Güneşin zararlı ışınlarının cilt üzerinde oluşturmuş olduğu lekelere güneş lekeleri denilmektedir. Özellikle yaz mevsiminde denize girdikten sonra güneşlenen insanların ciltlerinde sıklıkla güneş lekeleri meydana gelmektedir. Güneş lekeleri kalıcı lekeler sınıfında bulunmaktadır. Yani tamamen ortadan kaldırılmaları pek mümkün değildir ancak güneş lekelerini azaltma yöntemleri sayesinde bu lekelerin göze batma oranında ciddi oranda azalmaların meydana gelmesini sağlamak mümkündür. Güneş lekeleri ile mücadele etmek istemiyorsanız özellikle denize girdikten sonra vücudunuzu iyi bir şekilde kurulamaya özen gösterin çünkü deri üzerinde tuzlu su damlacıkları kalacak olursa ve bu damlacıklar güneş ile temas edecek olursa cildinizin üzerinde ciddi anlamda kalıcı güneş lekeleri meydana gelecektir. Güneş lekesi olan kişilerin büyük bölümü buna dikkat etmediklerinden dolayı güneş lekeleri ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Buna dikkat edecek olursanız cildinizde güneş lekelerinin oluşma ihtimali ciddi oranda azalacaktır.

Güneş lekelerini azaltma yöntemleri adı altında geliştirilmiş olan çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Elbette tıp dünyasında bu lekeleri ortadan kaldırmak adına geliştirilmiş olan çeşitli yöntemler de bulunmaktadır ancak sizler tıbbi destek almadan bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız çeşitli güneş lekelerini azaltma yöntemlerini uygulayarak bu lekelerden büyük oranda kurtulabilirsiniz. Güneş lekelerini azaltma yöntemleri adı altında paylaşılan çok sayıda yöntem olduğundan dolayı sizlere maddeler halinde bu yöntemler hakkında ve uygulanış biçimleri hakkında bilgiler vereceğiz.

– Lavanta yağı güneş lekelerini geçirme konusunda etkili olan bir yağ türüdür. Lekelerin meydana gelmiş olduğu bölgeye gün içerisinde bir defa lavanta yağını sürecek olursanız yaklaşık olarak 20 gün sonra güneş lekelerinin büyük oranda ortadan kalktığını görebilirsiniz. Lavanta yağını aktarlardan temin etmeniz mümkündür.

– Bir bardak sütün içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve bu karışımı güzelce karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı günde 2 defa olmak üzere 10 gün boyunca cildinize sürün. 10 dakika bekletecek olursanız cildinizde yer alan güneş lekeleri büyük oranda ortadan kalkacaktır.

– Çiçek balı güneş lekelerini geçirme konusunda en etkili olan şeylerden birisidir. Çiçek balını güneş lekelerinin yer aldığı bölgeye sürüp 20 dakika kadar bekletin. Daha sonrasında ılık su ile yıkayacak olursanız 15 gün sonra cildinizde yer alan güneş lekelerinin görünümü büyük oranda azalacaktır. Almış olduğunuz çiçek balının hakiki çiçek balı olması önemlidir. Bu yüzden sadece güvenilir noktalardan balı temin etmeye çalışın.

– Bıttım sabunu güneş lekeleri için etkili bir sabun türüdür. Duş alırken cildinizin üzerine bıttım sabununu sürüp peeling yapacak olursanız güneş lekeleri görüntüsel olarak büyük oranda azalacaktır. Sabunu cildinize sürerken aşırı derecede bastırmayın çünkü aşırı derecede bastıracak olursanız cildiniz zarar görebilir.

– Mutfaklarımızın baş tacı olan zeytinyağı güneş lekelerini geçirmektedir. Bir pamuk aracılığıyla her gün zeytinyağını güneş lekelerinin yer aldığı bölgeye sürecek olursanız güneş lekelerinin etkisi büyük oranda azalır. İlgili uygulamanın yaklaşık olarak bir ay yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde olumlu sonuç alamazsınız.

güneş lekesi

Cildi aşırı derecede hassas olan kişilerde bu uygulamalar çeşitli yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle cildinin üzerinde açık yaralar bulunan ve cildi aşırı derecede hassas olan kişiler kesinlikle bu uygulamaları doktor gözetiminde yapmalıdır. Cildiniz ile alakalı sıkıntılarınız varsa modern tıp dünyasındaki yöntemlerden yararlanmanız gerekmektedir. Bu verdiğiniz bilgilerin kesinlikle reçete olmadığını belirtmek isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here