Gece terörü, uykuda ortaya çıkan bir hastalıktır. Parasomi dediğimiz Türkçesini bulamadığım uykuda anormal davranışlar anormal hareketlerle şekillenen bir hastalıktır. Uykunun derin döneminde ortaya çıkar yani gecenin ilk yarısında ortaya çıkma eğilimi daha yüksektir. Belirtileri şöyledir çocuk bir anda genellikle çığlıkla yataktan doğrulup etrafına şaşkın ya da korkuyla bakar, o sırada gözler kocaman açıktır ama uyku devam ediyordur. Aslında çocuk o sırada uyanmamıştır fakat dışarıdan bu çocuğun uyandığı zannedilir gözlerin açık olması nedeniyle. Yüzünde genellikle solgunluk hakimiyeti vardır. Beraberinde terleme çarpıntı vardır. Korku ifadesi çok tipiktir. O nedenle çığlık atar ya da bağırırlar ve genellikle de sonunda yataktan çıkarlar. Bir yere koşarlar ya da duvara vururlar. Ellerini bacaklarını bir yerleri vurabilirler yani yaralanma ihtimalli de söz konusudur. Yani uykunun derin döneminde ortaya çıkan, gözlerin açılması korku ifadesi ile şekillenen, beraberinde bir takım hareketlerin yürüme başta olmak üzere olduğu bir uyku hastalığından bahsediyoruz uyku terörü dediğimizde. Genellikle çocuk yaşlarında görüyoruz ve genellikle ilk 5 yaşta çok sık görüyoruz. Yaşın ilerlemesi ile beraber sıklığı azalıyor. 15 yaşından sonra çok aza iniyor. Tamamen de ortadan kalkabiliyor veya erişkin dönemde bazen ortaya çıkabiliyor artık hastalık durumu ortadan kalkmış oluyor.

Uyku terörü genel olarak kişinin uykusunu tam olarak alamamasından dolayı meydana gelmektedir. Uyku terörü özellikle uykusunu yeterli düzeyde alamayan çocuklarda gözlemlenen bir durumdur. Uzmanlar 3 yaşın altında olan çocukların gün içerisinde ortalama olarak 14 saat uyuması gerektiğini belirtmektedir. Uyku düzeninde bozulmalar meydana gelmesi, gün içerisinde ara uykuların gerçekleştirilmemesi özellikle çocuk yaşlardaki kişilerde uyku terörünün meydana gelmesine neden olmaktadır. Uyku eksikliği bebeklerde aşırı derecede yorgunluk hissiyatına ve strese neden olmaktadır. Meydana gelen bu yorgunluk ve stres beraberinde uyku terörü ataklarını getirir. Uyku terörü üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda uyku terörünün kız bebeklere oranla erkek bebeklerde daha sıklıkla gözlemlendiği tespit edilmiştir. 7 yaşın altındaki çocuklarda uyku terörü atakları daha fazla gözlemlenirken, 7 yaşını geçtikten sonra uyku terörü ataklarında azalar meydana gelir.

Uyku terörü atağı geçiren çocukların ebeveynleri çocuklarını atak sırasında izlediklerinde aşırı derecede korkmaktadırlar. Normal şartlarda aşırı derecede sakin olan çocuk birdenbire derin bir korkuya kapılır ve uykusu esnasında çığlık atmaya başlar. Tabii ki bu durum anne ve babalar için korkutucu bir durumdur çünkü çocuğun neden böyle davrandığını anlamak bir hayli zordur. Uzmanlar gece terörü olayının uykuyu yeterli oranda alamamaktan kaynaklandığına söylediklerinden dolayı çocuğunuz uyku terörü atakları yaşamaya başladığında çocuğunuzu uyandırmak yerine başını okşayarak tekrardan uykuya dalmasına yardımcı olun. Bu hastalık uykunun yeterli dozda alınamamasından dolayı meydana geldiği için çocuğu tekrardan uyutmak atakların azalmasını sağlayacaktır.

Gece terörü atakları genelde gün içerisinde aynı saatlerde meydana gelmektedir. Uzmanlar bu nedenden dolayı atak saatlerinin iyi bir şekilde tespit edilip çocukların bu atak saatinden önce yaklaşık 10 dakika evvel uyandır alıp tekrar uyutulmalarını önermektedir. Bu sayede uyku terörü ataklarının ciddi oranda azaldığı bilinenler arasında yer alıyor. Stres uyku terörünün yaşamasındaki en büyük nedenlerden birisidir. Bu nedenden dolayı çocuklarınızı stres yoğunluğu az olan ortamlarda uyutmaya özen gösterin. Aşırı aydınlatma çocuğun uykuya dalmasının zorlaşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden loş ışık altında çocuğunuzu uyutma çalışmanız faydalı olacaktır.

Gece Terörü

Her ne olursa olsun çocuğunuzun uyku düzeninin bozulmasına asla izin vermeyin ayrıca gün içerisinde yemeklerini saatinde yemesine dikkat edin. Çocuğunuzu uyuturken ona sımsıkı sarılın ona sarılmanız kendisini yalnız hissetmemesini sağlayacaktır ve bu sayede çocuğunuz daha kısa süre içerisinde uyacaktır. Uzmanlar çocuk uyumakta zorlanıyorsa sıcak bir banyo yapmayı tavsiye etmektedir. Çocuğunuz gece terörü yaşayan bir çocuksa yatmadan evvel sıcak bir duş aldırmanız çocuğunuzun daha kolay bir şekilde uyumasını sağlayacaktır. Bu saydıklarımızı hayata geçirmeniz durumunda çocuğunuzun gece terörü ataklarında ciddi oranda azalmalar meydana gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here