kız kulesi

Kız Kulesi, İstanbul boğazının giriş kısmında yer alan ve İstanbul’un simgesi haline gelen bir mimari yapı olduğu kadar hikayesi ile de insanların dikkatini çekiyor. Kız Kulesi efsanesi dilden dile aktarılıp günümüze kadar ulaşmıştır. Bu güzel mimari yapının hikayesini bilmeyen kişiler olduğundan dolayı sizlere gerçek Kız Kulesi hikayesi hakkında bilgi vereceğiz.

Kız Kulesi, Boğazda seyir halinde olan gemilerin kaza yapmasını engellemek amacı ile kurulmuş olan bir deniz feneridir. Bu kuleden ayrıca gözetleme de yapıldığı bilinmektedir. Çok eski bir mimari yapı olmasına rağmen herkes tarafından beğenildiğinden dolayı tarihin derinliklerine gömülmemesi adına sürekli olarak bakım onarım çalışmaları yapılmaktadır. Bir dönem koruma altında olan bir mimari yapı, gerekli tüm güçlendirme çalışmaları yapıldıktan sonra içerisine restoran açılarak halkın hizmetine sunulmuştur. Filmlere dahi konu olan Kız Kulesi özellikle delicesine aşkların sembolleri arasında yer almaktadır.

Kız Kulesi hakkında çok sayıda efsane bulunsa da bizler gerçek efsanenin ne olduğunu ulaştık. Anlatılanlara göre dönemin kıralı bir kahine geleceği hakkında fal baktırdı. Kahin kralın kızının 18 yaşına geldiği zaman bir yılan tarafından sokulup öleceğini söyledi. Böyle bir şeyin olmasına kral ilk zamanlar ihtimal vermese de ilerleyen zamanlarda kızının büyüdüğünü gözlemlediği ve içine bir korku salındı. Bu yüzden İstanbul boğazının başlangıç kısmının tam ortasında yer alan Kız Kulesini inşa ettirerek kızını buraya gönderdi. Kral Kız Kulesi sayesinde kızının tüm kötülüklerden korunacağını düşünüyordu. Kralın kızı her şey yolunda giderken 18 yalına geldiğinde birden rahatsızlandı. Bunun üzerine tüm hekimler seferber oldu ve Kız Kulesine giderek kralın kızını tedavi ettiler. Kralın kızı hastalıktan kurtulduğu için herkes çok mutlu oldu ancak hesaba katılmayan bir durum söz konusuydu. Kız kulesine 1 sepet üzüm götürülmüştü ve üzüm sepeti içerisinde bir yılan bulunuyordu. Herkes kralın kızı iyileştiği için kutlama yaparken sinsi yılan sepetten çıktı ve gençliğinin baharında olan kızı ısırıp öldürdü. Bu olay üzerine kral duygusal açıdan perişan oldu ve kahinin söyledikleri aklına gelince neden daha fazla önlem almadığı için kendisini uzun yıllar boyunca sorguladı.
kız kulesiKız Kulesi üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında bu kulenin milattan önce 340’lı yıllarda yapıldığı tespit edildi. Günümüzde de yapıldığı günkü şeklini korumayı başaran bu mimari yapı özellikle turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Kız Kulesi hakkında anlatılan çok sayıda hikaye olsa da sizlere anlatmış olduğumuz bu hikayenin en çok kabul gören efsane olduğunu bilmenizi isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here