Johan Gregor Mendel

Gregor Mendel, bezelyeleri kullanarak yapmış olduğu genetik çalışmalar ile tanınan, genetik biliminin babası olarak kabul edilen kişidir. Gregor Mendel çalışmaları sayesinde günümüz tıp dünyasının gelişmesine katkısı olan en önemli kişiler arasında yer almaktadır. 20 Temmuz 1982 tarihinde Avusturya’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Heinzendorf şehrinde dünyaya gelen Gregor Mendel, Din adamı (rahip) olmasının yanı sıra botanik bilimi ile de yakından ilgilenmiştir.

Gregor Mendel denildiği zaman il sorulan soru Gregor Mendel neden bezelyeleri seçti sorusudur. Bu durumun temel sebebi bezelyelerin çok sayıda çeşidinin olması ve kolay bir şekilde yetiştirilebilmesidir. Ayrıca bu bitkinin kendi kendini dölleyebilmesi ve kolay bir şekilde üreyebilmesi de Gregor Mendel’i yaptığı çalışmalarda bezelye kullanmaya teşvik eden diğer hususlardır.

Gregor Mendel hayatı ele alındığında kendisinin ömrünü günümüzde Gregor Mendel buluşları olarak anılan çalışmalara adamış olduğu çıkmaktadır. Gregor Mendel çocukluğunu bir çiftlik evinde geçirdiğinden dolayı sürekli olarak bitkiler ile iç içeydi. Bitkileri gözlemlerken bazı bitkilerin aynı türden olmasına rağmen farklı şekillere sahip olmasını ünlü bilim adamının ciddi derecede ilgisini çekmişti. Bu durum Gregor Mendel’in zaman içerisinde bu konunun üzerine gitmesine ve genetik biliminin tohumlarını atmasına vesile olmuştur.

Gregor Mendel yoksul bir ailenin çocuğu olduğundan dolayı lise eğitimini aldıktan sonra üniversiteye gitme konusunda çeşitli sıkıntılar yaşamıştır. Bunun üzerine ailesinin teşviki ile din alanına yönelen Gregor Mendel, manastırda rahip olarak görev almaya başlamıştır. Bilim çocukluğundan beri en büyük tutkuları arasında yer aldığından dolayı da manastırda olması bu sevdasına engel olmamış ve genetik alanındaki çalışmaları manastırın bahçesinde de devam etmiştir.

Gregor Mendel, manastırda yapmış olduğu çalışmalarda bezelyeyi kullanmayı tercih etmiştir. Sizlere bu durumun neyden kaynaklandığını Gregor Mendel neden bezelyeyi seçmiştir sorusuna verdiğimiz cevapta belirtmiştik. Gregor Mendel uzun yıllar boyunda bezelyeleri kullanarak yapmış olduğu deneyler sonucunda canlıların kalıtsal özelliklerinin muhteşem bir nizam ile nesilden nesle aktarıldığını tespit etmiştir. Bunu bilimsel olarak da doküman haline getiren Gregor Mendel, günümüzde Mendel Kalıtım Yasaları olarak adlandırılan yasaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ömrünü genetik bilimine adamış olan Gregor Mendel 1884 senesinde Çekoslovakya da hayata gözlerini yummuştur.

Gregor Mendel denildiği zaman artık kalıtım yasaları akla gelmektedir. Birçoğunuz kalıtım yasalarının neler olduğunu bilmediğinden dolayı sizlere kalıtım yasaları hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

• Gregor Mendel, genetik biliminin temel konularından birisi olan canlılarda kalıtsal belirleyicilerin olduğunu belirtmiştir. Döneminde genler tam olarak bilinmediğinden dolayı bu söylemin aslında genlerin tanımlaması olduğunu söyleyebiliriz.
• Her ergin bireyde baskın ve çekinik olmak üzere toplamda iki adet belirleyici unsur yer almaktadır.
Johan Gregor Mendel
Gregor Mendel bahsi geçen sonuçlara türler arasında çaprazlama yaparak ulaşmıştır. Kendisinde oluşmuş olan bir merakın günümüzün en önemli bilimlerinden birisi olan genetik biliminin ortaya çıkmasına vesile olacağı eminiz o dönemde sadece gülüp geçilecek bir konuydu ancak Gregor Mendel gerçekten insanlık adına önemli bir şeyi keşfetmiştir.

Gregor Mendel ateisttir konusunda çok sayıda paylaşım bulunda da kendisinin evrime sürekli olarak karşı olduğunu bilmekteyiz. Ayrıca din adamlığı sıfatına da sahip olması Gregor Mendel’in Yüce Yaratıcıyı daha iyi tanımasını sağlamıştır. Bu sayede evrim saçmalığından uzak bir yaşam sürdüğü bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here