fütürizm

Fütürizm adı verilen sanat akımı İtalyan asıllı bir kişi olan Filippo Tommaso Marinetti önderliğinde ortaya çıkmış olan bir sanat akımıdır. Fütürizm öncüsü olarak görülen Filippo Tommaso Marinetti, bu akımın ilkelerini 1909 senesinde dönemin önemli dergilerinden birisi olan Le Figaro dergisinde yayınlamıştır. Günümüzde bu ilkelerin ve derginin isminin anılmasındaki temel neden yayınlanan fütürizm ilkelerinin adeta bir manifesto niteliği taşıyor olmasıdır. Fütürizm günümüzde geleceklik şeklinde de tanımlanmaktadır. Bu sanat akımı yaşam içerisinde meydana gelen daimi değişimi ele almaktadır.

Fütürizm akımı içerisinde yer alan sanatçılar hayat içerisinde meydana gelen değişimlerin tamamının ilk olarak sanat eserleri içerisinde kendisini gösterdiğini söylemektedir. Dünyanın kendisi sizlerin de bildiğiniz gibi büyük bir değişim sonucunda meydana gelmiştir ve Fütürizm öncüleri bu dünyayı referans alır ve eski sanat akımlarını yok sayarak sadece yeni sanat akımlarını benimsemektedir. Evrende meydana gelen değişimlerin sanatı derinlemesine etkilediğini düşünen fütüristler bu nedenden dolayı meydana gelen değişimleri sanat ile birlikte farklı yollar kullanarak anlatmaktadırlar.

Fütürizm kendisini özellikle şiir üzerinde gösteren bir sanat akımıdır. Fütürizm içerisinde yer alan şiir incelendiğinde bu şiirler içerisinde ölçü, uyak ve dil bilgisi kuralları gibi şeylere rastlanmaz. Durumun böyle olmasındaki temel neden Fütürizm sanatıyla ilgilenmekte olan fütüristlerin tüm bu kuralları yok sayıyor olmasıdır.

Fütürizm ustaları incelendiğinde büyük bölümünün savaş yanlısı olduğu görülmektedir. Durumun böyle olmasındaki temel neden savaş tüm düzeni bozar ve beraberinde yenilikleri getirir. Eski düzeni yıkıp yeni düzen oluşturmak fütüristlerin en büyük amacı olduğundan dolayı birçok fütürizm sanatçısının savaş yanlısı cümleler kurması gayet normal olarak kabul edilebilir.

Dünyanın önde gelen fütüristlerin büyük bölümünün Rusya topraklarında yaşam sürdükleri ve bunların genel olarak makineleşmeyi konu aldıkları görülmektedir. İlgili coğrafyada yaşam süren fütüristler makineleşmenin dünyayı derinlemesine bir şekilde değiştireceğine inandıklarından dolayı fütürist akımını benimsemiş olan kişilerde ciddi bir makineleşme sevdası bulunmaktadır.

fütürizm

Bir dönem fütürist akımını benimsemiş olan Nazım Hikmet’in de bu alanda kaleme almış olduğu birçok eser bulunmaktadır. Fütürist bir ruh içerisinde kaleme alınmış olan bu eserleri incelendiğimizde Nazım Hikmet’in de derinlemesine bir makineleşme sevdasının olduğunu hissetmek ve gözlemlemek mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here