göz kapağı düşüklüğü

Yüz ifadesinde kötü bir görüntünün oluşmasına neden olduğu gibi çeşitli görme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olan göz kapağı düşüklüğü kesinlikle tedavi edilmesi gerekilen bir rahatsızlıktır. Göz kapağı düşüklüğü bitkisel çözüm adı altında yapılan paylaşımlar olsa da bu hastalıktan sadece modern tıp dünyasındaki yöntemler ile kurtulabilirsiniz. Bu yüzden alternatif tıp dünyasındaki yöntemleri sadece modern tıp dünyasında yer alan tedavi yöntemlerini destekleyici olarak kullanmanız gerekmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü nedenleri arasında çok sayıda etken bulunmaktadır. Bu sağlık sorunu genç bireylerde ortaya çıktığı zaman ciddi bir özgüven kaybına neden olur. Dış görünüşün kötü anlamda değişmesi insanların içine kapanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden göz kapağı düşüklüğü adı verilen hastalık hem görme kusuru hem de psikolojik sorun yaşanmasına neden olmaktadır.

Göz kapağı düşüklüğü nedir?

Göz kapaklarımızda göz kapaklarının sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayan çok sayıda sinir bulunmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bu sinirler zarar görecek olursa göz kapağını kaldırma görevini üstlenmiş olan kaslar etkin bir şekilde görevini yerine getiremez ve bu durum göz kapağının aşağıya doğru düşmesine neden olur. En çok görülen göz sağlığı problemleri arasında yer alan göz kapağı düşüklüğü alınan darbeler sonucunda ortaya çıkabileceği gibi kaslarda nedensiz bir şekilde ortaya çıkan zayıflamaların etkisiyle de oluşabilir.

Yüksek tansiyon problemi olan kişilerde sıklıkla görülen bu hastalık ayrıca gözde meydana gelen enfeksiyonlar ve ödemler nedeniyle de ortaya çıkmaktadır. Yapılan estetik operasyonlar sonucunda sinirler zarar görüp göz kapağı düşüklüğü ortaya çıkabilir. Ayrıca neredeyse her hastalıkta etkisi olan stres göz kapağı düşüklüğünün yaşanmasına da neden olabilmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü belirtileri

Göz kapağı düşüklüğü ilk olarak dışarıdan bakıldığı zaman görüntüsel bir bozukluğun oluşmasına neden olmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü belirtileri arasında bu durum baş sırada bulunur. Tabii ki bunun dışında da çeşitli belirtilerin ortaya çıktığı bilinmektedir. Gözde yorgunluğun ortaya çıkması, sıklıkla gözde sulanmaların meydana gelmesi, kişinin göz kapağı düştüğü için bulanık ve çift bir şekilde görmesi, göz kapağında meydana gelen düşüklüğü kaldırmak için kişinin istemsiz bir şekilde kaşını sürekli olarak kaldırması ya da eliyle sürekli olarak göz kapağını kaldırmaya çalışması bu hastalıkta gözlemlenen tipik belirtilerdir.

Göz kapağı düşüklüğü tespit edilmiş olmasına rağmen tedavi edilmeyecek olursa bu sağlık sorunu bir süre sonra görme kayıplarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Gözde tembelliğe paralel olarak görme işlevini gerçekleştiren bölgede fonksiyonel kayıplar meydana gelir ve bu durum da kişinin görme kayıpları yaşamasına neden olur. Bu yüzden göz kapağı düşüklüğü belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren tedaviye geçilmesi gerekmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi

Eğer göz kapağı düşüklüğü ilerlemişse bu sağlık sorunu blefaroplasti ameliyatı ile ortadan kaldırılmaktadır. İlgili ameliyat bir plastik cerrahi yöntemi olarak geçmektedir. Özellikle göz kapağı düşüklüğü nedeniyle görme bozukluğu yaşayan kişilerde etkin sonuçlar verdiği biliniyor. İlgili ameliyatta göz kapağında yer alan ve göz kapağını kaldıran kaslar gerilmektedir. Bu sayede göz kapağının istenilen pozisyonunda kalması sağlanmaktadır. Eğer gerdirme yöntemi ile göz kapağı istenilen pozisyona getirilemezse göz kapağında yer alan kaslar alın kaslarına bağlanır. Bu sayede göz kapağı istenilen konuma getirilebilir. Genetik faktörlerden dolayı göz kapağı düşüklüğü ortaya çıktıysa kesinlikle tek etkin tedavi yöntemi cerrahi müdahalelerdir. Cerrahi müdahaleler ne kadar erken dönemde yapılacak olursa o kadar başarılı sonuçlar alınır. Bu yüzden hastalık tespit edildiği andan itibaren tedavi sürecine geçilmesi gerekmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü egzersizleri

Göz kapağı düşüklüğü yaşayan kişiler çeşitli göz egzersizleri yaparak bu sağlık sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırabilir. Yapılan egzersizlerdeki temel amaç göz kapağını kaldırmakla görevli olan kasları güçlendirmektir. Sizler de göz kapağı düşüklüğü yaşıyorsanız bu tarz egzersizleri yaparak göz kapağında yer alan kasları güçlendirebilir ve bu sayede ilgili sağlık probleminin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Sizlere göz kapağı düşüklüğünde sıklıkla yapılan egzersizleri sunacağız. Sizler de elinizden geldiğince bu egzersizleri yapmaya çalışın.

göz kapağı düşüklüğü

Gün içerisinde gözlerinize tam daireler çizdirin. Sağa sola aşağıya ve alta bakarak çizeceğiz bu daireler gözde yer alan kasların ciddi anlamda güçlenmesini sağlayacaktır. Göz kapağı düşüklüğü hangi gözünüzde meydana gelmişse diğer gözünüzü kapatarak sorunlu olan gözünüzü daha sık kullanmaya çalışın. Bu sayede ilgili gözü tembellikten büyük ölçüde kurtarabilirsiniz. Bunlara dikkat edecek olursanız göz kapağını kaldırmayı sağlayan kaslar büyük ölçüde güçlenecektir ve göz kapağı düşüklüğü bir süre sonra ortadan kalkacaktır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here