Göz seğirmesi, birdenbire ortaya çıkan ve halk tarafından bu seğirmeye çeşitli anlamların yüklendiği istemsiz bir harekettir. Halk arasında göz seğirmesi neden olur denildiğinde eve misafir geleceğinden dolayı kişinin gözünün seğirdiği söylenmektedir. Tabii ki bu ifadenin gerçekle uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Çünkü göz seğirmesi neden olur denildiğinde kendisini sağlık alanında kanıtlamış uzmanlar ilgili duruma bilimsel olarak açıklama getirmektedir.

Göz seğirmesi, göz kapağında meydana gelen kas spazmından dolayı kişinin istemsiz bir şekilde göz kapağını hareket ettirmesinden kaynaklanmaktadır. Göz seğirmesi birdenbire ortaya çıkıp bir süre sonra kendiliğinden kaybolan bir durumdur. Göz seğirmesi genel olarak maksimum bir dakika sürmektedir ancak bazı kişilerde meydana gelen spazmların aşırı derecede uzun sürdüğü ve bundan dolayı kişinin uzun süre boyunca gözünü açmakta zorlandığı bilinmektedir. Bu tip durumlarda göz seğirmesi kişinin görme uzvunu yeterli bir şekilde kullanamamasına neden olacağından dolayı gözü seğiren kişilerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kişinin gözünün aşırı derecede kuru olması, ışığa karşı aşırı derecede hassasiyetin meydana gelmesi, uyku eksikliğinin olması, çeşitli alerjiler ve yaşanılan stres göz seğirmesi neden olan en büyük faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde durulması, fazla kafein ve alkol alımı da göz seğirmesi ne neden olmaktadır. Çeşitli göz kapağı ile ilgili sağlık problemlerinin de gözde seğirme olmasına neden olduğu bilinmektedir. Seğirme uzun soluklu bir şekilde meydana geliyorsa bu durumun temel sebebi çeşitli enfeksiyonlar olabilir bu yüzden vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Göz seğirmesi genel olarak bir gözde meydana gelse de bazı vakalarda her iki gözde de aynı anda seğirmenin meydana geldiği tespit edilmiştir. Göz seğirmesi kısa süre içerisinde geçtiğinde herhangi bir problem ortaya çıkmaz ancak uzun soluklu meydana gelen göz seğirmeleri bir süre sonra yüz spazmlarının meydana gelmesine ve kişinin sağlığının ciddi derecede olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Göz seğirmesi problemi olan kişiler incelendiğinde özellikle seğirmenin yaşı ilerlemiş olan kişilerde daha fazla gözlemlendiği karşımıza çıkıyor. Yaşı küçük olan bireylerde ise göz seğirmesinin çok nadir gözlemlenen bir sorun olduğu bilinmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı hastalıkların kendisinin göz seğirmesi olarak gösterdiği ortaya konmuştur. Bu yüzden meydana gelen göz seğirmelerinin bazı hastalıkların habercisi olabileceğini söylemek mümkündür. Kullanılan ilaçlar ve parkinson hastalığı gibi problemler de göz seğirmesinin oluşmasına neden olabilir ancak bunların nadiren göz eğirmesine neden olduğunu da söyleyebiliriz. Göz kapağınızda iltihaplanma meydana geldiyse ve oluşan göz seğirmeleri uzun soluklu bir şekilde meydana geliyorsa kesinlikle vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Meydana gelen spazmların şiddetinin artması durumunda gözünüzü açamayacak duruma gelebilir ve bu yüzden görme problemi yaşayabilirsiniz.

Göz seğirmesi esnasında kişi göz kapağına fazla baskı uygulamadan masaj yaparak seğirmenin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Göz seğirmesi özellikle gözün aşırı derecede kurumasından dolayı meydana geliyorsa doktor tarafından reçete edilen göz damlaları gözü nemli hale getirerek seğirmenin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bazı göz seğirmeleri kişinin gözlerinin aşırı derecede ışığa karşı hassas olmasından dolayı meydana gelir. Bu tip durumlarda kişi ışığı sönümleyici özelliği olan güneş gözlüklerini takarak gözündeki hassasiyet derecesini azaltabilir ve böylece seğirmelerin önüne geçilebilir. Ayrıca uykusuzluk göz seğirmesi neden olmaktadır. Uykusuzluk kaynaklı göz seğirmeleri kişinin uykusunu düzenli hale getirilmesi ile beraber ortadan kalkmaktadır.

göz seğirmesi

Uzun soluklu bir şekilde meydana gelen göz seğirmelerinin göz bölgesine uygulanan botoks ile ortadan kaldırıldığı ve bu sayede gözdeki seğirmenin yok edildiği bilinmektedir. Botoks yöntemi tabi ki en son tercih edilecek yöntemdir. Göz seğirmesi özellikle magnezyum eksikliğinden dolayı meydana geldiği için kişiye ilk önce magnezyum yüklemesi yapılır. Magnezyum yüklemesinden sonra eğer göz seğirmesi olanca hızıyla devam ediyorsa botoks etkili yöntem olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here