Fazla spor yapmanın zararları

Spor yapmanın insan sağlığına ne gibi zararı olabilir diye kesinlikle düşünmeyin çünkü gereğinden fazla spor yapacak olursanız bu durum çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden sizleri bu konuda bilinçli hale getirmek adına fazla spor yapmanın zararları nelerdir konusunda bilgilendireceğiz.

Sporun fazla yapılmasından ziyade bilinçsiz bir şekilde yapılması daha zararlıdır. Bu yüzden spor yapmayı alışkanlık haline getirmeyi planlarlar kesinlikle spor yapma konusunda ciddi bir eğitim sürecinden geçtikten sonra spor yapmaya başlamalıdır. Bu sayede bilinçsizlik nedeniyle ortaya çıkabilecek zararlar en asgari düzeye getirilebilinir. Spor yapmak insan bedeni için ne kadar faydalı olsa da bilinçsiz ve fazla yapıldığında aynı doğrultuda aşırı derecede zararlı hale gelmektedir. Sporun fazla yapılmadı iskelet ve kas sistemi üzerinde çeşitli sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca bu durumdan iç organlarımızda olumsuz etkilenir.

Sporun zararları maddeler halinde

– Fazla spor yapmak ve spor yapmaya paralel olarak aşırı derecede kas yapmak kısırlığa sebep olmaktadır. Özellikle kas yapmak için dışarıdan protein tozu alan erkeklerde kısırlık görülme ihtimali bir hayli yüksektir.

– Vücudu çok fazla zorlayıp yoğun bir şekilde spor yapmak kişide kemik erimesine sebep olmaktadır. Aşırı derecede spor yapan birisiyseniz kalsiyum bakımından zengin olan yiyecekleri tüketmenizi tavsiye ederiz.

– Genç hanımlarda çok fazla spor yapmak adet düzensizliği yaşanmasına ve adet kesilmesine sebep olmaktadır. Aşrı spor yapan bayanların genç yaşlarda menopoza girdiği bilinmektedir.

– Yemek yeme periyodunda yıpranmalar ve buna paralel olarak balanssız yeme içme olayları görülebilir. Bu durumunda metabolik olayların bozulmasına ve ağlık sorunlarının başlamasına neden olur.

– Kişide çok fazla bitkinlik ortaya çıkar ve çok fazla yorgunlukla birlikte toplumsal çevreden kopmalar yaşanabilir. Sosyal çevreden kopmak sizi hem bedenen hem de ruhen çöküntüye sokabilir.

– Fazla spor icra eden insanlar kalp krizi ile beraber ani ölümler yaşayabilmektedir. Bu yüzden zaman zaman kalp kontrolü yaptırmanızda fayda var.

– Fazla spor yapmak kan şekerinde düşmeye ve kan şekerinin düşmesine paralel olarak travma yaşanmasına neden olabilir.

– Aşırı su kaybıyla beraber bayılmalar yaşanabilir. Spor esnasında aşırı derecede terleme yaşandığından dolayı bol miktarda su tüketilmesinde fayda var.

Fazla spor yapmanın zararları genel olarak bu şekildedir. Sizlerde bu konuda bildiklerinizi paylaşabilirsiniz. Sporun unutmayın ki fazlası hazardır. Hiç yapılmayacak olursa bedenimiz aşırı derecede temebbliğe alışır ve günlük hayatımızda ciddi bir verim düşüşü gözlemlenir. Bu yüzden spor konusunda eğitim aldıktan sonra bilinçli ve aşırıya kaçmamak koşuluyla her birimizin spor yapması önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here