Güherçile

Güherçile adı verilen madde aslında birçoğumuzun potasyum nitrat olarak bildiği maddedir. Güherçileyi yapısal olarak incelediğimizde bu maddenin içerinin %38,7 potasyum, %61,3 nitrat maddelerinden ibaret olduğunu görmekteyiz. Güherçile nasıl elde edilir sorunuza gelecek olursak yukarıda oranları verilmiş olan potasyumu ve nitratı bir araya getirerek güherçileyi yani potasyum nitratı elde edebilirsiniz. Molekül ağırlığı 10,1 gram olan güherçilenin ayrıca yapılan testler sonucunda özgül ağırlığı 2,11 olarak tespit edilmiştir.

Güherçile nerede bulunur ve güherçile nerede kullanılır konuları bilim meraklıları tarafından merak edilmektedir. Genellikle karşımıza beyaz renkli olarak çıkan potasyum nitrat, granüle veya kristalize yapıda, kokusu olmayan, mayhoş bir tada sahip maddedir. Çözünme özelliği olan bu madde su içerisinde çok çözülürken etanol içerisinde aşırı derecede az çözünmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda çözücü maddenin ısısının artırılması hakinde çözünürlüğün de aynı oranda arttığı belirlenmiştir. Bu madde kaç derecede erir diyecek olursanız güherçile 333 santigrat derecede sıcaklığa erişildiğinde erimeye başlamaktadır.

Güherçile toprak içerisinde yer alan mayaların etkisi sayesinde meydana gelmektedir. Güherçile nerede bulunur sorusunu kendisimize sorduğumuzda bu potasyum nitratın Mısır ve Hindistan gibi yerlerde yoğun bir şekilde olduğunu görüyoruz. Barutun ve patlayıcı maddelerin yapımında oksitlenmeye gereksinim duyulmaktadır ve potasyum nitrat asit içerisinde yer alan bir maddeyi dahi oksitleyebilecek kadar güçlüdür. Bu nedenden dolayı güherçile adı verilen maddenin patlayıcı silah dünyasında yoğun bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir.

Güherçile

Cam, kibrit, tütün, konserve ve gübre imalatında da kullanılan potasyum nitrat ayrıca tıp dünyasında yer alan antiseptik ilaçların içerisinde de yer almaktadır. Güherçile ilk keşfedildiği yıllarda insanlar bu maddenin olumsuz etkilerini bilmiyordu ancak uzun zaman boyunca güherçile etkisi altında kalan insanların anemi ve nefrit gibi sorunlar ile mücadele ettikleri gözlemlenince bu maddenin insan sağlığı açısından aşırı derecede tehlikeli olduğu anlaşıldı. Günümüzde özellikle maddelerin oksitlenmesinde kullanılan potasyum nitrat bomba yapımında da kullanılır. Ülkemizde yakın zaman içerisinde bombalı saldırıların olmasından dolayı güherçile adı verilen madde gündeme gelmiştir. Potasyum nitrat kötü kişilerin eline geçecek olursa kötü amaçlar için de kullanılabilinen bir madde haline gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here