Ginseng

Bitkisel ilaçlar arasında yer alan ginseng, faydaları sayesinde birçok hastalığın iyileştirilmesinde etkin rol oynamaktadır. Ginseng faydaları anlatılırken insanlar bu ürünün neyden elde edildiğini de merak etmektedir. Ginseng, ginseng bitkisi adı verilen bitkinin köklerinin işlenmesi ile elde edilmektedir. Dünya genelinde yeni popüler hale gelmiş olsa da ginseng faydaları bilimsel olarak çok uzun zaman önce kanıtlanmış ve ilk olarak Çin’de kullanılmaya başlanmıştır.

Ginseng bitkisinin tarihsel süreci incelendiğinde ginseng adı verilen bitkinin ilk etapta yemek olarak tüketildiği, daha sonra bilimsel olarak ginseng faydaları ortaya koyulunca tedavi amaçlı olarak kullanılmaya başlandığı karşımıza çıkıyor. Alternatif tıp dünyasının babası şüphesiz Çinlilerdir. Çinliler alternatif tıp dünyasına çok sayıda bitkisi kazandırdıkları gibi ginseng adı verilen bu bitkiyi de bizlere kazandırmışlardır. Çok sayıda hastalığı tedavisinde kullanılan ginseng, insan bedenine aşırı derecede benzeyen yapısı nedeniyle bilim dünyasını hayrete düşüren bitkiler arasında yer alıyor. İlk etapta bilim insanları bitkinin yapraklarından faydalanmaya uğraşmıştır ancak önemli şifa kaynağının kökünde olduğu keşfedilince birçok hastalığın tedavisinde ginseng bitkisinin kökleri kullanılmaya başlandı. Bu bitki yaygın bir yaşama alanına sahip olmadığından ötürü dünyanın en pahallı alternatif tıp dünyası bitkileri arasında yer almaktadır.

Ginseng aşırı derecede soğuk olan alanlarda yetişen bir bitkidir. Dünya genelinde toplamda 11 türü olduğu düşünülen bu bitki özellikle Amerika ve Çin topraklarında yetişiyor. Dünya geneline yayılmış çok sayıda türü olsa da Çin ve Amerika’da yetişen türleri şifa konusunda etkin olduklarından dolayı diğer türlere oranla daha fazla tercih edilmektedir.

Ginseng bitkisi çok dar bir coğrafyada yetiştiğinden dolayı nesli tehlikeye giren bitkiler arasında yer alıyor. Ginseng bitkisine olan talep her geçen gün arttığından dolayı bilinçsiz bir şekilde toplanmakta ve bu durumda sırf ekonomik gelir elde etmek adına insanların bitkinin neslini kurutmasına neden olmaktadır. Bilinçsiz yetiştiricilik devam ettiği sürece bu bitkinin yakın zaman içerisinde yok olması beklenmektedir.

Kolesterol, kan şekeri ve cinsellik ile alakalı birçok sorunu ortadan kaldırıcı yönde etkisi olan ginseng bitkisi afrodizyak etkisi sayesinde uyarıcı nitelik taşımaktadır. Saf bir halde tüketildiği gibi etkilerinden yararlanmak adına çorba içerisine konularak tüketildiği de bilinenler arasında yer almaktadır. Çin ve Amerika’da bu bitkisi taze bir şekilde elde etmek kolaydır ancak diğer dünya devletlerinde yaşam süren insanlar bu bitkiyi taze olarak temin edemediklerinden dolayı kuru olarak tüketmektedirler.
Ginseng
Süreğen mide bulantılarının giderilmesi, cinsel isteksizliğin yok edilip cinsel gücün arttırılması, astım sorununun ortadan kaldırılması, kötü huylu tümörlerin yok edilmesi gibi birçok alanda kullanılan ginseng, amansız hastalıkların tedavisi için bir umut kaynağı olmuş durumda. Ginseng adı verilen bu bitkisinin sindirim sistemi sorunlarını yok ettiği ve sindirim sisteminin verimli bir şekilde çalışmasını sağladığı biliniyor. Stresi yok edici etkisinin olmasından ötürü özellikle yoğun bir iş yaşamına sahip olmaktan ötürü aşırı derecede sıkıntı çeken kişiler ginseng sayesinde rahatlamaktadır. Bu etkisinden ötürü birçok psikolojik hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar içerisinde ginseng bitkisinin yer aldığı bilinmektedir.

Ginseng faydaları çok olan bir bitki olsa da ilgili bitkinin birçok yan etkisi de bulunmaktadır. Yan etkilerinden dolayı ciddi sıkıntılar yaşamamak adına ginseng adı verilen bu bitkinin kesinlikle doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilmektedir. Ginseng bitkisi aşırı dozda alındığında ishal, çarpıntı, baş ağrısı, kas krampları ve libido artışı ortaya çıkar. Bu yan etkiler gözlemlendiği zaman kesinlikle hayati bir sorun yaşamamak adına alanında uzman bir doktora görünülmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here