geniz akıntısı

Geniz akıntısı, solunum sistemi hastalıkları içerisinde yer almakla birlikte en çok gözlemlenen hastalıklar sıralamasında baş sırada yer alır. Geniz akıntısı nedir konusu bilinmediğinden dolayı insanlar aslında hangi hastalık ile mücadele içerisinde olduğunu bilmez. Bu nedenden dolayı geniz akıntısı nasıl geçer sorusuna sual aramak yerine uzun bir süre hastalığın ne olduğunu keşfetmeye çalışırlar. Bu hastalığın kendisine özel belirtileri olduğundan dolayı hastalığın teşhis edilmesi gayet kolaydır. Makalemizde hastalığı teşhis edecek düzeyde bilginin bulunduğuna emin olabilirsiniz.

Burun içerisinde yer alan muhtelif bezler daimi olarak muayyen oranda mukus salgılarlar. Gün içerisinde 1-2 litre mukus salgılanması beden için düzgüsel bir işlev olarak görülür. Bu üretim bedenin müdafaa mekanizmalarından bir tanesidir. Bu mukus nazal pasajın temiz bir hale gelmesini sağlamaktadır. Mukusun temel işlevleri burun içerisinde yer alan zarları temizlemek, havayı nemli hale getirmek, yabancı zerreciklerden kurtulmak ve burun geçişini nemli hale getirmektir. Bununla birlikte birtakım hallerde, birtakım sebeplerle bu mukus çok fazla imal edilir ve burun ile boğazın arkasındaki birtakım alanlarda aşırı derecede birikirler. Bu vaziyete geniz akıntısı veya postnazal akıntı denmektedir. İmal edilen çok fazla mukus fazla kalınca yahut fazlaca ince olabilir ve durum birey için çok hasta edici bir halin oluşmasına neden olur. Bu yüzden kişinin rahatlayabilmesi adına geniz akıntısının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Geniz akıntısı sorununun ortaya çıkmasına neden olan muhtelif etmenler bulunmaktadır. Bu etmenler alerji, nezle ve grip, sinüs iltihapları, asit reflüsü, kullanılan ilaçlar ve hamilelik olabilir. Geniz akıntısı problemi ile mücadele etmek zorunda kaldığınızda görülebilecek emareler ise boğazda şişkinlik, boğazın arka kısmında tıkanmış mukus, süreğen öksürük ve seste farklılaşmadır. Geniz akıntısı çoğu zaman fazla kritik bir şey olarak görülmez ve ev ortamında yapabileceğiniz basit karışımlar ile bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

Akışkan kullanımı yutak kesiminde yer alan mukusun ferahlatılmasına destek olan müessir bir iyileştirme şekli olarak kabul edilmektedir. İlgili kısımda yer alan mukusun parçalandığı bölge olan mide içerisine mukusun indirilmesini şüphesiz tüketilen sıvılar sağlamaktadır. Meşrubatlar, su ve nebatsal çaylar benzer biçimde değişik sıvı gıdaları alarak geniz akıntısına neden olan mukustan kurtulabilirsiniz. Gün içerisinde minimum 6 bardak su tüketmek emareleri hafifletmeye destek olacaktır. Geniz akıntısının üstesinden gelebilmek için süt ürünleri tüketiminin önüne geçmek gerekmektedir. Bunun sebebi süt mamullerinin nazal pasajdaki mukusun kalın hale gelmesine ve çok fazla imalatına sebep olmasıdır. Bu da geniz akıntısının durumunu daha da kötüye gitmesine neden olur. Ek olarak çok fazla baharatlı besinler ve kızartmalar da durumun kötü hale gelmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı bu cins gıdalardan da uzak durmanızda ciddi anlamda fayda var.

Geniz akıntısı için alternatif tıp dünyasındaki en eski yöntem nedir diyecek olursanız bu yöntemin sizlere tuzlu su ile gargara yapmak olduğunu söyleyebiliriz. Yarım yemek kaşığı iyot alın ve serin bir bardak suya ilave edin. Gün içerisinde 3 kere bu su ile gargara yapın. Bu tuzlu su nazal pasajda gizlenen çok fazla mukusun temizlenmesini sağlayacaktır.

geniz akıntısı

Geniz akıntısı problemi ilk etapta yaşamı ciddi anlamda olumsuz etkilemese de ilerleyen dönemde ciddi sorunların meydana gelmesine neden olacaktır. Bu yüzden geniz akıntısı başladığı andan itibaren önlem almanızda fayda var. Ayrıca yukarıdaki formüllerin herkeste olumlu sonuç vermesi pek mümkün değildir. Her şeyi denemiş olmanıza rağmen geniz akıntısından kurtulamıyorsanız alanında uzman bir doktora görünmenizde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here