Fruktoz

Fruktoz, yararları olduğu kadar aşırı derecede fazla tüketilmesi durumunda zararları da ortaya çıkan bir maddedir. Fruktoz adı verilen bu madde basit şekerler sınıfında yer alan bir monosakkarittir ve temel olarak vücut için gerekli olan enerjinin temininde kullanılır. Birçok meyve ve sebze içerisinde doğal bir şekilde bulunan fruktoz, metabolizma tarafından glikozun işlenmesinde ciddi oranda katkıda bulunur. Temel düzeyde alınması durumunda vücuda hiçbir zararı bulunmamaktadır aksine ciddi anlamda yararları mevcuttur ancak aşırı fruktoz alımı metabolizmanın ciddi anlamda zorlanmasına neden olacağından dolayı her koşulda alımının sınırlı olmasında fayda var.

Özellikle sabah kahvaltılarında en çok tükettiğimiz ürünler arasında yer alan bal ve pekmez içerisinde yeterli düzeye fruktoz bulunmaktadır. Bu ürünleri beslenme zincirinize ekleyerek vücudunuz için gerekli olan fruktozu alabilirsiniz. Hazır olarak satışa sunulan ürünlerin büyük bölümünün içerisinde de fruktoz yer almaktadır ancak sağlık uzmanları bu maddenin doğal ürünler aracılığı ile alınmasını tavsiye etmektedir.

Fruktoz karaciğer ile yakın temas içerisinde olan bir maddedir. Karaciğerde işlenerek kullanılan fruktoz aşırı derecede fazla alındığı zaman karaciğer işlemi kapasitesini en üst seviyeye çıkarsa da fruktozun büyük bölümü işlenemez ve işlenemeyen bu fruktoz yağ formunu alarak kana karışır. Bu da çağımızın en çok gözlemlenen sorunlarından birisi olan trigliseritin kanda ciddi anlamda artmasına neden olur. Uzun zamandan beri yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda fruktozun neden olduğu trigliseritin kalp sorunlarını ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir. Günümüzde yaşanan kalp krizlerinin büyük bölümü bundan kaynaklanmaktadır. Fruktozun iştah açılmasına neden olan etkileri bulunmaktadır. Aşırı fruktoz alımı durumunda iştah kapasitesi ciddi oranda artacağından dolayı fruktoz alımına paralel olarak obezite sorunu da gözlemlenir.

Etkin bir tatlandırıcı olan fruktoz, fiyatının düşük olmasından dolayı şekerli ürün imalatı yapan firmaların gözdesi olan bir üründür. Özellikle mısır şurubu içerisinde yoğun bir şekilde bulunduğu bilinen fruktoz, çoğu firma tarafından kullandığından dolayı insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmeye devam ediyor. Mısır şurubu gibi ucuza temin edilen ürünlerin kullanımına sınırlama getirilmemesi durumunda fruktoz kaynaklı birçok sağlık probleminin en çok gözlemlenen sorunlar haline gelmesi beklenmektedir.
FruktozPekmez, bal, meyve suları ve konserve ürünler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ilgili ürünlerin içerisinde aşırı derecede fruktoz barındırdıkları tespit edilmiştir. Sizlere makalemizin üst kısmında fruktozun ciddi derecede sağlık sorunlarına neden olduğunu söylemiştik. Tüm bu nedenden dolayı ilgili ürünleri kullanırken dikkatli olmanızda ve bu ürünlere beslenme zincirinizde sınırlama getirmenizde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here