Göğüs Uçları Neden Kaşınır?

Göğüs uçları vücudun en hassas olan kısımlarından birisidir. Özellikle vücutta meydana gelen kaşıntıların başında göğüs ucu kaşıntısı yer almaktadır. Hamilelik döneminde daha fazla ortaya çıkan memen ucu kaşıntısı genellikle gebelik döneminde göğüslerde yapısal değişiklik olmasından dolayı meydana gelir. Hamilelik döneminde ayrıca göğüslerde meydana gelen gerginlik göğüs uçlarında çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Meydana gelen bu çatlamalar kaşıntının oluşmasında etkilidir.

Göğüsler ve göğüs uçları yukarıda da belirttiğimiz gibi vücudun en hassas kısımlarından birisidir. Vücutta meydana gelen değişimler kendisini kaşıntı meydana getirerek gösterebilir. Uzmanlar ciddi rahatsızlıklar arasında yer alan göğüs kanserinin de kaşıntıya neden olduğunu, bu yüzden uzun zamandan beri geçmeyen göğüs kaşıntılarının göğüs kanserinden meydana gelebileceğini kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız ve uzman bir doktora görünerek muayene olmalısınız.

Göğüs ucu kaşıntısı neden olur?

gögüs ucu kaşıntısı nedenleri

Göğüs ucunda kaşıntı hem erkeklerde hem de bayanlarda oluşabilir. Ergenlik döneminde vücutta meydana gelişim sıklıkla göğüs uçlarında kaşıntılara neden olur ve bu durum bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak birden bire ortaya çıkan bir kaşıntısı söz konusuysa kesinlikle durum önemsenmeli ve tıbbi destek alınmalıdır.

  • Giyilen kıyafetlerin hijyenik olmamasından ya da deterjan kalıntılarının elbiselerin iyi durulanmamasından dolayı elbise üstünde kalmasından şiddetli göğüs kaşıntıları meydana gelir. Deterjan kalıntılarından kaynaklanan kaşıntıları önlemek adına yıkanan elbiselerin bol duyla durulanmasında fayda var. Bol ile durulanmayan elbiseleri giyen kişilerde göğüs ucu kaşıntısı görülmesi gayet normaldir.
  • Uzmanlar içerisinde naylon bulunan elbiselerinde kaşıntıya neden olduğunu belirtti. Naylon oranı yüksek olan elbiseler vücudun neredeyse her yerinde kaşıntıların meydana gelmesine neden olmaktadır. Naylon gibi içerisinde bol miktarda kimyasal bulunan elbiseleri giymek yerine %100 pamuk olan elbiseleri giymeniz kaşınmaların ortaya çıkmamasını sağlayacaktır. Özellikle aldığınız iç çamaşırların pamuklu olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.
  • Göğüs ucu kaşıntısının bir diğer sebebi ise sizlere dokunan besinleri tüketiyor olmanızdır. Özellikle çikolata gibi ürünler neredeyse her kişide kaşıntının oluşmasına neden olmaktadır. Meydana gelen kaşıntı sadece bir bölgede olmayıp vücudun tamamında meydana gelmektedir. Beslenmeden kaynaklı meydana gelen kaşıntıları tespit etmek için bir doktora görünmenizde fayda var. Az miktarda çikolata gibi ürünleri tüketmenize rağmen kaşınma meydana geliyorsa çikolata yerine bu besinin yerini tutacak olan başka gıdaları tüketmeniz kaşıntıların oluşmasını engelleyecektir.
  • Hastalıkları iyileştirmek adına en çok kullanılan şeyler şüphesiz ilaçlardır. Kullanılan ilaçlarının neredeyse tamamında yan etki mevcuttur. Bazı ilaçların yan etkisi kaşıntı olduğundan kullandığınız ilaçlara dikkat etmelisiniz. İlaç içmeye başladığınız andan itibaren şiddetli kaşıntılar meydana gelmeye başladıysa en kısa zaman içerisinde doktorunuza gidip verilen bu ilaç yerine eş değer bir ilacı vermesini talep ediniz. Bu sayede ilaçlardan kaynaklanan kaşınmaların önüne geçmeniz mümkün.
  • Göğüs ucu kaşıntısına neden olan birçok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların başında mantar gelmektedir. Vücutta meydana gelen mantar göğüs uçlarında çıkarsa şiddetli kaşınmalar meydana gelebilir. Ayrıca daha birçok deri hastalığı kaşınmaların oluşmasına neden olur. Uzmanlar kaşıntılı deri hastalıklarının iyi bir hastalık olmadığını dile getirdiğinden en kısa zaman içerisinde alanında uzman bir cilt doktoruna görünmenizde fayda var. Ayrıca meydana gelen cilt iltihaplanmalarının da şiddetli kaşınmalara neden olduğunu bilmenizi isteriz.
  • Göğüslerde meydana gelen kaşınmanın bir diğer sebebi de yaşanılan psikolojik sorunlardır. Ciddi psikolojik sorunları olan kişiler üzerinde yapılan analiz sonucunda göğüs ucu kaşınmalarının meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu tip göğüs ucu kaşıntılarını kendiniz geçiremezsiniz. Bu yüzden sizi sakinleştirecek ilaçları doktor tavsiyesi üzerine kullanmaya başlayarak oluşan kaşınmalardan kurtulabilirsiniz.

