Geven otu nedir nasıl kullanılır faydaları nelerdir
Geven otu nedir nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Geven otu, Güney Asya kökenli bir bitki türüdür. Ülkemizde yeni popüler hale gelse de özellikle Çin’de uzun yıllardan beri alternatif tıp dünyasında kullanılmaktadır. Geven otu faydaları hakkında araştırma yaparken kasları güçlendirdiğini ve metabolizma faaliyetlerini düzene soktuğunu gördük. Bu etkilerinden dolayı Asya ve Çin gibi yerlerde çok uzun zamandan beri tıp uygulamalarında kullanılmaktadır.

Geven otu bitkisi ülkemizde de uzun yıllardan beri kullanılıyor olsa da birçok kişi bu bitkiyi farklı isimlerle tanımaktadır. Kirpi otu, domuz dikeni, pişik geveni, çoban yastığı gibi isimlerle anılan şifalı ot aslında geven otudur.

Geven otunu bu kadar popüler hale getiren en önemli şey kansere karşı etkili olmasıdır. Son zamanlarda geven otu faydaları denildiğinde kansere karşı vücut direncini arttırması tıp uzmanları tarafından söylenmektedir. Bu şifalı ot, içerisinde yer alan maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. DNA’yı koruyucu etkisi vardır. Sadece bu faydaları bile bu şifalı otu kullanmak için bir gerekçe olarak kabul edilebilir.

Geven Otu Nedir Özellikleri Nelerdir?

geven otu nedir

Botanik bilimcilerin “Astragalus” şeklinde isimlendirdiği geven otu, baklagiller familyasının bir üyesidir. Faboideae alt türünün kapalı tohumlular grubunda bulunur. Çenekli bitkiler sınıfında yer alan geven otunun yaklaşık olarak 2000 dolaylarında farklı türü vardır.

Bitki genel görünüm olarak çalılıkları andırır. Aşırı derecede sert kökleri olup büyük oranda nişasta içermektedir. Meyveleri olan bir bitki türüdür ve bitkinin meyvelerine badıç denilmektedir.

Geven otu 25-40 santimetre boylarına kadar uzayabilir. Otlak ve dağlık alanlarda daha fazla gözlemlenmektedir. Soğuk iklimlerden ziyade güneşi bol olan iklimleri sever. Buna rağmen kuraklığa ve aşırı soğuklara karşı dirençlidir. Boyları kısa olsa da bitkinin kökleri 3-5 metre derinlere kadar ulaşabilir. Özellikle Çin’de kullanılmasından dolayı Çin Geveni olarak da isimlendirilmektedir.

Ülkemizde de farklı türlerde geven otu yetişmektedir ve bunlar sadece ülkemize has bitkilerdir yani endemiktir. Hoca geveni, efe geveni, baba geveni, saray geveni, sap geveni, eşek geveni, bayır geveni, çam geveni, meşe geveni, Amanos geveni, Beypazarı geveni, Adıyaman geveni, Aladağ geveni ve Karadağ geveni ülkemizde yetişen endemik geven otu türleridir.

Geven Otunun Faydaları Nelerdir?

Geven otu denildiği zaman akla gelen ilk faydası şüphesiz bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklarla daha etkili bir şekilde mücadele edilebileceği anlamına gelir. Özellikle kanser hastalığıyla mücadele etmek için etkili olduğu bilinmektedir.

Gecen otu adaptojen özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde vücut fonksiyonlarını düzenler. Yüksek oranda selenyum içeriğine sahip olan geven otu, interferon üretimi için vücudu harekete geçirir. Bu sayede hücrelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Elbette geven otunun faydaları bunlarla sınırlı değildir. Bitkiyi faydalı hale getiren şey bitki özünde yer alan kitre adındaki maddedir. Kitre ilaç sanayisinde kullanılır ve bu sayede birçok ilaç üretimi yapılır. Geven otunun diğer bilinen faydaları şu şekildedir.

