fuzuli

Türk divan şairleri arasında yer alan Fuzuli eserleri ile günümüzde de incelenen isimler arasında yer almaktadır. Gerçek adına Mehmet Bin Süleyman olan Fuzuli 1483 tarihinde dünyaya gelmiş olup 1556 yılında hayata gözlerini yummuştur. Tarih kitaplarında kendisinin bir Türk boyu olan Bayat boyundan geldiği yazmaktadır. Eserlerini icra ettiği dönemlerde Türk şiirini derinlemesine bir şekilde etkilemeyi başardığından dolayı Fuzuli edebiyat dünyasının en önemli kişileri arasında ele alınmaya devam ediliyor.

Fuzuli’nin ailesi göçebe bir yaşam sürmekteydi. Irak civarlarına yerleştikleri zamanlarda Kerbela civarındayken Fuzuli dünyaya geldi. Ailesi Fuzuli’nin iyi bir eğitim almasını istediğinden dolayı müftülük mesleğinde olan babasından ve sonrasında Rahmetullah adlı bir öğretmenden eğitim aldı. Tüm eğitim yaşamı ile alakalı net bilgiler bulunmuyor olsa da kendisi eğitimsel açıdan incelendiğinde Fuzuli’nin dil ve İslami bilimler alanında iyi bir eğitim aldığı söylenebilir. Fuzuli denildiği zaman sadece Türk diline has şiirler yazdığı düşünülse de kendisinin çok sayıda Farsça, Azerice ve Arapça şiiri bulunmaktadır. Halk söyleyişlerini sürekli olarak kullanan Fuzuli’nin diğer divan şairlerinden en büyük farkı kaleme almış olduğu şiirlerde kullanılan dilin sade ve anlaşılabilir olmasıdır.

Fuzuli kendisini Allaha teslim etmiş önemli bir kişi olduğu için şiirlerinde de bunun izlerine rastlanmaktadır. Fuzuli şiirleri incelenecek olursa bu şiirlerde Allah aşkı, ayrılık acısı ve dünya zevklerinden yoksunluk bariz bir şekilde görülür. Şairler Fuzuli ile en çok Yunus Emre’yi benzetmektedir. Her iki şairinde söylem biçimi birbirine aşırı derecede yakındır.

Fuzuli İran şiirlerinden olan Hafız’ı, Türk şiirlerinden olan Nesimi ve Nevai çok iyi bir şekilde kaleme almayı başarmasıyla tanınır. Fuzuli şiirde köklü değişimlerin olmasını sağlayan bir divan şairi olduğu için Fuzuli’den sonra gelen birçok divan şairinin kendisinden ciddi anlamdan etkilendiğini söyleyebiliriz. Dünya zevklerinin cazibesine kapılmamak ve egosunu yüceltmemek adına ünlü divan şairi gerçek ismini kullanmak yerine Fuzuli ismini kullanmayı tercih etmiştir. Bu sayede dünya zevkinden kendisini büyük ölçüde soyutlamayı başarmıştır.

Fuzuli dışında divan edebiyatında Allah aşkını bu denli ele alan başka bir şair bulunmamaktadır. Kendisi çölde yoksul bir hayat sürdüğü için yoksulluk ve bahtsızlık şiirlerinde sıklıkla yer almıştır. Yani Fuzuli’nin yaşam sürdüğü şeyleri şiirlerinde ele aldığı söylenebilir. Fuzuli neden bu kadar başarılı oldu sorusu şairlere sorulduğunda şairler kendisi 3 dili akıcı bir şekilde konuştuğu için iyi bir şekilde şiir yazıyordu demektedirler. 3 farklı dilde yer alan kelimeleri iyi bir şekilde harmanlayıp şiirlerinde kullandığından dolayı Fuzuli divan edebiyatının en önemli şairlerinden birisi haline geldi. Günümüzde de divan edebiyatı denildiği zaman Fuzuli ilk akla gelen kişi olarak kalmaya devam ediyor.

fuzuli

Fuzuli’nin en ünlü eseri şüphesiz Leyla ile Mecnun adlı eseridir. Ayrıca kendisini en çok bilinen eserleri arasında Divan, Beng ü Bade, Kırk Hadis, Su Kasidesi, Ali Divanı ve Şikâyetname adlı eserler bulunmaktadır. Ünlü divan şairinin günümüze kadar ulaşmış olan daha çok sayıda eseri okurlarla buluşmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here