Göze yabancı bir cisim kaçtığı zaman bağışıklık sistemi devreye girerek gözün içerisinde yer alan bu cismi uzaklaştırmak adına histamin hormonunu salgılamaya başlar. Salgılanan bu hormon da gözde şiddetli kaşıntıların olmasına neden olur. Bu hormonun salgılanması gözü korumak adına bağışıklık sisteminin devreye girmesi olarak da bir tanımlama yapılabilir.

Genelde gözlerimizde kaşıntısı olması yabancı bir cismin göze girmesi nedeniyle olsa da çeşitli sağlık sorunları da gözde kaşıntıların oluşmasına neden olabilmektedir. Bazı sağlık problemleri gözdeki kaşıntının saatlerce hatta günlerce devam etmesine neden olabiliyor. Kaşıntı da bir süre sonra gözün zarar görmesine neden oluyor. Görme yetimizde bozuklukların olmaması için her kötü durum akla getirilmeli ve göz kaşıntısı problemi yaşıyorsak en kısa süre içerisinde tıbbi destek almalıyız. Birçok göz kaşıntısı vakası basit bir durum olabilir ancak basit olmayan durumlar da vardır ve bu durumlar da tedavi sürecinde özel bakım gerektirmektedir.

Göz kaşıntısı neden olur?

Çeşitli alerji türleri gözde kaşıntının oluşmasına neden olur. Neredeyse her insan özellikle mevsimsel geçişlerde göz kaşıntıları ile mücadele etmek zorunda kalır. Özellikle bahar geldiğinde ağaçlardan salgılanan polenler havada uçuşmaya başlar. Uçuşan bu polenler de gözde kaşıntıların olmasına sebep olur. Gözleri aşırı derecede hassas olan kişiler bu yüzden bahar geldiği zaman kesinlikle dikkatli olmalıdır.

Tabi ki alerji durumu sadece bahar geldiği zaman ortaya çıkmaz. Ayrıca ev içerisinde yer alan tozlardan dolayı da gözlerinde kaşıntı olanlar vardır. Bu kaşıntılar yıl boyu devam edebilmektedir. Bu tip durumlarda alerji oluşumunu engellemek adına yaşam alanlarımızda yer alan tozları sürekli olarak temizlemeyiz. Ayrıca evin havasını temiz tutmak için sürekli olarak ev havalandırılmalıdır. Buna ek olarak gözlerimiz hassas olduğundan dolayı koruyucu ilaçları da kullanmamız yerinde olacaktır.

Bazı kişilerde yeterli oranda gözyaşı üretimi olmaz ve bu da gözün iç kısmının aşırı derecede kurumasına neden olur. Göz kuruduğu zaman kaşıntılar ortaya çıkar. Bu tip durumlarda genellikle suni gözyaşı verilerek kaşıntılar ortadan kaldırılır. Suni gözyaşı kimyasal bir madde olduğundan dolayı kesinlikle doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır. Gözün içerisine kaçan yabancı maddeler de gözde kuruluğun oluşmasına neden olur. Eğer gözünüze yabancı bir cisim kaçarsa kısa süre içerisinde kaşıntı başlayacaktır. Bu kaşıntı gözde yer alan yabancı cisimler çıkınca tamamen ortadan kalkacaktır.

Birçok kişi gözlük takmak yerine lens takmayı tercih etmektedir. Lensler temiz olmazsa enfeksiyonların oluşmasına neden olur. Oluşan bu enfeksiyonlar da gözde kaşıntılara neden olmaktadır. Eğer lens kaynaklı olarak bir kaşıntı ortaya çıktıysa kesinlikle bir enfeksiyon var demektir. Enfeksiyonu ortadan kaldırmak için de tıbbi destek alınması şarttır. Lensler ayrıca göz kuruluğuna neden olur. Lensleriniz göz kuruluğu yapıyorsa lens kullanmayı bırakıp gözlük kullanmayı tercih edin.

Göz kaşıntısı nasıl geçer?

Gözünüzde kaşıntı varsa ilk bilmeniz gereken şey gözünüzü ovalamamanızdır. Eğer yabancı cisim kaynaklı bir kaşıntı varsa yabancı cisimler ovaladığınız zaman gözünüzün hasar görmesine neden olabilir. Bu yüzden kaşıntının neyden kaynaklandığı bilinmeden kesinlikle göz ovalanmamalıdır. Gözde kaşıntı olduğu zaman beraberinde yanma da başlayacaktır. Bu yanmayı göz damlaları kullanarak geçirebilirsiniz. Yanma olduğu zaman uzmanlar kişilerin parlak cisimlere bakmaması gerektiğin belirtiyor. Sizler de bu durumdan muzdaripseniz parlak cisimlere bakmamaya çalışın.

Göz kaşıntısı her koşulda önemsenmeli ve tıbbi destek almak için doktora gidilmeli. Alerji kaynaklı ve enfeksiyon kaynaklı göz kaşıntıları verilen ilaçlar zamanında kullanıldığı zaman tamamen ortadan kalkar. Yabancı cisim nedeniyle kaşıntı varsa doktor bu yabancı cisimleri gözden temizler ve bu sayede kaşıntı ortadan kalkar. Enfeksiyon durumu varsa antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotiklerle enfeksiyon kurutulduktan sonra kaşıntı da geçecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here