Geven otunun faydaları

 • Bağışıklık sisteminde durağan halde yer alan hücreleri harekete geçirerek bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Kanda yer alan beyaz kan hücrelerinin daha aktif hale gelmesini sağlayarak, vücudun bakteri, mantar ve virüslere karşı daha dirençli olmasını sağlar,
 • Hücrelerin onarılmasını ve yenilenmesini sağlayarak yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırır,
 • Kalp hastalıklarına ve kanser hastalıklarına karşı vücudu koruyucu etkisi vardır,
 • HIV virüsüne karşı aktif rol oynayan bağışıklık sistemindeki hücreleri geliştirerek, HIV hastalığına karşı vücut direncini arttırır,
 • Kromozomları korumakla görevli olan telomerleri korur ve bunların üretilmesini tetikleyen telomeraz enzimlerini aktive eder,
 • Kalp dokularına ve hayati önem taşıyan beyin dokularına oksijen taşınmasına yardım eder,
 • Cildin esneklik kazanmasını sağlar,
 • Sperm sayısını arttırıcı etkisi olduğu için kısırlığa karşı bir çözüm olabilir,
 • İliklerde yer alan kök hücre sayısını arttırır,
 • Antioksidan içerdiğinden dolayı serbest radikallerle savaşır,

Bu kadar fazla sayısı faydası olan geven otu, kesinlikle tercih edilmesi gereken şifalı bitkiler sınıfında yer almalıdır. Üst solunum yolları enfeksiyonları, yüksek tansiyon, diyabet, iyileşmeyen yaralar, karaciğer sorunları geven otunun şifa kaynağı olduğu çeşitli hastalıklardır. Ayrıca soğuk algınlığı, kolesterol, kalp yetmezliği, nezle, ülser, çarpıntı, uykusuzluk ve terleme gibi problemlere de iyi geldiği bilinmektedir.

Geven Otu Nasıl Kullanılır?

Geven otunun neredeyse her bölümü farklı bir şifa verici olarak karşımıza çıkıyor. Köklerinin, gövdesinin ve çiçeklerinin farklı alanlarda kullanıldığı bilinmektedir.

Geven otu nasıl kullanılır diye baktığımızda bu bitkinin özellikle ilaç sanayisinde ham madde olarak kullanıldığını görüyoruz. Tabi ki bu durum bitkinin direkt olarak kullanılmayacağı anlamına gelmez. Kurtularak ve taze olarak tüketilmesi mümkündür. Asya ülkelerinde yemeklerin içerisine atılarak tüketildiği de biliniyor. Asya halkı geven otunun faydalarına çok inandığı için bunu bir baharat haline getirmiş ve baharat olarak uzun yıllardan beri kullanılıyor.

Geve otunun kurumuş durumdaki yaraları geçirici etkisi vardır. Açık yaraları uygulanması tavsiye edilmez. Bir yemek kaşığı öğütülmüş geven otu balla karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Bu elde edilen doğal merhem yaralara sürülerek yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Doktor gözetimi dışında kullanılması sakıncalıdır.

Geven otu ülkemizde genellikle çay şeklinde demlenerek kullanılmaktadır. Bir barsak sıcak suyun içerisinde bir yemek kaşığı kuru geven otunu atın. Bunun yaklaşık olarak 15 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra çayı süzerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Geven Otunun Zararları Nelerdir?

Geven otu tansiyon değerlerinin değişmesine neden olabilir. Bu yüzden tansiyon hastalarının kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir. Kalp ve dolaşım sistemine olan etkileri kimi durumlarda olumsuz hallerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kalp ve dolaşım sistemi ile alakalı sorunları olan kişiler geven otundan uzak durmalıdır.

Her üründe olduğu gibi geven otu da belirli düzeyde tüketilmelidir. Geven otunun fazla tüketilmesi kalp çarpıntısının yaşanmasına neden olabilir. Psikolojinin de etkilenmesine neden olabilen geven otu kişinin aşırı derecede gerginleşmesine hatta panik atak yaşamasına dahi neden olabilir. Tüm bu etkilerinden dolayı geven otundan hamilelik döneminde de uzak durulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here