Fibonacci Sayıları ve Altın Oran Nedir?

Altın oran ve Fibonacci sayıları arasında bir ilişki vardır. Bu ilişki keşfedildiği günden beri en çok merak edilen şeyler arasında yer almıştır. Altın oran ve Fibonacci sayıları dendiği zaman farklı kavramlar aklınıza gelebilir. Aynı bu iki kavram bir bütündür. Fibonacci sayıları ve altın oran nedir konusunda vereceğimiz bilgileri okuduktan sonra bu gizemli dünyanın neden gizemli olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Fibonacci sayıları, İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından bulundu. İtalya’nın Pisa şehrinde dünyaya gelmiş olmasından dolayı kendisine birçok kişinin Pisalı Leonardo dediği de bilinmektedir. Altın oran ve Fibonacci sayıları Leonardo Fibonacci’nin yaptığı bir çalışma sonucunda hiç hespata yokken bulunduğu biliniyor.

Fibonacci Sayıları Nedir?

Fibonacci sayıları bir sayısı dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayı dizisi 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987… şeklinde ilerliyor. Fibonacci dizisinde dikkatleri çeken kısım iki ardışık sayının toplamının kendilerinden sonra gelen sayıya eşit olmasıdır.

Fibonacci dizisinde yer alan sayılar ise kendilerinden önce gelen sayıya bölünecek olunursa elde edilen sonuç 1,618 sayısına yaklaşmaktadır. Bunu dahi iyi anlamak için altta yer alan tabloyu inceleyebilirsiniz. Bu sayede yaklaşmanın nasıl gerçekleştiğini daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Fibonacci Sayıları ve Altın Oran

Fibonacci sayılarının bu denli gizemli yapan durum bulunan bu matematiksel kavram değildir. Bu sayıların gizemli olmasına neden olan temel durum altın oran kavramının doğada karşımıza çıkıyor olmasıdır. Sizlere makalemizin devamında vereceğimiz görsel anlatımlar sayesinde bu durumu daha iyi anlayacaksınız.

Fibonacci sayılarının aslında daha eskiden bulunup kullanıldığı yakın zaman önce anlaşılmıştır. Eski Mısır ve yunan medeniyetlerinin bu sayıyı referans alarak mimari yapılarını altın oran kavramına göre yaptıkları tespit edilmiştir.

Altın Oran Nedir?

Altın oran kavramı bütün sayılar arasında geometrik ve sayısal bir bağlantısının kurulmasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi altın oran 1,618 olarak kabul edilmektedir. Bu değer ise Fibonacci dizisinin yer alan sayılar arasında oranlama yapılması ile bulunmaktadır. Bu durum da Fibonacci sayıları ile altın oran arasında bir bağlantı oluşmasına neden olmuştur.

Fibonacci sayılarını ve altın oran kavramını daha iyi anlamak adına çevrenizde yer alan şeyleri gözlemleyebilirsiniz. Bu kavramların karşınıza birçok alanda çıkacağına emin olabilirsiniz. Makalemizin devamında yer alan örneklerin hayrete düşmeniz adına yeterli olacağı inancındayız.

Fibonacci Sayıları ve Altın Oran Örnekleri

İşaret parmağı: Ortopedik sorunu olmayan bir işaret parmağı ele alınacak olursa parmağın çeşitli bölümlerden meydana geldiğini görebilirsiniz. İşaret parmağında yer alan herhangi bir bölümün uzunlunu kendisinden önceki bölüme oranlayacak olursanız Fibonacci sayısını elde ettiğiniz görürsünüz. Altta yer alan görsel üzerinden bu durumu daha net bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Fibonacci Sayıları ve Altın Oran

Akciğerler: Akciğerler asimetrik olan iki adet bronş ağacından meydana gelmektedir.
Akciğeri oluşturan bronş ağacının görülen en belirgin özelliği asimetrik olmasıdır.sol kısımda yer alan broş uzun, sağ kısımda yer alan broş ise diğerine oranla kısadır.

Bu iki broş arasında oranlama yapıldığında ise 1/1,618 değeri karşımıza çıkmaktadır. Bu durum da Fibonacci sayılarının ve altın oran kavramının açık bir şekilde ifade edilmesini sağlamaktadır.

Fibonacci Sayıları ve Altın Oran

İnsan Yüzü: Fibonacci sayılarını ve altın oran kavramını daha iyi anlamak için insan yüzünü matematiksel açıdan analiz edebilirsiniz. Burun altı ile çene arasındaki mesafenin sizlere altın oranı verdiğini gördüğünüz zaman eminiz ki hayrete düşeceksiniz. Sayfamızın devamında yer alan yüz üzerinde yer alan kısımlar arasında oranlama yaparak altın oranı yakalayıp yakalayamadığınızı analiz edebilirsiniz.

Fibonacci Sayıları ve Altın Oran

Mısır Piramitleri: Nasıl yapıldığına dair çeşitli söylentiler bulunan Mısır Piramitleri de altın oran kavramı ele alınarak inşa edilmiştir. Bu durum bile o günkü teknolojinin ne kadar delişmiş olduğunu göstermektedir.

Mısır Piramitlerinin tabanı ile yükseklikleri arasında oran oluşturduğunuz altın oran değeri karşınıza çıkmaktadır. Bunun tesadüfen mi denk geldiği yoksa Mısır Piramitlerini inşa eden kişilerin altın oran kavramını gerçekten biliyorlar mıydı konusu merak edilmeye devam ediliyor.

Fibonacci Sayıları ve Altın Oran

Fibonacci sayıları ve altın oran tabii ki de bu örnekler ile sınırlı değildir. Kendi keşfinizi kendiniz yapıp altın oranı yakalayacak olursanız bu gizeme daha kolay bir şekilde dahil olabilirsiniz. Çevrenizde yer alan herhangi bir canlıyı ya da maddeyi ele alıp üzerinde matematiksel oranlama yapın. Birçok oranlama sonucunda karşınıza altın oran değerinin çıktığını göreceğinize emin olabilirsiniz.

Yorum yapın