hatta beğenmediği anlamına gelir. Bu yüzden beraber karar almak yerine tek başına karar almayı tercih eder.

Sırf kendi beğendiği için sevmediğiniz bir filmi onunla izlemek zorunda kalabilirsiniz. Tabii ki bunlar ufak şeyler. Ancak sevmediğiniz bir akşam yemeğini yemeniz, hatta hiç yaşamak istemediğiniz bir yerde yaşamaya zorlanmanız bile mümkün.

Ezik bir kişiliğe sahip olduğunuz evlilik, ömür boyu mutsuz olmanıza neden olur. Bu yüzden ne bilirsin ki sen kafasında olan biriyle evlenmeyin. Onun yerine düşüncelerinizi önemseyen, sizi her zaman dinleyip bu yönde kararlar almak için mücadele eden kişileri tercih edin.

6. Partneriniz İşkolik Mi?

işkolik

Evlenmeyi düşündüğünüz kişi, işini sizden bile ön planda mı tutuyor? O zaman bilin ki tüm evliliğiniz boyunca her zaman ikinci planda kalacaksınız. Biz bu tipleri işkolik olarak sınıflandırıyoruz. Eğer partneriniz böyle bir yaşayış tarzı içerisinde ise ona bir ilişkiden beklentisinin ne olduğunu sorun. Size kaçamak cevaplar veriyorsa uzaklaşmanız kesinlikle daha doğru olur.

Evleneceğiniz kişi eğer iş yeri ile alakalı her şeyi gelip size anlatıyorsa bilin ki o kişi işkoliktir. Yani iş yaşamı kendi doğal yaşamı haline gelmiştir. Sizde iş yaşamına dahil olamayacağınız için böylesine tuhaf bir yaşam kesinlikle istemezsiniz. Tabii ki hemen sevdiğiniz kişiden vazgeçmeyin. Durumunu izah edin. Belki öncelik listesine sizi baş sıraya ekleyebilir. Bu sayede işkoliklikten de kurtulabilir.

7. Yaşam Tarzlarınız Birbirine Uyuyor Mu?

Yaşam tarzı uyumu

Film izlemekten tutunda spor yapmaya kadar derin bir gözlemleme yapmanız gerekiyor. Evlendirmeyi düşündüğünüz kişi ile ortak yönleriniz yoksa kesinlikle hayat ızdırap hale gelebilir. Hatta bu tip evliliklerde evliliklerin boşanma ile noktalanma ihtimali diğerlerine göre daha yüksektir.

Elbette evleneceğiniz kişi ile her şeyinizin aynı olması gerekmiyor. Ancak hiçbir şeyinizin de ortak olmaması kesinlikle büyük bir sorun. Tabii ki yalnız başınıza yapmak isteyeceğiniz şeyler de olacak. Bu yüzden her şeyi ortak yapmanın anlamı yok. Ancak ortak paydada buluştuğunuz çok sayıda şeyin olması mutlu bir evlilik sürmeniz için önemli.

Yorum yapın