gebelik balık

Balık sezonunun açıldığı bugünlerde bol miktarda balık yemek özellikle hamile bayanları yakından ilgilendiriyor. Gebelikte balık yemenin faydaları üzerine açıklamalar yapan uzmanlar sayesinde çocuk gelişimi için balık yemenin ne kadar da önemli olduğunu daha iyi bir şekilde anlıyoruz. Uzmanlar hamile bayanların tüketmesi gereken besinler arasında balığın baş sırada bulunduğunu belirtmektedir çünkü balık gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Gebelikte balık yemenin faydaları üzerinde bu denli durulmasındaki temel neden aslında budur. Balık mineral bakımından en zengin besin türlerinden birisidir. Bu da anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini ciddi anlamda olumlu etkilemekte ve çocuğun zeki olmasını sağlamaktadır. Balık kişinin algı mekanizmasının üst düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Hamile olan bayanlar yeterli oranda balık tüketecek olursa dünyaya getirecekleri çocuklarının algı düzeyi bir hayli yüksek olacaktır. Bu da beraberinde keskin zekayı getirecektir. Sadece sırf çocuğunuz zeki olsun diye dahi balık tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Gebelikte balık yemenin faydaları üzerine araştırma yaparken balığın özellikle omega 3 bakımından zengin olduğunu gördük. Omega-3 sizlerin de bildiğiniz gibi zihnin ciddi anlamda gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden bebeğin zihin gelişimi için gebelik döneminde kesinlikle balık tüketilmelidir. Anne karnındaki bebekler annenin tüketmiş olduğu besinlerden almış olduğu şeyler ile güçlenmektedir. Bu yüzden anneler bebeğin gelişimi için önemli olan şeyleri tüketecek olursa bebekler aynı doğrultuda daha sağlıklı bir şekilde gelişim gösterirler. Balık göz ve beyin gelişimi için önemli olduğundan dolayı sağlıklı bir birey yetiştirmek için gebelik döneminde olan annelerin beslenme zincirinde mutlaka balık yer almalıdır. Uzmanlar hamile olan bayanlara haftada en az bir defa balık yemeyi tavsiye etmektedir.

Dünya üzerinde yaşayan süren canlılar incelendiğinde bünyesinde en fazla cıva barındıran canlı türünün balıklar olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden eğer cıva miktarı yüksek olan balıklar tüketilecek olursa bu durum anne karnındaki çocuğun zarar görmesine ayrıca annenin de zarar görmesine neden olur. Bu yüzden vücudunda az miktarda cıva barındıran balıkların tercih edilmesi gerekmektedir. Uskumru, somon ve ton balığı en az cıva barındıran balık türleri arasında bulunmaktadır. Bu yüzden bu balık türlerini diğer balık türlerine oranla daha fazla tüketmeniz mantıklı olacaktır. Balık ayrıca içerisinde yüksek oranda protein ve d vitamini bulundurmaktadır. Kas gelişimi için protein, kemik gelişimi için de d vitamini aşırı derecede önemlidir. Çocuğunuz almış olduğunuz protein ve d vitamini sayesinde hızlı bir şekilde gelişim gösterecektir.

Balık yüksek oranda d vitamini bulunduğundan dolayı kansızlık sorununun ortaya çıkma ihtimalini de engellemektedir. Akdeniz anemisi gibi rahatsızlıklarla karşılaşmamak için hamile bayanların balık tüketmesi önemlidir. Balık tüketirken haftada en fazla iki defa tüketim yapın çünkü balıklar içerisinde yer alan cıva vücudunuza birikip buradan da çocuğunuza geçecek olursa çocuğunuzun gelişiminde ciddi sorunlar meydana gelebilir. Özellikle yüksek oranda cıva alan hamile bayanlarda çocukların engelli bir şekilde doğduğu gözlemlenenler arasında yer alıyor. Balık kalp sağlığı açısından da önemli olan bir besin türüdür. Bebeğinizin güçlü bir kalbe sahip olmasını istiyorsanız ton balığı, barbunya, alabalık, kefal ve sardalye gibi balık türlerini beslenme zincirinize elinizden geldiğince eklemeye çalışın.

gebelik balık

Balıkların içerisinde yer alan maddeler kanser hastalıkları ile mücadele etme konusunda da bizlere yardımcı oluyor. Vücudunuzu kansere karşı koruma altına almak için elinizden geldiğince beslenme zincirinizde balığın olmasına özen gösterin. Tabi ki balık sadece hamilelik döneminde tüketilmemelidir. Hamilelik sonrasında da balığın periyodik olarak tüketilmesi gerekiyor. Özellikle anne sütünü arttırıcı yönde etkisi olduğu için sütü az gelen anneler sütünü arttırmak adına balık tüketebilirler. Bu sayede bebeğinizi emzirirken herhangi bir şekilde problem yaşamazsınız. Balığın bilinen daha çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu yüzden sadece gebelik döneminde değil gebelik sonrasında da annenin sağlığı açısından balık tüketmesi gerekmektedir. Uzun süre yaşlanmadan sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız her besini tükettiğiniz gibi balık tüketimine de özen göstermeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here