Pelota

Spor denildiği zaman aklımıza futbol, basketbol, voleybol, güreş ve tenis gibi spor dalları gelse de dünya genelinde yer alan fakat az bilinen birçok spor dalı bulunmaktadır. Günümüzde az bilinen spor dalları spor kültürünü iyi bir şekilde kavramak için gün yüzüne çıkarılmalıdır. Günümüzde az bilinen spor dalları küçük kitleler tarafından benimsendiğinden dolayı birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Size göre spor futboldan, basketboldan ya da voleyboldan ibaret olabilir ancak sporun daha birçok türünün olduğunu bilmenizi isteriz.

Az bilinen spor dalları arasında yer alan sporlar eminiz hiç biriniz tarafından bilinmiyordur. Bu spor dallarını öğrendiğiniz zaman şaşırabilirsiniz. Gelin belirli bir kesim tarafından oynanan ancak az sayıda kişi tarafından bilinen bu spor dalları nelermiş öğrenelim.

1- Korfball

Korfball

Korfball, özellikle Hollanda’da oynanan bir spor dalıdır. 1990’lı yılların ortalarına gelindiğinde diğer ülkeler tarafından da tanınmış ve benimsenmiş bir spor dalıdır. Bu spor dalında yer alan takımlarda hem kadınların hem de erkeklerin yer alabiliyor olması korfball adlı sporu diğer birçok spor türünden ayırmaktadır.

Bu spor dalında takımlar dört kadın ve dört erkekten oluşur. Yani takımların 8 kişilik bireylerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu spor dalı basketbol ile benzer özellikleri taşımaktadır. Basketbolda pota yerine sepetin kullanılması sonucunda korfball adlı spor dalı oluşmuştur. Karma bir spor dalı olmasından dolayı dünya genelinde kadın erkek eşitliğini ortaya koyan spor dalı olarak da görülmektedir.

2- Bowls

Bowls

Yan kısımlarından basık olan toplar ile oynanan bir oyundur. İlgili oyunda amaç genel olarak topun hedefe yakın bir bölgeye gönderilmesidir. Fazla hareket etmeyi gerektirmediğinden dolayı özellikle İngiltere’de yaşı ilerlemiş olan kişiler tarafından oynadığı bilinmektedir.

İngiltere’de ortaya çıkan bu spor dalı hedef vurmaya dayalı bir spordur. İtalya’da yaygın olarak oynan bocce ve Fransa’da sevilen petanque oyunlarına büyük oranda benzerliğiyle bilinmektedir. Bowls sporunda yer alan topların ağırlığı 1.6 kilogram olup yanlardan basık bir yapıdadır. Hedefi vurmak asıl şart değildir. Önemli olan bu topu hedefe rakiplerden daha yakın mesafede gönderebilmektir.

Bowls sporunda genellikle 25 sayı alan kişi maçı kazanmaktadır. 18 – 21 gibi sayılar bazı yerlerde son sayı olarak da belirlenir. İlk ortaya çıktığında açık hava sporu olarak oynansa da zaman içerisinde salon sporu olarak da oynanmaya başlanmıştır.

3- Pelota

Pelota

Adından da anlaşılacağı üzere bu oyun Pelota’ya has bir spor dalıdır. Belirli dönemlerde olimpiyatlarda gösteri sporu olarak yer aldığı da bilinmektedir. Genel olarak el bileklerine bağlanan sopalar aracılığıyla topun duvara şiddetli bir şekilde vurulması ve aynı şekilde rakiplerin duvardan gelen topa ellerini bağlamış oldukları sopalar ile sert bir şekilde vurması ile oynanmaktadır.

İlgili spor dalında aşırı derecede hareket edildiğinden dolayı bu spor dalını yapacak olan kişilerin yüksek performans göstermesi şarttır. Pelota sporunun kendi içerisinde çeşitli kategorileri bulunmaktadır. 30-36 metre kısa duvar, 54 metre uzun duvar ve dört duvarda oynanan trinquet şeklinde dört kategorisi bulunmaktadır. En az bilinen spor dallarından birisi olsa da izlemesi en zevkli sporlardan birisi olduğu söylenebilir.

4- Bocce

Bocce

Bu spor dalının kökeni Romalılara kadar dayanmaktadır. Bu oyun ilk olarak cilalanmış taşlar kullanılarak oynanmıştır. Günümüzde ise yuvarlak bir şekilde imal edilmiş olan toplar kullanılarak oynanmaktadır. Bu oyunda bir tane hedef topu olmaktadır. Atılan topların ise hedef olan bu topa yakın bir şekilde konumlanmadı hedeflenmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinde oynanan bu oyun fazla ilgi görmediğinden dolayı bilinmeyen oyunlar arasında yer almaya devam ediyor.

5- Su Altı Rugby

Su Altı Rugby

Havuz sporlarından olan su altı Rugby’si, derinliği 4 metre olan havuzlarda oynanmaktadır. Aynı futbolda olduğu gibi su altı Rugby’sinde takımlar 11 kişiden meydana gelir ve 2 takım vardır.

İki takım da su içerisinde yer alan topu rakiplerin kalesine atmak için mücadele eder. Suyun içerisinde hareket etmenin zor olması ve nefes tutulduğu zaman kişinin daha fazla yorulması, su altı Rugby’sini ciddi anlamda zorlaştıran faktörler arasında yer almaktadır. Değişik görüntülerin oluşmasından dolayı izlemesi zevkli olan spor dalları arasında yer alır.

6- Disk Golfü

Disk golfü

Dünya genelinde frizbi golfü ismiyle bilinen disk golfü, Amerikan kökenli bir spor dalı olup klasik golfün kuralları referans alınarak oynanmaktadır.

Disk golfünü normal golften ayıran en önemli özellik top yerine yuvarlak yapılı disklerin kullanılıyor olmasıdır. 1960’lı yıllardan beri birçok kesim tarafından oynansa da en az bilinen spor dalları arasında kalmaya devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here