Fermantasyon

Fermantasyon mikroskobik boyutta olan canlıların karmaşık yapıda olan kimyasal maddeleri daha basit yapıdaki kimyasal maddelere dönüştürmesi işlemidir. Dünya üzerinde yaşayan canlılar ele alındığında birçoğunuzun aklına insanlar ve hayvanlar gelmektedir ancak dünya üzerinde yaşam süren canlılar arasında bitkiler ve mikroskobik canlılar da bulunmaktadır. Mikroskobik boyutta olan canlıların üstlenmiş oldukları en önemli görev şüphesiz fermantasyon işlemini gerçekleştirmeleridir. Belirttiğimiz gibi fermantasyon işlemi karmaşık yapıda olan kimyasal maddelerin organizmalar aracılığıyla daha basit kimyasal yapılara dönüştürülmesidir. Örneğin üzüm suyu içerisinde bulunan şeker mikroskobik canlılar aracılığıyla fermantasyon işlemi uygulanarak alkol ve karbondioksit gibi maddelere dönüşmektedir. Bu işlem fermantasyon konusunu iyi bir şekilde anlamak adına yeterlidir.

Fermantasyon bilim dünyasında sıklıkla kullanılan bir kelimedir ve aslında birçoğunuz bu olayı bilmektedir. Halk arasında fermantasyon mayalama olarak bilindiğinden dolayı insanlar mayalanmanın ne olduğunu bilmesine rağmen fermantasyon denildiği zaman farklı bir olaymış gibi düşüncelere kapılmaktadır. Yani mayalama olayının aslında bir fermantasyon olayı olduğunu söyleyebiliriz.

Zaman içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda fermantasyonun çok sayıda çeşidinin olduğu tespit edilmiştir. Fermantasyon çeşitleri arasında alkol fermantasyonu, laktik asit fermantasyonu, bütrik asit fermantasyonu ve sitrik asit fermantasyonu yer almaktadır. Fermantasyon gerçekleşirken bir reaksiyonun meydana gelmediği bilinmektedir. Çünkü fermantasyon esnasında bir dizi reaksiyonun meydana geldiği bilinmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda fermantasyon işlemi gerçekleşirken organik maddelerin çeşitli organizmalar tarafından üretilen enzimler aracılığıyla yapısal değişikliğe uğradı tespit edilmiştir. Mikroorganizmalar nelerdir diyecek olursanız bakterilerin ve mantarların ilgili mikroorganizmalar olduklarını söyleyebiliriz. Mantarlar ve bakteriler fermantasyon işlemini gerçekleştirmeye başladıklarında ortama ısı yayılır ve bu ısı organik madde içerisinde köpürmelerin oluşmasına neden olur. Meydana gelen köpürmeler mayalanmanın yani fermantasyon işleminin gerçekleştiğinin bir göstergesidir.

Fermantasyon işlemine tabi olan maddeleri incelenecek olursanız bu maddelerde hem fiziksel hem de kimyasal değişimlerin olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Yaptığımız gözlemlemeleri sonucunda fermantasyonun bazen çürüme şeklinde meydana geldiğini de gözlemledik. Fermantasyon olayının gerçekleşmesi için öncelikli olarak oksidatif fosforilasyon durumlarının oluşması gerekmektedir. İlgili durumun oluşması sayesinde glikoz yöntemi aracılığıyla ATP üretimi gerçekleştirilmiş olur. Fermantasyonun gerçekleşmesi için ortam içerisinde yer alan glikozun önemi büyüktür. Sistemde yer alan glikozun ortamda bulunan hidrojenleri yok ederek enerjinin oluşmasını sağladıkları bilinmektedir. Fermantasyon olayı gerçekleşirken ortam içerisinde hiçbir şekilde oksijen yer almaz.

Fermantasyon

Canlı sistemleri incelendiğinde çok sayıda fermantasyon çeşidinin olduğu gözlemlenmiştir. Günümüzde en çok gerçekleşen fermantasyonlar arasında asit ve şeker fermantasyonları baş sırada yer almaktadır. Fermantasyonun gerçekleşmesinde oksijen olumsuz etki yaptığından dolayı mayalama yani fermantasyon işlemi içerisinde oksijen bulunmayan ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Özellikle gıda sektöründe yapılan fermantasyonların oksijensiz ortamda yapıldıkları bilinenler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here