göktaşı

Göktaşının dünyaya çarpması sürekli olarak gündeme geldiğinden dolayı göktaşı nedir konusu insanlarda meydana gelmiş olan bu korku nedeniyle merak edilmektedir. Gökyüzünden parlak bir cisim kaydığında insanlar kendi aralarında göktaşı geçti mi sorusunu sormaktadır. Yakın zaman içerisinde gerçekleşmiş olan göktaşı düşmesi olayları sonucunda yeryüzünde çok sayıda göktaşı çukuru meydana geldiğinden dolayı insanlar olayın ciddiyetini daha fazla anlamış durumda. Uzayı incelediğimizde uzay içerisinde çok sayıda gök cisminin olduğunu ve bu gökcisimlerinden büyük bölümünün dünyayı direkt olarak etkilediğini görmekteyiz. Dünyayı etkileyen gök cisimleri arasında sıralama yapıldığında göktaşları diğer adıyla meteorlar ilk sırada yer almaktadır. Zaman zaman dünyayı tehdit eden meteorlar insan nesli için aşırı derecede önemli olduğundan dolayı uzay bilimcileri tarafından göktaşları daimi olarak incelenmektedir.

Göktaşı belirli bir uzay ismine verilen isim değildir. Göktaşı genel olarak uzaydan dünya üzerine düşen cisimlerin tamamına verilen isimdir. Uzaydan dünyaya giriş yapan gök cisimlerini incelediğimizde bu gök cisimlerinin ortalama olarak 60 kilometre hızla yol aldıklarını görmekteyiz. Bu aşırı derecede ki hızda sürtünme katsayısı aşırı derecede arttığından dolayı birçok göktaşı dünya yüzeyine yaklaşamadan atmosfer içerisinde yok olmaktadır. Bazı göktaşları aşırı derecede büyük olduğundan dolayı meydana gelen erime dünya yüzeyine kadar devam ettiği için göktaşlarının bir kısmı yeryüzüne çarparak derin çukurluklar meydana getirmektedir. Bu derin çukurluklara bilim dünyasında krater adı verilir.

Göktaşları bilimsel olarak incelendiğinde karşımıza moleküler yapı bakımından üç farklı tür göktaşı çıkmaktadır. Taşsı, demirli ve taşsı demirli olmak üzere gök taşlarını sınıflandırmak mümkündür. Dünyanın varoluşundan bu yana dünya üzerine çok sayıda gök taşının düştüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle göktaşları düştükleri yerde derin çukurluklar meydana getirdiğinden dolayı göktaşlarının nereye düştüklerini tespit etmek gayet kolaydır. Bazı göktaşları aşırı derecede büyük olduğundan dolayı açtıkları kraterler aşırı derecede büyüktür. İlgili alanlar dünya üzerinde fazla gözlemlenmediğinden dolayı bu kraterlerin yer aldığı coğrafyalar yıl içerisinde çok fazla kişi tarafından ziyaret edilerek gözlemlenmektedir. Bu nedenden dolayı göktaşlarının oluşturmuş olduğu derin çukurlukların yer aldığı bölgelerin turizm açısından önemli olduğunu da söylemek mümkündür.

NASA yetkilileri zaman zaman aşırı derecede büyük olan göktaşlarının dünyaya yaklaştığını ve bu göktaşlarının atmosfere girmesi halinde dünyayı yok edeceklerini belirtmektedir. İnsanoğlu ölümden aşırı derecede korktuğundan dolayı meydana gelen bu gizemli olaylar insanları derinlemesine bir şekilde etkilemekte ve zaman zaman derin bir korkuya neden olmaktadır. Yakın zaman içerisinde aşırı derecede büyük olduğu düşünülen bir göktaşının dünyaya çarpması uzun süre konuşulmuştu ancak bu göktaşının dünyayı teğet geçerek yoluna devam ettiği ve bu sayede dünyanın ölümcül sondan kurtulduğu bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Böylesine bir olayın yakın zaman içerisinde gerçekleşmesi beklenmemektedir.

göktaşı

Dünya üzerinde yer alan birçok fosil yapılan incelemelere göre dünyaya çarpın aşırı derecede büyük bir göktaşı nedeniyle meydana geldi. Özellikle bugün gözlemlemediğimiz birçok hayvan türü meydana gelen bu göktaşı düşmesi sonucunda yaşamını yitirdi. Bugün sadece maketlerini görmüş olduğumuz dinozorların nesli geçmişte meydana gelen bu göktaşı düşmesi sonucunda yok olmuştur. Daha birçok canlı türünün geçmişte meydana gelen göktaşı düşmesi nedeniyle tamamen yok olduğu düşünülenler arasında yer alıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here