Gorilla Glass

Gorilla glass dokunmatik ekrana sahip olan cihazların ekranını korumak adına geliştirmiş olan bir kaplamadır. Gorilla glass nedir sorusu özellikle bu koruyucu kaplamanın ülkemiz piyasasına yeni girmiş olmasından dolayı merak edilmektedir. Gorilla glass ekran koruyucusunu diğer koruyucu kaplamalardan ayıran en önemli özellik ekran dokunma hassasiyetinin kaybolmasını engelliyor olmasıdır. Normalde ekran koruyucu kullanıldığı zaman dokunmatik hassasiyetinde ciddi anlamda gerileme olur ancak gorilla glass ekran hassasiyetinin aynı şekilde kalmasını sağlar.

Gorilla glass ekranla kaplama arasında havanın en az düzeyde olmasını sağladığından dolayı ekran hassasiyetinde kayıplar yaşanmamaktadır. Günümüzde kullandığımız dokunmatik cihazların en pahallı kısmı sahip oldukları ekranlardır. Bu yüzden dokunmatik telefonların ekranlarının iyi bir şekilde korunması gerekmektedir. Eğer cihazınızın ekranı kırılacak olursa en az 600 TL ödeme yaparak ekranın orijinalini taktırmanız gerekiyor. Yan sanayi ürünlerde performans düşük olduğu için ister istemez orijinal ekrana gereksinim duyarsınız.

Gorilla glass tüm özellikleri sayesinde ekran ömrünü uzatmaktadır. Kırılmalara karşı ekranı koruduğu gibi çizilmelere karşı da ekranı koruma altına alan bir teknolojidir. Ekranın korunması aşırı derecede önemli olduğu için dokunmatik ekranlı cihaz üretimi yapan birçok firma kendi bünyesine gorilla glass teknolojisini dahil etti. Günümüzde en üst düzey cep telefonu olarak nitelendirilen cep telefonlarını inceleyecek olursanız bunların ekranlarına gorilla glass koruma sisteminin dahil edildiğini görebilirsiniz.

Gorilla glass ilk olarak bir ekran kaplaması şeklinde piyasaya sürülmüş olsa da gorilla glass teknolojisi kullanarak dokunmatik camlar üretilmeye başlandı. Bu dokunmatik camlar darbelere karşı dayanıklı olduğu gibi yüksek ısılara karşı da ciddi anlamda dayanıklıdır. Günümüzde gorilla glass koruması Corning firması tarafından üretilmektedir. Büyük bir dokunmatik ekran piyasası olduğundan dolayı ekran koruyucu sistem üretiminde pastanın en büyük dilimi bu firmaya ait gibi görünüyor. İlerleyen günlerde kesinlikle bu firma ile rekabet edebilecek düzeyde yeni cam firmaları piyasaya çıkacaktır.

Gorilla Glass

Gorilla glass hangi telefonlarda var diyecek olursanız son sürüm olarak nitelendirilen neredeyse her telefonda bu teknolojinin olduğunu söyleyebiliriz. Samsung, İphone ve LG gibi firmalar son üretmiş oldukları cep telefonlarında gorilla glass korumalı camları kullanmıştır. Eğer telefonunuz gün içerisinde darbe alıyorsa kesinlikle almış olduğunuz cep telefonunda gorilla glass özelliğinin olmasına dikkat edin. Bu sayede ekran ömrü daha uzun olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here