kırmızı göz

Fotoğrafta gözlerin kırmızı çıkması, birçok kişinin mücadele etmek zorunda kaldığı olumsuz durumlardan birisi olduğundan ötürü bu durumu ortadan kaldırmak adına fotoğrafta kırmızı göz düzeltme programları dahi geliştirilmiştir. İnsanlar yaşadıklarını anı haline getirmek için en çok fotoğraflardan yararlanmaktadır. Geceleri karanlık ortamlarda flash patlatarak çekilen fotoğrafların büyük bölümünde yer alan şahısların maalesef gözleri kırmızı çıkar. Bu durum insanların fotoğraflarda aşırı derecede kötü görünmesine neden olduğundan dolayı özellikle fotoğraf makinesi üreticisi olan firmalar bu durumu engellemek için kırmızı gözü engelleyen fotoğraf makineleri üretmektedirler. Üretilen bu fotoğraf makineleri kırmızı göz olayını tamamen ortadan kaldıramadığından dolayı insanlar bazı önlemler alarak ilgili durumu ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Fotoğraflarda gözlerin kırmızı çıkması ciddi bir problem olduğundan dolayı insanlar ister istemez fotoğrafta gözler neden kırmızı çıkar sorusunu sormaktadır. Bu durumun neyden kaynaklandığını öğrendikten sonra ise fotoğrafta kırmızı çıkan gözler nasıl engellenir konusu da diğer merak edilenler arasında yer almaktadır.

İnsan gözü ele alındığında gözün çeşitli katmanlardan meydana geldiği görülmektedir. Gözün tabakalarından birisi olan en dış katman sizlerin de bildiğiniz gibi gözü dışarıdan gelecek olumsuz etkilere karşı korumakla görevlidir. Ortada yer alan katman ise örümcek ağını andıran bir damar yapısından oluşmaktadır. İlgili damarlar göz bebeğinin büyümesi ve küçülmesi gibi eylemleri sağlamaktadır. Bir kişi düşük ışığa sahip ortamda yer aldığında etrafta yer alan cisimleri daha iyi görebilmek adına göz bebeği aşırı derecede büyür. Işığın daha yoğun olduğu ortamlarda ise bu durumun tam tersi gerçekleşerek göz bebeğinde küçülme meydana gelir. Gözün son katmanı olan katman ağ tabakasıdır. İlgili katmanın içerisinde retina adı verilen kısım bulunmaktadır. Işığı algılayan damarlar bu kısımda yer alır.

Yukarıda bahsi geçen durum tabi ki insanlar için geçerlidir. Hayvanların büyük bölümünde aşırı yüksek oranda gelen ışığı yansıtıcı bir katman yer almaktadır. Bu durum karanlık ortamlarda hayvanların gözlerine ışık yansıması durumunda gözlerinin aşırı derecede parlamasına neden olur. İlgili katman insanlarda yer almadığından dolayı insanların gözleri ışık yansıtıldığında parlamamaktadır.

Fotoğraf makineleri ele alındığında bu makinelerin fotoğraf çekme işlemini gerçekleştirmek için aşırı derecede yüksek ışık yaydıkları görülmektedir. Fotoğraf makineleri bu ışığı aşırı derecede hızlı bir şekilde yaydıklarından dolayı göz bebekleri bu esnada küçülme işlemini yerine getiremezler. Küçülme işlemini yerine getirilemediğinden dolayı da makinelerden çıkan ışık doğudan retinanın üzerine yansır. İlgili durum meydana geldiğinde retina bölgesinde yer alan kılcal damarlar ortaya çıkar. yaşanan bu durum da fotoğraflarda gözlerin kırmızı çıkmasına neden olmaktadır.

Bu durum birçok insanın fotoğraf çekilmekten dahi korkmasına neden olduğundan ötürü çeşitli çözüm yolları aranmış ve birçok çözüm yolu bulunmuştur. Yeni nesil fotoğraf makinelerinde retinanın kırmızı gözükmemesi için öncelikle flash patlar. Daha sonrasında fotoğraf çekilir. Bu sayede çekim işlemi gerçekleşirken gözbebeği küçülmüş olur ve gözler kırmızı görünmez. Tabii ki fotoğraf çekilme işlemi sırasında ışığa gereksinim vardır. Bu nedenden dolayı tam çekim anında flash ikinci kez patlar. Bu sayede kusursuz fotoğraflar elde edilebilir.
kırmızı göz
Bu tarz fotoğraf makineleri kullanılmasına rağmen bazı insanların göz bebekleri aşırı derecede yavaş hareket ettiğinden dolayı ilgili kişiler bu fotoğraf makineleri ile resim çekilseler dahi gözleri kırmızı çıkmaktadır. Siz de bu tarz kişilerden birisiyseniz fotoğraf çekilmeden evvel ortamın ışığını artırarak göz bebeklerinin küçülmesi sağlayabilirsiniz. Fotoğraf çekim işleminden önce göz bebekleriniz küçüldüğünden dolayı fotoğraflarınızı çektikten sonra fotoğraflarda gözleriniz kırmızı çıkmayacaktır. Eğer ilgili durum aşırı derecede uğraşmanıza neden oluyorsa mümkün mertebe geceleri fotoğraf çekilmek yerine gündüzleri fotoğraf çekilmeyi tercih edin. Bu sayede fotoğraflarda kırmızı göz çıkma olayının önüne geçmiş olursunuz. Göz renkleri insanların geçmişten bu yana en çok ilgi duyduğu şeyler arasında yer almaktadır. Sizler de göz renklerine ilgi duyuyorsanız kesinlikle nadir görülen göz renkleri makalesine göz atmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here