Futsal sporu nedir nasıl oynanır
Futsal sporu nedir nasıl oynanır

Futsal, spor dünyasında salon futbolu olarak bilinen spordur. Hem kuralları hem de oynanış biçimi futbola aşırı derecede benzemektedir.

Portekizce Futebol de Salao, İspanyolca Futbol de Sala kelimeleriyle ifade edilen bu spor ülkemizde futsal olarak bilinmektedir. Futsalın tarihçesi incelendiğinde bu spor dalının 1930’lu yıllarda ortaya çıktığı görülmektedir. Avrupa ülkelerinin salon sporlarına daha fazla ilgi göstermesiyle birlikte hızlı bir şekilde popüler hale gelmeyi başarmıştır.

Futsal Sporunun Tarihçesi

Futsal tarihçesi
Futsal tarihçesi

Futsal, spor dünyasının bilinen isimlerinden olan Juan Carlos Cariani tarafından geliştirilmiştir. Juan Carlos Cariani, gençlerin küçük spor salonlarında beşer kişilik takımlar kurarak futbola benzer bir oyun oynamasını arzuluyordu. Bunun üstüne bunun üstünde çalışarak futbolla büyük benzerlik gösteren futsalın 1930’lu yıllarda doğmasını sağladı.

Güney Amerika ve Brezilya futbola en çok ilgi duyan ülkelerdir. Futsal futbola büyük ölçüde benzediğinden dolayı bu ülkelerde kısa süre içerisinde popüler olmayı başarmıştır.

Futsala olan ilgili her geçen gün artınca zaman içerisinde uluslar arası karşılaşmalar düzenlenmeye başlandı. Paraguay’ın Güney Amerika Kupasını kazandığı ilk karşılaşma 1965 senesinde yapıldı. Sonraki 6 yıl düzenlenen tüm uluslararası futsal turnuvasını Brezilya kazanmıştır.

Dünya genelinde futsala ilginin artmasıyla birlikte 1983 senesinde federasyon kuruldu. Federasyon olmadan önce mini futbol ismiyle bilinen bu oyun daha sonra futsal ismini aldı. Her geçen gün popülerliği artan bu spor dalının ilerleyen yıllarda en çok ilgi duyulan spor dallarından birisi olması beklenmektedir.

Futbol ve Futsal Arasındaki Benzerlikler Farklar Nelerdir?

Futsal futbol benzerlikleri
Futsal futbol benzerlikleri
 • İki farklı takımdan oluşur.
 • Her ikisi de takım halinde oynanmaktadır.
 • Futbolda karşılaşma süresince maksimum 3 oyuncu değişikliği yapılır. Futsalda karşılaşma süresince sınırsız sayıda oyuncu değişikliği yapılabilmektedir.
 • Futbolda değiştirilen oyuncu tekrardan oyuna giremez. Futsal sporunda karşılaşma süresince değiştirilen oyuncu tekrardan oyuna girebilir.
 • Futsalda kaleci hem kalecilik hem de oyunculuk yapar. Futbolda kalecinin kalecilikten başka bir şey yapması mümkün değildir.
 • Futsalda 20 dakikada 1, futbolda 45 dakikada 1 olmak üzere devre yapılır. Her iki spor dalında da 2 devre vardır.
 • Top oyun sahasından çıkınca karşılaşmadaki zaman hem futbolda hem de futsalda durdurulur.
 • Futsalda devrelerin her birinde 1’er dakikalık mola hakkı vardır. Futbolda mola diye bir kavram yoktur.
 • Futsalda oyundan atılan bir oyuncu oyuna giremez ancak 2 dakika sonra atılan oyuncunun yerini başka bir oyuncu alır. Yani karşılaşma sürekli olarak 5 kişilik takımlarla devam eder. Futbolda bir oyuncu oyundan atıldığı zaman oyuna tekrardan giremeyeceği gibi yerine başka bir futbolcu da giremez. Takım eksik kişiyle karşılaşmaya devam etmek zorundadır.
 • Top taça çıkınca futsalda taç ayakla kullanılır. Futbolda taç sizin de bildiğiniz gibi elle kullanılmaktadır.
 • Her iki spor dalında da takımlar üstünlük kuramazsa uzatmalara gidilir. Uzatmalarda da sonuç alınamaması halinde penaltı atışları yapılır.
 • Futsal oyuncularının giydiği formalar uzun kolludur. Futbolda giyilen formaların hem uzun hem kısa kollu olabilmektedir.

Futsal Oynamak İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Her spor dalında olduğu gibi futsal oynamak için belirli ekipmanlara gereksinim vardır. Futsal ekipmanları sırasıyla şu şekildedir.

 1. Forma
 2. Şort
 3. Çorap
 4. Bacak koruyucu
 5. Yumuşak yapılı canvas ayakkabı
 6. Kaleciler için uzun eşofman

Futsal Kuralları Nelerdir?

Futsal kuralları
Futsal kuralları

Bir takım oyunu olan futsalın kendisine has kuralları vardır. Federasyon kurulmadan önce kabul gören kuralların büyük kısmı değişmiş ve dünya genelinde sabitlenmiştir. Futsal federasyonu tarafından belirlenen oyun kuralları sırasıyla şu şekildedir:

 • Futsal takımının kadrosunda 14 oyuncu yer alır. Kaleci de dahil olmak üzere karşılaşmaya 5 oyuncuyla çıkılır.
 • Maksimum 7 yedek oyuncu olmalıdır.
 • Karşılaşma sırasında sınırsız sayıda oyuncu değişikliği yapılabilmektedir.
 • Kural ihlali yapılınca yapılan ihlale göre sarı veya kırmızı kart gösterilir.
 • Futsalda maç süresi 40 dakikadır. 20 dakikalık 2 devre şeklinde oynanmaktadır. Rakipler birbirine üstünlük kuramazsa maç süresi uzayabilir.
 • Rakiplerin üstünlük kuramaması durumunda penaltı atışları yapılarak galip olan takım belirlenir.
 • Futsal takımlarının her devrede 1’er dakikalık mola yapma hakkı vardır.

Futsal Oyun Alanı Özellikleri Nelerdir?

Futsal, federasyonu olan bir spor dalı olduğu için sahasının belirli özelliklerinin olması gerekmektedir. Federasyonun belirlemiş olduğu kurallara göre daha uzunluğu 38-42, saha genişliği 18-25 metre arasında olmalıdır. Saha zemininin parke döşenmesi olması gerekmektedir. Parke yerine taraflex kullanılması da mümkündür.

Futsal, futsal topu adı verilen topla oynanmaktadır. Futsal topu futbol topuna benzer özellikte olsa da yapısının daha ufak olduğu söylenebilir. Ayrıca futbol topuna oranla zeminle temas ettiğinde daha az zıplamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here