Tıp dünyasında sifiliz, halk arasında frengi olarak bilinen hastalık bulaşıcı cinsel hastalıklar sınıfında bulunmaktadır. Frengi hastalığına treponema pallidum adındaki spiroketin neden olmaktadır. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık anneden bebeğe de geçebilmektedir. Hastalığın bulaşması için yukarıda da belirttiğimiz gibi cinsel birliktelik gerekmektedir. Kişiyle temas edilmesi, giydiği eşyaların giyilmesi ya da ortak bir havuzun kullanılması bu hastalığın diğer bir kişiye geçmesine neden olmaz. Bu yüzden sifiliz hastası olan kişilerin toplumdan soyutlandırılmaması gerekmektedir ancak insanlar frengi adı verilen bu hastalıktan korktuğundan dolayı genelde bu hastalığı taşıyan kişilerden uzaklaşır ve yalnızlaşmalarına neden olur.

Frengi belirtileri kendisini hastalık bulaştıktan yaklaşık olarak 3 hafta sonra göstermeye başlar. İlk olarak genital bölgede ağrısı olmayan bir yara meydana gelir. Bu yaranın tedavi edilmesi mümkündür ve bu hastalığın ilk evresidir. Bu evrede tedavi süreci başlatılmayacak olursa ikinci evreye geçilir ve yeni hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Deri üzerinde döküntülerin meydana gelmesi, aşırı halsizlik, kas ağrıları, yüksek ateş, ani kilo kaybı, saçlarda dökülmelerin olması, genital bölge siğilleri ve eklem bölgelerinde tutulmaların meydana gelmesi diğer frengi belirtileri arasında yer almaktadır.

Makalemizin başında sifiliz hastası olan hamile bayanlarda hastalığın bebeğe geçme ihtimalinin olduğunu söylemiştik. Bu hastalık bebeğe geçtiği zaman bebekler doğduktan sonra yaşamını yitirmektedir. Bir canın yok olması kabul edilebilir bir durum olmadığından dolayı doktorlar frengi hastası olan kişilerin kesinlikle hamile kalmamasını söylemektedir. Bu hastalıkla mücadele eden bir bayansanız bir canlının yaşamını riske atmamak adına kesinlikle hamile kalmayın.

Frengi tanısı şüpheli vakalarda genital bölgeden alınan parçanın mikroskop altında incelenmesi sonucunda konulmaktadır. Ayrıca yapılan çeşitli kan testleri sayesinde de bir kişinin sifiliz hastası olup olmadığı kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Sifiliz hastalarının AİDS hastalığına yakalanma ihtimalleri aşırı derecede yüksektir. Genital bölgede çıkan yara AİDS hastalığına neden olan mikropların geçişini kolaylaştırır ve doğal olarak kişi bu hastalığa daha çabuk yakalanabilir. Frengi hastalarının bu yüzden normal insanlara oranla daha dikkatli olması gerekmektedir.

frengi

Sifiliz hastalığı tedavisi penisilin ile yapılmaktadır. Hastalığın etkileri tamamen ortadan kaldırılabilir ancak bu durum kişinin bir daha bu hastalığa yakalanmayacağı anlamına gelmez. Birçok frengi vakasının ilerleyen yıllarda tekrarlandığı gözlemlenmiştir. Sifiliz hastalığı kişinin hayatının derinlemesine bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu hastalığa yakalanmamak için kesinlikle kuşkulu cinsel ilişkilerden uzak durun. Mümkünse sadece bir kişi ile birlikte olun. Yani hastalıkla mücadele için tek eşlilik aşırı derecede önemlidir. Hastalıktan korunmak için hijyen aşırı derecede önemlidir bu yüzden birlikteli yaşarken kesinlikle kondom kullanın. Tüm bunlara dikkat edecek olursanız frengi hastalığı ile karşılaşma ihtimaliniz azalacaktır. Birçok cinsel hastalıkta olduğu gibi frengi hastalığında da özellikle tek eşlilik aşırı derecede ön plana çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here