gökkuşağı dağları

Rainbow Mountain ismiyle daha çok bilinse de bizlerin Gökkuşağı dağları olarak nitelendirdiği bu dağlar 2010 yılında UNESCO dünya mirası listesine dahil olduğundan dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Eşsiz toprak yapısı bu dağın rengarenk görünümde olmasını sağlamıştır ve bu yüzden bu dağlara Gökkuşağı Dağları ismi verilmiştir. Gökkuşağı dağları nerede diyecek olursanız bu dağların Çin Halk Cumhuriyetinde yer alan Gansu bölgesinde bulunduğunu söyleyebiliriz.

Eşsiz toprak yapısı ve dış kuvvetlerin etkisiyle dağın renkli bir görünüme kavuşmasını sağlayan önemli hususlardan birisidir. Bu dağı önemli kılan bir diğer husus dağ üzerinde yaşam süren bitkilerdir. Nesli tükenme tehlikesinde olan çeşitli bitki türlerinde bu dağın üzerinde rastlamak mümkündür. Bu yüzden her yıl çok sayıda bitki bilimci sadece bu bitki türlerini gözlemlemek adına dahi Gökkuşağı Dağlarına gitmektedir. İnsanı kendisine çeken bir etkisi olduğu için Çin Halk Cumhuriyetine turist çekmek adına da önemli bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Gökkuşağı Dağları nasıl oluşmuş?

Bu dağ üzerinde yapılan incelemeler sonucunda Gökkuşağı dağının yıllar içerisinde meydana gelen tektonik hareketler etkisiyle oluştuğu tespit edildi. Bir zamanlar gölün alt tabakası olan katman karaların hareketi ile birlikte yükselmiş ve günümüzde Danşia Ulusal Jeoparkı içerisinde yer alan Gökkuşağı dağlarını oluşturmuş. Dağın rengarenk olmasında gölün alt tabakasında birikmiş olan toprakların etkisi bulunmaktadır. Mineral bakımından farklı zenginlikte olan bu toprak katmanları dağın farklı renklerde olmasını sağlamaktadır. Özellikle yağmur yağıp toprak ıslandığı zaman bu dağın renkleri eşsiz bir görünüme kavuşuyor.

Bir gün Çin’e yolunuz düşecek olursa yaklaşık olarak 10 dolar ödeme yaptıktan sonra Gökkuşağı dağlarını görmek için ulusal parka girebilirsiniz. Dünyanın neredeyse her yerinde bu dağı göstermek adına turlar düzenleniyor. Bu yüzden bu dağa gidecek olursanız parka girmekte biraz zorlanabilirsiniz çünkü bilet kuyrukları gerçekten de bir hayli fazla ancak dağa ulaştığınız zaman bunun için beklemeye değer olduğunu bariz bir şekilde anlayacaksınız.

Gökkuşağı dağlarına dışarıdan bakıldığında adeta bir ressamın fırçasından çıkmış olan tabloyu anımsatıyor. Böylesine güzel bir görünümde olduğu için bize göre ölmeden önce görülmesi gerekilen yerler arasında bulunuyor. Sayfanızda yer alan fotoğraflara baktığınız zaman eminiz ki sizler de böyle bir düşünceye kapılacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here