Göğüs ucu kaşıntısına ne iyi gelir?

göğüs ucu kaşıntısı

Göğüs uçlarında meydana gelen kaşıntıların sebepleri farklı olabileceğinden dolayı ilk olarak kaşıntının neyden kaynaklandığı belirlenmelidir. Egzama ya da mantar nedeniyle bir kaşıntı oluştuysa doktor tarafından reçete edilen ilaçlar ve losyonlar kullanılarak bu kaşıntı kısa süre içerisinde ortadan kaldırılır. Enfeksiyon nedeniyle bir kaşıntı oluşumu söz konusuysa bu tip durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır.

Alternatif tıp dünyasında da göğüs ucu kaşıntıları için kullanılan çeşitli bitkiler bulunmaktadır. Çok eski yıllardan beri oluşan bu kaşıntıları gidermek için çay ağacı yağı kullanılmaktadır. Bu yağ genellikle yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Mikropları öldürücü etkisi bulunan bu yağ derinin ferahlamasını sağlıyor. Göğüslerde genelde mikroplardan dolayı kaşıntı oluştuğu için bu yağ ile göğüslere masaj yapılabilir ve mikropların ölmesi sağlanabilir. Eğer masaj yapma konusunda sıkıntılarınız varsa duş suyuna sadece birkaç damla çay ağacı yağı koyarsanız bunun da faydasını görürsünüz.

Göğüs kaşıntısı hamilelik belirtisi mi?

göğüs kaşıntısı hamilelik belirtisi

Hamilelik meydana gelir gelmez kadının vücudu kendisini anneliğe hazırlamaya başlar. Bu olay sonucunda bazı hormonlar daha fazla salgılanmaya başlamaktadır. İlgili durum süt bezlerini devreye sokar ve göğüslerde büyüme olur. Bu yüzden göğüs kaşıntısı hamilelik belirtisi mi diye sorulduğunda göğüslerde büyüme kaynaklı gerilmeler nedeniyle kaşıntının olacağını söyleyebiliriz.

Hamilelikte göğüs ucu kaşıntısı ve buna bağlı olarak kızarıklıkların olması normal bir durum olarak kabul edilir. Gerilmeler göğüslerde çatlakların oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca bu çatlaklar kalıcı izlerin meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden göğüs uçlarınızda gebelik döneminde kaşıntılar meydana gelmeye başlayınca cildinizin elastikiyet seviyesini arttırmaya yardımcı olacak türden yağlarla masaj yapmalısınız. Özellikle kayısı yağı çatlak oluşumunu engelleme konusunda etkili bir bitkisel yağdır.

Yorum yapın