Farenjit, boğazda meydana gelen iltihaplanmalar sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Farenjit belirtileri gözlemlendiği zaman boğaz bölgesinde ağrılar oluşmaya başlar ve kişi yutkunmakta zorlanır. Bu evrede kesinlikle farenjit tedavisi başlatılmalıdır. Farenjit mikrop kaynaklı hastalıklar sınıfında yer alıyor ve iki türü bulunuyor. Bunlar sessiz ve akut farenjit türleridir. Sessiz olan farenjit türünde belirtiler kendisini göstermez ve hastalık hafif bir şekilde seyreder. Akut farenjit türünde ise tüm belirtiler en uç noktaya ulaşarak kişinim kendisini kötü hissetmesine neden olur. Ayrıca akut farenjit sessiz farenjit türüne oranla daha zor iyileşmektedir.

Farenjit hastalığı boğazda tahrişlerin olması ve sonrasında tahriş olan bu bölgeye mikropların, bakterilerin yerleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Fazla alkol kullanımı, asitli içeceklerin tüketilmesi, aşırı sıcak veya soğuk içeceklerin tüketilmesi ve sert bir yapıya sahip olan yiyeceklerin tüketilmesi boğaz bölgesinin tahriş olmasına neden olabilir. Daha sonra tahriş olan bu bölgelere bakteriler ve virüsler yerleşerek farenjit hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Farenjit teşhisi kolay olan bir hastalık türüdür. Doktor sadece boğaz bölgesini gözlemleyerek bir kişinin farenjit olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilir. Boğazda yanma hissinin ve ağrıların meydana gelmesi, oluşan boğaz kuruluğuna paralel olarak yutkunmada zorluk çekilmesi, boğazda kızarıklıkların oluşması ve geniz akıntısının meydana gelmesi tipi farenjit belirtileridir. Farenjit belirtileri sinüzit belirtileri ile neredeyse aynı olduğundan dolayı uzmanlar hastalığın teşhisini koymadan evvel sinüzit probleminin olup olmadığına bakar. Eğer sinüzit problemi yoksa farenjit tanısı konulur ve tedavi sürecine geçilir.

Farenjit iltihaplı hastalıklar arasında yer aldığı için hastalığın etkilerini ortadan kaldırmak adına iltihapların kurtulması gerekmektedir. Bu yüzden farenjit tedavilerinde özellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Sigara tüketimi farenjit yakınmalarının artmasına nende olur. Eğer farenjit probleminiz varsa kesinlikle sigaradan uzak durun. Eğer sigara tüketmeye devam edecek olursanız hastalığın belirtileri en uç noktaya ulaşır ve bu nedenden dolayı yaşam kaliteniz düşer. Ayrıca iltihaplanma oranı artacağından dolayı bu hastalığın tedavisi zorlaşır.

Farenjit

Boğazı yumuşatıcı etkisi olan şeyler farenjit hastalığında boğaz bölgesinin rahatlatılması için etkilidir. Bu nedenden dolayı farenjit olduğunuz zaman boğazınızın rahatlamasını sağlayacak şeylere yönelin. Ayrıca derin derin öksürmemeye özen gösterin çünkü derin derin öksürmek boğaz bölgesinde tahrişin artmasına ve farenjit probleminin daha kötü bir şekilde seyretmesine neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here