ne kadar su içilmeli

Su tüketimi yaşamsallığın devam etmesi adına büyük önem arz etmektedir. Peki, günde kaç litre su içilmeli sorusuna kaçımız doğru bir cevap verebiliriz? Birçoğumuz günde kaç litre su içilmeli konusunda bilgi sahibi olmadığından dolayı sizlere bu konu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Sürekli su tüketmek sıhhatli bir hayat için büyük önem arz etmektedir bununla birlikte içilmesi ihtiyaç duyulan su miktarı insandan insana farklılık göstermektedir. Seneler içinde meydana getirilen çalışmalar muhtelif tavsiyeleri beraberinde getirmiştir ama günlük su gereksiniminiz sıhhatiniz, ne kadar aktif bulunduğunuz yahut nerde yaşam sürdüğünüz gibi etmenlere bağlıdır. Bu yüzden günde ne kadar su içilmeli sorusuna kişiden kişiye farklı cevaplar verilir. Hepimiz için kullanılabilecek tek bir formül yer almaması ile birlikte, bedeninizin ne miktarda sıvıya gereksinimi bulunduğunu bilmek günlük içmeniz ihtiyaç duyulan su oranını hesap etmenizde yardımcı olabilmektedir.

İnsan bedeninin muntazam bir halde aktif kalabilmesi adına suya gereksinim bulunmaktadır ve bu sebeple soluk alırken, terlerken ve sidik ile yitirilen suyun yerine konulması yaşamsal ehemmiyet arz etmektedir. Yemeklerden bir oranda su alınması ile beraber aslolan su deposu içeceklerdir. Diğer sıvı gıdalar da su ihtiyacınızı temin etmekte yardımcıdır, bununla birlikte sürekli olarak en iyi tercih sudur. Bu mevzuda en genel öneri gün içerisinde 6-8 fincan su içilmesidir. Bununla birlikte birtakım bireyler ne kadar sıhhatli olduklarına, ne kadar alıştırma yaptıklarına ve ne miktarda sıcak ve kuru bir iklimde yaşanmışlıklarına bağlı olarak daha az yahut daha fazla suya gereksinim duyabilirler. Şayet sıcak bir havada alıştırma uyguluyorsanız, gripseniz yahut sidik yolları iltihabı geçirdiyseniz, gebeyseniz yahut emzirme periyodu içerisindeyseniz normalde içtiğinizden daha çok suya gereksinim duyabilirsiniz. Yaşamsal faaliyetlerinizin sekteye uğramaması adına bu durumları göz önünde bulundurarak ne kadar su içmeniz gerektiğini tespit edebilirsiniz.

İnsanların günlük su ihtiyacının farklı olmasına neden olan birçok etmen bulunmaktadır. Sizlere makalemizin devamında su gereksinimimizi etkileyen faktörleri maddeler halinde sunmaya çalışacağız.
ne kadar su içilmeliEgzersiz: Şayet sizi terleten bir etkinlik yapıyorsanız akışkan kaybınızı engellemek adına daha çok su içmeniz gereklidir. Ekstra ne miktarda suya gereksiniminiz olduğu ne miktarda terlediğinize, egzersizinizin vaktine ve şekline göre farklılık gösterir. Bu yüzden süreyi, egzersiz ağırlığını ve kaybedilen su miktarını hesaba katarak ne kadar su içmeniz gerektiğini belirleyin.

Çevresel Faktörler: Sıcak ambiyans daha çok terlemenize ve bağlı olarak daha çok suya ihtiyaç duymanıza neden olabilir. Ek olarak kış mevsiminde ısıtılmış iç mekanlar da derinizin nemini yitirmesine neden olabilir. Bu tip durumlarda kaybedilen su miktarı aşırı derecede yüksek olmasa da kaybedilen sudan olumsuz etkilenmemek adına yitirilen suyu geri koymak adına su tüketmeniz gerekmektedir.

Rahatsızlıklar veya Sıhhat Koşulları: Ateşiniz olduğunda, istifra ettiğinizde veya amel olduğunuzda beden su yitirir. Bu tarz hallerde, daha çok su tüketmeniz gereklidir. Diğer yandan, birtakım böbrek, karaciğer ve böbrek üzeri bezi hastalıklarında ve kalp yetersizliği gibi hallerde suyun boşaltımı az hale gelebilir ve su alımınıza sınır koymanız lazım olabilir. İlgili durumlarda aşırı su alınmasının sakıncalı olduğu bilinmektedir.

Gebelik veya Emzirme Süreci: Gebe veya emziren hanımefendiler daha çok sıvıya gereksinim duyabilmektedir. Bilhassa emzirme zamanında oldukça fazla akışkan yitirilmektedir. The Institute of Medicine gebe hanımefendilerin gün içerisinde ortalama 10 bardak, emziren hanımefendilerin ise gün içerisinde 13 bardak su içmelerini tavsiye etmektedir.

Hepimiz için doğru kabul edilen bir yöntem bulunmasa da günlük yaklaşık olarak ne miktarda su içmeniz gerektiği konusunda fikir vermesi adına beden ağırlığınızın %3 ünü hesap edebilirsiniz. Mesela, 70 kilo bir ferdin gün içerisinde 2.1 lt su içmesi tavsiye edilir. Çıkacak meblağ günlük yaklaşık su gereksiniminiz olacaktır. Tabii ki alınması gereken su miktarını hesaplamak ile beraber su gereksiniminizin bir hayli etmene bağlı olarak farklılık gösterebileceğini de aklınızdan çıkarmamalısınız. Birçok kişi su tüketiminden uzak dursa da yaşamsal faaliyetlerimizin aksamadan devam etmesi adına günlük su ihtiyacımızın ne kadar olduğunu belirlemeli ve ilgili miktarda suyu tüketmeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here