Gebelik hesaplama

Gebeliğin tam süresi, gebeliğin 37 ile 42. haftaları arasında sınıflandırılır. Adet döngüsünün uzunluğunu öğrenmek için bir adet dönemi başlangıcından, bir sonraki adet döneminizin ilk gününe kadar saymak gerekir. Ortalama adet döngüsü26-28 gündür.

UNUTMAYIN: Bu tarih sadece bir tahmindir; bebeklerin sadece% 4’ü tam tarihinde doğar. Son adet döneminizden itibaren gebelik normal şartlar altında 37 ila 42 hafta arasında sürer.

Adetlerim düzensizse, gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Sık sık düzensiz adet dönemleri yaşıyorsanız, son adet döneminizin başladığı veya bittiği tarihin doğru tarihlerini belirleyemezsiniz. Ayrıca, eğer bir ay beş gün, sonraki ay yedi günlük adet kanaması oluyorsanız, bir ay 26 gün bir ay 32 günde bir adet başlıyorsa, adet döngünüz ve adet günlerinize göre gebelik hesaplamak zorlaşabilir. Böyle bir durumda, ilk gebelik ultrason görüntülemeyi beklemek zorunda kalacaksınız. Bunun nedeni, bu ultrason tarama işleminde, doktorunuz size tahmini doğum tarihinizin ne zaman olacağı konusunda çok daha doğru bir fikir verebilir. Ultrason taramasını yapacak teknisyen, sonograf uzmanı olarak bilinir ve bebeğinizin kafasından tabanına bir ölçüm yapar. Bunu yapmak, doğmamış bebeğinizin cm olarak uzunluğunu (CRL olarak da bilinir) verecektir. Bebeğinizin gelişimine ve büyümesine dayanan, gebeliğinizin hangi haftasında olduğunuz ile ilgili doktorunuza daha doğru bir fikir oluşturması konusunda yardımcı olacaktır.

Tahmini doğum tarihim nasıl hesaplanır?

Doktorunuzun size söyleyeceği doğum tarihi de kabaca bir tahmindir. Birçok durumda, bebekler doğum tarihinin hesaplandığı tarihten bir hafta önce veya doğum tarihinin hesaplandığı tarihten bir hafta sonra doğarlar.Bknz: http://jinekoloji.com/hamilelik-haftasi-nasil-hesaplanir

Yumurtlama Tarihimi Nasıl Belirlerim?

Çoğu durumda, yumurtlamadan sonraki 24 saat içinde muhtemelen gebe kalabilirsiniz. Adet periyotlarının düzenli olmaması ve bazen kısa ve bazen daha uzun olması yumurtlama tarihinizi belirlemenşz açısından zorluk yaratır.

Mesela; adet döngünüz yaklaşık 30 gün ise, büyük olasılıkla döngününüzün 16. gününde yumurtlamanız olacaktır. Adet döngünüz yaklaşık 24 gün ise, döngününüzün 10. gününde muhtemelen yumurtlamış olduğunuz anlamına gelir.

Bu döngüsırasında yumurtladığınızın tam gününü elde etmek için aylık adet döngüsünün toplam uzunluğundan 14 gün çıkartmanız gerekir. Gebe kalmış olduğunuz gün ya yumurtladığınız gün olacak ya da yumurtladıktan sonraki gün olacaktır.

Son Adet Dönemin İlk Gününü Belirlemek:

Hamileliğinizin hafta sayımının ne anlama geldiğini anlamak biraz karışık olabilir. Bunu biraz daha açık bir şekilde anlamak için bebeğinizin yaşına göre gebelik haftanızın yaşını düşünebilirsiniz. Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde, bebeğiniz ilk on iki aylık yaşamını tamamlar; bebeğiniz ikinci yaşına bastığında da bebeğinizi bir yaşında olarak bilirsiniz. Teknik olarak bebeğinizin hayatının ikinci yılı olmasına rağmen bebeğiniz hala aynı süre boyunca bir yaşında kalacaktır. Benzer şekilde, gebeliğinizin ilk haftasını tamamladığınızda, aslında hamileliğinizin ikinci haftasında olsanız bile bir hafta hamile olarak adlandırılırsınız. Bir bakıma, gebeliğinizin her haftasını tamamlarken bir hafta geride kalmanız ve bir sonraki haftaya başlamanız anlamında düşünebilirsiniz. Burada, gebelik haftalarınızın şartlarını ve sayımını daha iyi anlayabileceğinize hızlı bir anlatım yaptık:

  • Hamileliğinizin ilk haftasındayken, hamileliğiniz 0 haftasındadır.
  • Hamileliğinizin ikinci haftasında olduğunuzda, bir hafta hamilelik söz konusudur.
  • Hamileliğinizin üçüncü haftasındayken, iki haftalık hamile olarak bahsedilecektir.
  • Hamileliğinizin dördüncühaftasında olduğunuzda, siz üç hafta hamile kalmanız gerekecek.
  • Hamileliğinizin beşinci haftasındayken, dört haftalık hamile olarak bahsedilecektir.

Trimester Nedir?

‘Trimester’ terimi üç ay demektir. Çoğu durumda, hamilelik yaklaşık 9 aylık bir döngüolarak sürdüğü için, toplamda 3 trimesteryaşanıyor demektir. İlk trimesterdeyken, gebeliğinizin ilk gününden itibaren 13. haftasına kadar ve buna altı gün eklenmesidir. İkinci trimesterdeyken, 14 haftalık hamileliğinizin başlangıcından hamileliğin 27. haftasına gelene kadar sürecektir. Buna ek olarak, aynı zamanda, ikinci trimesterinizin bir parçası olacak altı gün daha eklemeniz gerekecektir. Üçüncü ve son üç aylık dönemdeyken, hamileliğinizin 28. haftasından doğuma kadar sürer.

Gebelik ne zaman tamamlanır?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte, gebelik genellikle 38 ila 40 hafta kadar sürer. Çoğu durumda, gebelik süresinin, gebe kalma tarihinin veya gebelik tarihinin nasıl hesaplandığı ilk etapta da değişir. Birçok kişi bebeğin doğum tarihini, son adet döneminin ilk gününden itibaren 40 hafta olarak hesaplar. 40 haftalık bir hamilelik döngüsüyaklaşık dokuz ay olacaktır. Hamilelik haftalarını nasıl hesaplayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ve istediğinizi bilmek isterken bunu yapmanın en iyi yolu, adet döneminizin son tarihlerini hatırlamak veya doktorunuzun yapacağı ultrasonsonucuna göre düşünmektir. Doktorunuz, bebeğinizin ne zaman gelmeye hazır olduğunu tahmin edebilecek en uzman kişidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here