fildişi

Fildişi, adından da anlaşılacağı üzere Afrika topraklarına has olan filin sahip olduğu dişlerdir. Bu dişler ile kendini koruyan fil aynı şekilde insanların fildişi sevdalısı olmasından dolayı bu dişler nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Fildişi kullanım alanları her geçen gün arttığından dolayı bilinçsiz bir şekilde fillerin öldürülmesi fil nüfusunun hızlı bir şekilde düşmesine neden olmaktadır. Oymacılık ve yontmacılık dünyasının en önemli ham maddelerinden birisi olan fildişi aşırı derecede pahallı olmasından dolayı insanların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Fildişi genel olarak süsleme sanatında kullanılan bir materyaldir. Eski zamanlarda yaşam sürmüş olan çok sayıda medeniyetin sanat eserleri bırakmak adına fildişini kullandıkları bilinmektedir. Fildişi için eski çağlar ele alındığında bu materyalin, mobilya alanında yoğun bir şekilde kullanıldığı karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde de ekonomik gücü yüksek olan aileler mobilya eşyalarında fildişi kullanmaya devam etmektedir. Bir dönem sarayların süslemelerinde yer almış olan bu materyal ile çok sayıda heykelin yapıldığı ve bu heykellere günümüzde paha biçilemediği bilinmektedir.

Fildişinin görkemi bir dönem tüm dünya devletlerini sardığından dolayı filler bilinçsiz bir şekilde katledildi ve katledilmeye devam etmektedir. Günümüzde özellikle Afrika topraklarında yaşayan filleri korumak adına sadece kendiliğinden ölmüş olan fillerin dişlerinin alınmasına izin verilse de kaçak bir şekilde avlanma yapıldığı ve bu nedenden dolayı fil neslinin halen tehlikede olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Afrika insanının para kazanmak adına yönelebileceği çok sayıda alternatif alan olmadığından dolayı Afrika topraklarına gittiğinizde fildişinden yapılmış birçok ürünün satıldığını görebilirsiniz. Ülkemiz insanının en çok rağbet gösterdiği ürün fildişinden yapılmış olan taraklardır.

Kendiliğinden ölmüş olan fillerden alınan dişler değersiz olarak kabul edilir. Bu durumun temel sebebi eceliyle ölen fillerin dişlerinin aşırı derecede mat bir görünümde olmasıdır. Yeni öldürülmüş olan bir filden alınan fişler yeşile yakın ve parlak bir görünüme sahiptir. Fildişi uzmanları bu özelliği iyi bir şekilde bildiğinden dolayı yeşil renge sahip olan parlak dişlere daha çok para verdiği için hayvan avcıları ölülerden diş toplamak yerine filleri kendileri öldürerek dişlerini almaktadır.
fildişiBazı kısmen vicdanlı olarak kabul edilen avcılar, dilleri öldürüp dişlerini almak yerine filleri bayıltarak dişlerini almakta ve daha sonra bu filleri serbest bırakmaktadır. Filler dişleri olmadan bir hiçtir. Çünkü filler beslenmelerinde ve savunmalarında dişlerini aktif bir şekilde kullanırlar. Fil neslinin ciddi anlamda tehlikeye girmiş olmasından dolayı kimya uzmanları doğayı korumak adına fildişi ile aynı özellikleri gösteren çok sayıda kimyasal materyal üretmişlerdir. Bu kimyasal materyaller yaygınlaşacak olursa filler de dişlerinin başlarına bela olmasından kurtulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here